Bir Bayram Böyle Geçti

admin

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının halkımız arasında ayrı bir önemi ve değeri vardır.

Gençlerimizin statlarda kutladıkları bu bayramda sportif gösterilerini sergiliyorlar, Folklor gösterileri sunuyorlardı.   Her 19 Mayıs gün bayramın yapıldığı spor sahası hınca hınç dolar halk bayramı büyük ilgi ile izlerdi.

Gerçekten gençlerimizin sportif becerilerini sergiledikleri bir bayram olarak kutlanan halkla gençlerle bütünleştiği bu ulusal bayramın kutlama programının bu güzel görüntülerini ortadan kaldırdılar.

Bayram kutlamalarındaki yeni düzenleme gerekçelerini çeşitli nedenlere bağladılar.

Bazıları gençlerin bu bayramda açık giysi kıyafet giyinmelerinden yakındı. Bazıları ise bu bayramda Atatürk sevgisi ve Onun gençliğe güveni ve bağlılığının bu bayramda ön planda tutulmasına gıcık aldı.

Bunun neticesinde diğer ulusal bayramlarımız gibi geleceğin güvencesi olan gençliğin en büyük en coşku ile kutlanan bayramı da kutlama erozyonuna uğradı.

Bayramın coşkulu kutlanması yerine sıradan göstermelik törenle kutlanır duruma geldi. Aryam töreninde bunu gözledik.

Peki, bu tür kutlamalara karşı olan sosyal demokratların ve milliyetçilerin bu bayram kutlaması nasıldı, onlar o gün nerelerdeydi.

Bayram günü Belediye önünde bayram kutlamak için biriken kalabalığa baktım Meydanda toplanan bir iki yüz kişiden olan insanlarla bayram kutlamak bu soruna ne kadar sahip çıkıldığının ciddiye alındığının göstergesi oldu.

Hiç kimse bu işe kılıf hazırlamasın. Kutlamayı yeterli görmesin.  Edirne gibi sosyal demokratların merkezi olduğunu savunanlar bayram kutlamasına farklı yaklaşanlar, böyle bir iki yüz kişi ile bu bayramı kutluyor.19 Mayıs günü bu bayramda ilçeler kadar katılım sağlayamıyor ilgi görmüyorsa bu töreni tertip edenler Ulasal Bayramlardaki değişimi hazmedemeyenler oturup bir kere daha düşünmek, hesaplarını yeniden gözden geçirmeleri gerekir.

Böyle çok iddialı oldukları bir törende  Belediye hoparlöründen de sık sık anons edilmesine ve  Milletvekilinin parti yöneticilerinin  de törende bulunmasına  ve partililere mesaj ile duyurulmasına karşın bu görüntüler ortaya çıkıyor törene ilgi  sağlanamıyorsa,Bu törenin önemini  halka inandıramadıkları partililerini dahi alana çekemediklerinin göstergesi sayılmaz mı.

Üstelik bu tören tatil gününde yapılıyor. Buna rağmen istenilen destek sağlanamadı. Gece yapılan fener alayına katılımın çok olması törenin göstergesi olmamalı.

Önemli olan gündüz ve de zamanında yapılan törene katılımı sağlamaktı. Ne yazık ki Sosyal Demokratlar bunu gerçekleştiremedi. Bunun nedenlerinin partililer arasında değerlendirileceğini sanıyorum. “Birileri varsa ben yoğum” anlayışında olanların bulunduğu sürece bundan farklı sonuç beklenemezdi.

Gece yapıla fener alayında Beykent Kolejinin geleneksel olarak kutladığı töreni izledim. Öğrenciler velileri ile tören geçişine katılmaları kutlamaya destek vermeleri dikkat çekiciydi. Bir özel okulun böyle düzenli ve görkemli bir töreni gerçekleştirmesi diğer okullarımıza ve tören sevdalılarına ders olacak güzellikteydi.

O nedenle Beykent Koleji yönetimini öğrenci ve velilerini kutlamak gerekir. Bu irfan yuvamız eğitimde farklılığını böyle günlerde ortaya koydu. Beykent,  19 Mayıs kutlamasını diğer okullarımıza örnek olabilecek güzellikte bir tören gerçekleştirdi.

Böyle milli davaya sahiplenmenin  lafla olmayacağını açıkça  göstermiş oldu..

BİR DOKUN BİN AH İŞİT

Bu günlerde dost sohbetlerinde laf olsun diye arkadaşınıza “ Nasılsın, ne var ne yok” diye soru yönelttiğinizde. Karşınızdakinin biriken sorunlarını derdini uzun süre dinlemek zorunda kalıyorsunuz. .Hani Bir dokun bin ah işit” diye bir özdeyiş vardır.

İnsanlarımızın büyük bölümü böyle sorunlar deposu haline gelmiş.

Bazıları ekonomik açmazdan yaşam zorluklarından şikâyetçi. Bazıları kızına, çocuğuna iş arma peşinde. Hiç bir sorunu olmayacak diye düşündüğünüz bir dostunuz içinizi karartacak sorunlar yumağı halinde olduğunu görürsünüz.

Ekonomik sıkıntılar dünyada ve ülkemizde yaygınlaşan hoşgörüsüz yeni toplum yapısı halkımızın dayanışma,  birbirine olan güven duygularını da yok etti.

Toplumda halkın birbirine ortak olma geleneği yok olma noktasına geldi. Böylece “Düşenin dostu olmaz” sözcüğü gerçek oluyor. Bu ilerde toplumumuza ne getirir, bizim insanımıza has güzel geleneklerin sevgi ve dayanışmanın zedelenmesi ile neler kaybederi, ömrü olanlar yaşayıp görecektir    

 101 total views,  2 views today

Next Post

Genç Dehalardan Görme Engellilere Umut Olacak Proje

Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi’nde öğrenim gören Uzay Alp Aktaş ile Nedim Can Duruk, görme engellilerin hayatına kolaylaştıracak bir proje geliştirdi. Genç dehaların geliştirdiği proje sayesinde görme engelli vatandaşlar birine ihtiyaç duymadan, sadece ellerindeki bir cihazla kolaylıkla yönlerini bulabilecek. Yunus ve balina gibi deniz canlılarının yön bulma yetisini, park sensörü […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp