Bir Düzen Olmalı

admin

fikri_yalin_kose

Bölgemizin, Edirne’nin kendine has, yıllardır süregelen, insanlarımızın ortak kültürü haline gelmiş düğünlerimizde oyun havalarımız var. Bölgemiz bu oyun havaları ile anılır. Düğünlerimize, derneklerimize bu oyun havaları ile ayrı bir güzellik katarız.

Bugün bu ortak değerimizin dejenere edildiğine tanık oluyoruz. Düğünlerimizde oyun havalarını sunan müzik gurupları halkın taleplerini de dikkate almadan, Org mudur her ne ise, onun eşliğinde halkı kendi zevkine göre yönlendirmeye hakkı olamamalı. Düğünlerin de belli bir kuralı düzeni olmalı. Bakıyoruz müzik ekibi kafasına göre, gurubu dikkate almadan oyun havası çalıyor.

Hayatında bir kez olsun Karadeniz havası oynamayan, bu oyunun ritmine ayak uyduramayan insanlara horon çaldığınızda sahnenin ortasında ne yapacağını şaşırıyor o havaya göre oynaması mümkün değil. Birbirinden farklı bölgelerin düğünlerinde oyun havalarını yönlendiren halkı neşelendiren müzik guruplarının donanımlı olması o yöre insanlarının taleplerini dikkate almaları gerekir. Bu guruplar kendi kafalarına göre oyun düzenleme alışkanlığına son vermeli. Evlatlarına düğün yapmak için kucak dolusu para harcayanlar bu müzik guruplarına feda edilmemeli.

Bakıyoruz katıldığımız düğünlerde roman oyun havalarından esinlenerek, düğünlerde oyun havalarında kullanılan o çirkin sözcükleri duydukça insan utanç duyuyor. Ne demek kocandan boşan da gel, kaynanamın donu, içine hap koydum gibi yakışıksız sözcükler. İnsanlarımız ne acıdır ki, düğünlerinin bu neşeli ortamında bu sözcüklerin yer aldığı, hiçbir kuralı ve özelliği bulunmayan yoz müzik ortamında oynayıp eğleniyor. Bu çirkinliklerin abuk sabuk sözcüklerin farkına varmıyor.

Düğünlerde gördüğümüz. Bir başka çarpıklık da, Oyun havası ile hiçbir bağlantısı olmayan özgün müzik türkülerinin düğünlerde oyun havası olarak kullanılması. Sabahattin Ali’nin şiirinden esinlenerek çalınan “Aldırma gönül aldırma”  sözleri ile başlayan şiiri nasıl oyun havası oluyor, anlamak mümkün değil.

Türkiye’nin hiç bir bölgesinde bizde olduğu kadar folkloru, oyun havaları yozlaşmış başka yöre yoktur. Buna bir düzen bir kural getirilmeli. Herkes kafasına göre beste yapıp bunları düğünlerde oyun havası diye halka sunmamalı. Halkın böyle mutlu günlerinin içine etmeye hakkı olmamalı.

Bölgemizde bu sorunlarla ilgilenmesi gereken hangi kurumsa, folklorumuzda,  müziğimizdeki yozlaşmaya el atmalı. Düğünlerdeki müzik guruplarının sundukları oyun havalarını gözden geçirmeli. Düğün gibi yaşamımızda bir kez yapılan cemiyetler bölgesel kültürümüzün yansıtıldığı uzun yıllardan bu yana süregelen güzelliğe ve özelliğe kavuşmalı.

Düğün derneklerimiz eline mikrofonu alıp orgun eşliğinde aklı estiğince oyu havasına sunulan yerler olmamalı. Bölgemizin yöresel oyun havaları ne olduğu belli olmayan sözcüklerle sunulan oyun havalarına feda edilmemeli. Buradan bir kez daha hatırlatmak isterim. Düğün derneklerimiz yöre kültürünün, folklorunun sunulduğu yerler olmalı. Bu konuda balans ayarı yapılmalı.

Bu sağlanmadığı takdirde. Bölgemizde yapılan düğünlerdeki curcuna, ilkesizlik, müziğindeki yozluk artarak devam eder. Düğünlerimizde insanların yüzünü kızartan utanç veren sözcüklerinden oluşan oyun havaları olmamalı. Edirne’miz bu yönde kötü örnek olması hiç birimize yarar sağlamaz. Müziği kulağa hoş geliyor oramı buramı fazla oynatıyorum diye yöremizin kültürü 2. plana itilmez ve itilmemeli. Bugün görünen manzara bu, yetkililerin kulaklarını çınlatmak istedim.

YAŞLILARIN UNUTKANLIĞI

Bir arkadaş toplantısında emekli üç yaşlı unutkanlıklarından yakınıyorlardı. Birincisi “ evde basamaklarda yürüdüğüm sırada birden duruyor,Acaba aşağıya mı inecektim, yoksa yukarı mı çıkacaktım diye tereddüde düşüyorum” demiş.

Bu kez sözü ikinci yaşlı almış. O da; “ ben de aynaya baktığım zaman, aynada gördüğümü bir arkadaşım sanıp sarılmak hatırını sormak istiyorum” diye konuşmuş. Üçüncü yaşlı da; “Arkadaşlar sizin durumunuz gerçekten üzüntü verici Allah kimseyi sizin durumunuza düşürmesin” diyerek, kendisinin unutkan olmadığını belirtmek için,  eliyle masaya vurmuş. Bunu kapının vurulduğunu sanarak,” buyurun kapı açık girebilirsiniz” diye seslenmiş.

 210 total views,  2 views today

Next Post

Belediye’den İçme Suyu Hakkında Açıklama

Edirne Belediyesi Su Kanal İşleri Müdürlüğü, İçme Suyu Arıtma Tesislerine Süloğlu Barajından gelen ham suyun renginin sararmasının sebebiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Edirne Belediyesi Su Kanal İşleri Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şu şekildedir: “Belediyemiz İçme Suyu Arıtma Tesislerine Süloğlu Barajından gelen ham suyun renginin sararmasının sebebi: Yaz aylarında Süloğlu Baraj […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp