“Bilinçli Tüket Bilinçli Harca programında önemli konular konuşuldu

admin

Radyo Su’da canlı olarak yayınlanan, “Edirne İl Ticaret Müdürü ve aynı zamanda Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mahmut Altun ve roportör Canan Atasoy’un katılımı ile gerçekleşen, Bilinçli Tüket Bilinçli Harca programında;  “Tüketici Hakem Heyetlerinin genel yapısı, görevleri, kuruldukları yerler, bakabilecekleri parasal limit, tüketici-satıcı sağlayıcının genel tanımı, ayıplı mal, ayıplı hizmet, tüketicilerin seçimlik hakları, ayıplı mal ve hizmete ilişkin hukuki sorular ve cevapları, garanti belgesi ve satış sonrası hizmetler ile tanıtma ve kullanma kılavuzu konularına ilişkin hukuki sorular hakkında, tüketici, satıcı ve sağlayıcılarımıza, bilgiler verildi.

Program Konuğu Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mahmut Altun Tüketici Hakem Heyetlerinin yapısından bahsederek İl ve İlçe Hakemlerinin bakabileceği parasal sınırlar hakkında bilgiler vererek konuşmasına şöyle devam etti; Bu güncellemeler her yıl yapılmaktadır.

 

“Bakanlığımız Tüketicilerimiz açısından Büyük bir reform yaptı.”

Bu yıl daha fazla bir rakam ortaya çıktı. Türkiye’de il ve ilçe merkezlerinde Tüketici Hakem Heyetlerinin sayısı 1011 civarındadır. Bu yapılan çalışmalarda Tüketici Hakem Heyetlerinin daha profesyonel çalışması için Türkiye genelinde bu sayının 211’e düşürülmesi planlanmaktadır. Bu şu demektir. Mesela Edirne’yi  örnek verecek olursak Edirne’de sadece merkezde tüketici hakem heyeti olacak ilçelerde birer tane roportör olacak roportörler gelen şikayetleri değerlendirecek ve sisteme tanımlayacak. Sitem merkeze düşürecek, merkez bununla ilgili gerekli kararları alacak ve taraflara gönderecek. 2018 yılı için ilçe tüketici hakem heyetlerinin bakabileceği parasal limit üst sınır olarak 4571 TL, il Tüketici Hakem Heyetinin bakabileceği rakam 6860 TL Olarak  belirlendi. Bu rakamlar çok ciddi bir rakamdır. Bakanlığımız Tüketicilerimiz açısından bu konuda  Büyük bir reform yaptı. Tüketicilerimizi Tüketici mahkemelerine gitmekten kurtardı. Bakanlığımız Tüketicinin memnuniyetini ön plana almak için büyük bir çaba içerisindedir. Biz tüketici bilincinin geliştirilmesi yönünde sadece Tüketici bilincinin geliştirilmesi yönünde Tüketici Hakem Heyetleri olarak olaya bakmıyoruz. Aynı zamanda satıcı ve sağlayıcı bilincinin geliştirilmesi için de çaba harcıyoruz. Esnafımıza, tacirimize zaman zaman eğitim veriyoruz. Geçen yıl Meslek liselerinde Tüketici bilincinin geliştirilmesi ile ilgili çeşitli eğitimler verdik. Bu konulara okul yöneticilerimiz de gerçekten çok duyarlı. Bizi davet ettiler. Bizde gittik kendilerine Meslek liselerimizde birer saat eğitim verdik.” Dedi.

 

 85 total views,  6 views today

Next Post

Edirne Ajans Medya Grubundan İl Emniyet Müdürü’ne ziyaret

19 Ağustos 2017 tarihli kararname ile Niğde İl Emniyet Müdürü olarak görev yaparken ilimize atanarak 5 Eylül 2017 tarihinde göreve başlayan İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt’u Edirne Ajans Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Engin ve Genel Koordinatör Muhsin Başak ziyaret etti. Gazetemizin Ziyaretinden büyük memnuniyet duyan İl Emniyet […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp