Edirne Ticaret İl Müdürlüğü, gerek piyasadaki fiyat etiketi denetimleriyle gerekse Tüketici Hakem Heyeti çalışmalarıyla tüketicilerin çıkarlarını korumaya yönelik çabalarını sürdürmektedir. Tüketicilerin, satıcı ve sağlayıcıların aydınlanmalarını sağlamayı amaç edinerek tanıtım ve bilinçlendirme faaliyetlerini sürdüren Edirne Ticaret İl Müdürlüğü “Bilinçli Tüket Bilinçli Harca” programıyla kitlelere ulaşarak tüm tarafların sorumluluk bilincinin oluşmasına katkıda bulunmayı ilke edinmiştir.6502 sayılı Kanun ve Uygulama Yönetmelikleri hakkında tüketicileri aydınlatmak üzere; 24 Ocak 2020 Cuma günü saat 17:00’ de Edirne’ de dinleyici kitlesi en yüksek yerel radyolardan olan ve 92.2 frekansından yayın yapan Radyo Su’ da, Edirne Ticaret İl Müdürü ve aynı zamanda Edirne Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mahmut ALTUN ve Raportör Canan ATASOY tarafından yapılacak canlı radyo programında;
· Taksitle satış sözleşmesinde cayma hakkı bulunmakta mıdır?
· Taksitlerimi erken ödemek istiyorum. Satıcıdan indirim talep edebilir miyim?
· Taksitle satın aldığım cep telefonunun çalışıp çalışmadığını görmek için sim kart taktım. Cayma hakkımı kullanabilir miyim?
· Cayma hakkımı kullandığım halde borca ilişkin imzalanan senet vb. kıymetli evraklarım iade edilmedi. Bu durumda sözleşmenin geçersiz olması kıymetli evrakları geçersiz yapar mı? Tüketici Hakem Heyetine mi başvurmalıyım?
· Hangi uyuşmazlıklar için Tüketici Hakem Heyetlerine başvuruda bulunabilirim?
· Tüketici Hakem Heyetlerine başvurular ücretli midir?
· Tüketici Hakem Heyeti kararı satıcı veya sağlayıcı tarafından yerine getirilmezse ne yapabilirim?
Ve benzeri başlıklar konu edilerek anlatılacaktır.