BİR AYDA ELİMİZE ULAŞTI

admin
  1. Kırkpınar etkinliklerinin yapılacağı hafta kentimizde Edirne Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Sanayi Fuarı da açıldı. TOBB denetiminde düzenlenen ve ETSO,  Edirne Ticaret Borsası, Edirne Belediye Başkanlığı, TOBB KOSKEB, tarafından düzenlenen bu etkinliği daveti ancak 3- Ağustos günü elimize ulaşabildi.

Yaklaşık 25 gün sonra daveti alabildik. PTT Özel sektörün eline geçmesinden sonra deneyimli personel sayısı her geçen gün azaldı. Bugün görev yapan PTT elemanlarının nasıl güç koşullarda çalıştıklarını biliyorum.

Bu gecikmeden onları sorumlu tutmuyorum. Daha önceleri 5 kişinin yaptığı işi bir kişinin omzuna yüklemişler.  Bu yükün altından kalkılması mümkün değil. Bir de taşeron firma yetkililerine dağıtım işi verilince dağıtım bazen arap saçına dönüyor. Bir gazeteye ulaşması gereken bir pasta ürünü bir ay sonra gelebiliyorsa gerisini siz düşünün. Köylere mektupların en az bir hafta sürede gittiğini biliyorduk. Şehir içinde bu tür gecikmeler de oluyormuş demek.

                 A BAKAYI NE OLACAK

                  Zamanımızın Nasreddin hocası olarak kabul edilen ünlü mizah ustası Rahmetli Aziz Nesin’in bir eserinde karı koca arasında geçen bir konuşmayı konu edinir.

Kadın yalnız olarak alışveriş için çarşıya çıkar. Bu sarıda bir adam kadını takibe alır arkasına takılır taciz eder nereye gitse arkasından gelir. Bundan huzursuz olan kadın bu durumu telefonla kocasına iletir.

     Kocası bu duruma aldırmaz “A bakayı ne olacak” der geçer.  Kadın alışveriş yaptıktan sonra evine gelmek için minibüse biner yine aynı adam peşindedir. Kadın bu durumu tekrar kocasına duyurup kendisinin bilmediği bir kişi tarafından takip edildiğini söyler.

Kocası yine önemsemez yine “A bakayı ne olacak” der. Kadın minibüsten iner evine  yaklaşır  yine aynı kişi peşindedir, evin kapısını açar  aynı kişi kendisiyle  evden içeri girer.

    Kadın yine kocasına yalvarırcasına “beni takip eden bu adam evime girdi yatak odama kadar geldi” diye şikâyette bulunur.

Kocası yine  “A bakayı ne olacak”  diye olayı geçiştirir aldırış etmez.

Rahmetli  Aziz Nesil’in  bu  satırlarını günümüze olaylarına   göre uyarlasak  yine “ A bakayı ne olacak”  diye duyarsız olanlar  bulunmaz  mı? Kıssadan hisse

 Toplumsal olayları ve demokrasi insan hakları ile ilgili konularda “ A Bakayı ne olacak”  diye işi hafife alıp duyarsız kalanlara duyurulur.

UMUT EN ÖNEMLİ GIDAMIZ

Umutla yaşamak hayattan beklentisi olmak insanların sağlıklı yaşaması önüne çıkacak engelleri aşabilmek başarılı olabilmesi için hayati önem taşımaktadır.

Benim için adeta veciz söz anlamına gelir.  Yazılarımda sık sık yinelerim, sakın ümitsiz olmayın, ümit, siz olunuz. Bu söz benim yaşamımda, her zaman zorlukları aşmada çok önemli bir yeri olmuştur.

İnsanların yaşamının en ümitsiz olduğu, dönemlerde en güç anında sabırlı olan metanetini kaybetmeyen insanlara bir yerden umut ışığı doğabilir.

İnsan hayatında umudunun tükendiği zaman, yaşamdan da umudun kesildiği anlardır. o zaman ise yaşamanın bir hükmü kalmaz.

Hayatta umudunu iyice yitiren, gelecekten hiçbir beklentisi olmayan insanlar ömrünü de tüketen, eceline davetiye çıkaran insanlardır.

Yaşamında umudunu yitiren her şeyden bezen, usanan insanların sağlıklarının bozulacağı gibi, hayat bağlarının en önemli ayağından mahrum kalırlar, yaşamlarında mücadele edip başarılı olacakları yerde peşin mağlubiyeti kabullenmiş olurlar.

*******************************************************************

 

 

                    ÖZLÜ SÖZLER

    Sözlerinizi duyurmak onları etkilemek istiyorsanız onların kollarından tutmayın, İnsanlar sizi dinlemek istemiyorlarsa onları tutacağınız yerde, çenenizi tutmanız sizin için daha hayırlı olur.

**************************************

              BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ,?

İLK YARI AÇIK CEZAEVİ İMRALI’DA

Tarihimizde ilk yarı açık cezaevi Marmara denizinde İmralı adasında 1935 yılında kurulmuştu.

Bu cezaevi bin tutukluyu barındıracak nitelikteydi. Türkiye’deki kapalı cezaevlerinde iyi davranışları görülen tutuklular bu yarı açık cezaevlerinde çalışır zanaat sahibi olurlardı.

      Adada her türde tarım işleri meyvecilik, zeytincilik, hayvancılık yapılırdı. Denizden tutulan balıkla cezaevi arazilerinde yetiştirilen sebzelerin daha iyi değerlendirilmesi amacıyla bir konserve fabrikası kurulmuş bunun yanında bir de sabun fabrikası ile deniz motoru yapan tersane açılmıştı.

    İmralı Cezaevi ürünlerini tanıtmak amacıyla 1947 yılında İstanbul Mısır Çarşısında iki mağaza açılmıştı.    

                    İLK SENATOMUZ 1876 YILINDA KURULDU

                    Türkiye de ilk ayan meclisi ( senato) 23Aralık 1876 günü yürürlüğe giren  anayasaya göre kurulan bir yürütme organıdır. Buradaki ayan üyelerini padişah seçerdi. Alan üyesi olabilmek için kırk yaşını doldurmuş, hayatı ve kişiliği onurlu, olgun bir kimse olmak gerekirdi.

        Ayan üyelerinin sayısı milletvekili toplamının üçte birini geçmezdi. İlk Ülkemizde ilk ayan meclisi 19 Mart 1877 pazartesi günü Server paşa başkanlığında Dolmabahçe de çalışmalarına başladı. İlk ayan meclisinin 27 üyesi vardı.  Osmanlı padişahı ikinci Abdülhamit 13 Mart 1878 günü Ayan meclisini dağıttı.   

 

 113 total views,  2 views today

Next Post

Çavuşbey Mahallesi'nden Başkan Gürkan'a sevgi seli

              Edirne Belediye Başkanlığı tarafından yapımı gerçekleştirilen Çavuşbey Mahalle Muhtarlığı Binası; düzenlenen törenle açıldı. Açılış törenine katılan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Çavuşbey Mahallesi sakinleri tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.                   32 yıl boyunca aralıksız olarak […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp