Öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda edindikleri bilgi, beceri kazanımları kullanarak girişimcilik, yaratıcı zekâ, bilimsel düşünme, rekabet edebilme bilinciyle araştırmaya yöneltilmesini ve teşvik edilmesini sağlamak amacıyla, Trakya Kalkınma Ajansı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde ortaöğretim öğrencilerine yönelik düzenlen “Bir Fikrim Var” proje yarışması elemeleri tamamlanmıştır.

Bir Fikrim Var Projesi kapsamında başvurusu yapılan 103 projeden ilk 50’ye giren projelerden oluşan sergi ve ilk 8’e giren projeler için final yarışması Edirne Ticaret ve Sanayi Odasında 17 Nisan 2019 Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Sergi açılış kurdelesinin kesilmesiyle başlayan programda, İl Millî Eğitim Müdürü  Dr. Önder Arpacı, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri  Mahmut Şahin, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, stantları gezerek, projeler hakkında bilgi aldı.

Bir Fikrim Var Projesi Finalinde 8 Okulumuz Projeleri ile Finalde Mücadele Etti.

Sergi açılışının ardından program, finale kalan okulların mücadele ettiği final programı ile devam etti. Sunuculuğunu Oyuncu Sayın Bekir Aksoy’un yaptığı final programında öğrencilerimiz kendilerine ayrılan sürede projelerini en iyi şekilde anlatarak, jüri üyelerinin sorularını cevaplandırdılar.

Finale Kalan Okullarımız ve Projeleri:

Edirne Sosyal Bilimler Lisesi – Trak Yürüyüş Rotası

Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi – Güneş Enerjisi İle Çalışabilen İnternetten Kontrollü Evcil Hayvan Kulübesi

Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi – Atık Deyip Geçme

Edirne Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi – Yaşam Kafesi

Havsa Şehit Öğretmen Mehmet Birol MTAL – Sıfır Atık İle Akıllı Tarım

İpsala Şehit Er Mustafa Aydın MTAL – Bilgi Şarj İstasyonu

Uzunköprü Mimar Muslihiddin MTAL – Zümrüd-ü Anka İha Modeli

Meriç Çok Programlı Anadolu Lisesi – Karekod Uygulamasıyla Otobüs Duraklarında Kitap Okuma

Yapılan değerlendirmeler sonucunda dereceye giren okullarımıza ödülleri verilerek, günün anısına hatıra fotoğrafı çektirilmesinin ardından program sona erdi.

Dereceye Giren Okullarımız ve Projeleri:

Birinci: Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi – Güneş Enerjisi İle Çalışabilen İnternetten Kontrollü Evcil Hayvan Kulübesi

İkinci: Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi – Atık Deyip Geçme

Üçüncü: Edirne Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi – Yaşam Kafesi