BİNGÖL, bilinenin ötesinde bir şey söylemedi

admin

fikri_yalin_koseCHP’nin Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl,  geçen hafta sonunda Edirne’deydi. Parti örgütleriyle görüşmeler yaptı. Partisi tarafından belirlenen yeni stratejiyi anlattı.

Bu görüşmeleri sonunda bir basın toplantısı düzenledi.

Bu basın toplantısında basın mensupları olarak kamuoyuna yansıyan her gün basında yer alan söylemlerin ötesinde bir açıklama, yeni bilgiler olacağını bekliyorduk.

Bingöl’ün basın toplantısında söyledikleri bizlerin her gün parti yöneticilerinin dile getirdikleri klasikleşmiş sözlerin ötesine gitmedi.

Gerçekten yavan ve laf olsun diye yapılan bir basın toplantısı oldu.

Görevi gereği örgütlerden sorumlu olan Tekin Bingöl’e parti örgütleri ile yapılan toplantıda parti içinde var olan ve her toplantıya yansıyan, Kurultay döneminde su yüzüne çıkan görüntünün bugün de devam ettiği anlatılmıştır.

Partide devam eden bu ikili yaklaşımın devam etmesi halinde yapılacak bir seçimde de su yüzüne çıkacağını, bundan da CHP nin zarar göreceğini partililer ifade ediyor.

CHP Edirne’de var olan bu farklı yaklaşımı parti içi demokratik mücadele şeklinde yorumlanamaz. Partililer arasındaki görüntüler onu yansıtmıyor.

Özellikle Kurultay sonrası yaşananları olağan karşılamak bu konu üzerinde hiç durmamak ve partilileri ortak noktada birleşmesini sağlamamak CHP’ye ilerde zarar vermeyeceğini kim garanti edebilir.

Tekin Bingöl’ün konuşmasını defalarca dinledim. Partilileri tatmin edici bir konuşma olmadığını, kafalarındaki sorulara açıklık getirecek nitelikte olmadığını bu toplantıya katılanlar ifade ettiler.

Bir taraftan daha sert halkı partiye bağlayacak sesini duyuracak muhalefet yapacağız iddiasında bulunuyorsun diğer yandan toplantıyı suya sabuna dokunmayan sözlerle geçiştiriyorsun.

Örnek vermek gerekirse toplantıda Bingöl’ün Edirne ile ilgili olarak sadece birkaç sözcükten oluşan, ancak çeltik meselesini kapsayan bu konuyu İl Genel Meclisi ile görüştüğünü ifade eden bir iki cümleden ibaret sözleri oldu.

Edirneliler konuşmacıdan genel siyasetin ötesinde bölgesel sorunları kapsayan ve buna çözüm yolları içeren bir konuşma bekliyordu.

Milletvekilinden bu yönde doyurucu bir açıklama görmedik.

Öyle sanıyorum ki,  CHP’nin aktif politika yapacağız diye halka lanse etmek istediği söylemleri bu sınırlar kapsamında kalırsa eskisinden farklı olacağını,  bu yapısı ile halkı ikna edeceğini sanmıyorum. Nitekim yapılan istatistikler de CHP’nin oy oranının yerinde saydığını, bazen de aşağı düştüğünü gösteriyor. Bingöl’ün Edirne’de yaptığı hiçbir heyecanı olmayan görüntü yansıtan konuşması da bizlere bunu yansıttı.

Partinin en yetkili görevlisinin konuşması ülkede var olan sorunların esas nedenlerini net olarak yansıtan ve partilileri öylesine dinlemekten kurtaracak, basın mensuplarının gazetelerinde farklı manşet olabilecek konuşma yapmasını bekliyorduk, maalesef toplantıda bu konuda izlenim edinmedik.

Bingöl, kendisine yönelttiğim dokunulmazlık konusuna da yeterli açıklık getirmedi.

Partisinin şikâyet ettiği bir yasaya neden destek oluyor konusunda açıklama yapmadı. Bu yasanın sakıncalı olduğunu ifade etmelerine karşın, yetkili ağızlar bu yasanın destekleneceğini söylüyor.

Bingöl’den bu konuda bilgi almak isterdik. O konuda  da  bildik sözlerin ötesinde açıklama yapmadı.

CHP toplumda heyecan yaratmayan,  öyle konferans verir gibi siyasi söylemlerle yaptığı toplantılarla bir yere varamaz. Ana Muhalefet Partisinde yapılan Kurultayın da partililere özellikle yöneticilere yeni bir heyecan azim getirmediğini gördük.

Bu tip toplantıları izleyen partililer. özellikle kendi bölgelerini ilgilendiren sorunların gündeme gelmesini, bunlara çözüm yollarını dinlemek isterdi.

Onun dışındaki konuşmaları her zaman TV kanallarında izliyor. Sen bunlara değinmez, buğdayda yaşanan sorunu, pancar ekimi alanındaki kısıtlamayı,  süt fiyatlarının bir kilo yeme eşit olduğunu, belediyelerin biriken sorunlarını halka duyurmazsan partililer seni öylesine dinler ve unutur. Sonra da” Her şey eskisi gibi gidiyor, laf olsun torba dolsun” benzetmesi yapar.

Bu toplantı da bu görüntüyü yansıttı. Aksini savunan varsa halk arasına girip partililere sorsunlar.

 108 total views,  2 views today

Next Post

"Çocuklar özgür büyüsün" diye

‘Çocuklar Özgür Büyüsün, Özgür Çocuklar Olsun’ sloganıyla yola çıkan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın çocuklara sunduğu ‘Özgür Çocuklar Parkı’ 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda açılıyor. Çocukların özgürce oynayabilmesi adına bu projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Gürkan, “Atatürk’le, Demokrasi’yle, Cumhuriyet ile nefes alan bir kentin geleceğe umutla bakan çocukları; […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp