Bir Haftada İki Etkinlik

admin

fikri_yalin_koseEdirne bir hafta içinde iki ulusal ve uluslar arası etkinliğe ev sahipliği yaptı bu çok önemli.

Bu topluma yeterince duyurulmasa da Edirne’mizin tanıtımı için vazgeçilmez bir fırsat.

Bunlardan biri yurtiçi ve yurt dışından 800’e yakın tarım uzmanın katılımı ile gerçekleşen, bölgemizi de yakından ilgilendiren uluslararası çapta tarım kongresi. Bu amaçla farklı ülkelerden gelen insanlar Edirne’mizi görme ve tarihi yerleri gezme fırsatı buldu.

Gelen konuklar için akşamları yemekli eğlence düzenlendi. Farklı yöreden gelen insanlarımız Edirne insanı ile tanışma fırsatı buldu. Bu toplantılar sırasında farklı masaları dolaşma imkânı buldum. Bunda amacım gelen konukların Edirne hakkında izlenimlerini almaktı. Konya’dan geldiğini söyleyen veteriner’lerin tamamı Edirne’yi çok sevdiklerini, bugüne kadar bu güzel kente gelme imkânlarının olmadığını söylediler. Özellikle Edirne halkının hoşgörülü uygar yaklaşımının kendilerini etkilediğini ifade ettiler.

Bu gezileri sırasında tarihi yöreleri gezip Edirne’nin bu yönde zenginliğini görme fırsatını bulduklarını belirttiler. Gönül isterdi ki bu insanlara Edirne’nin daha iyi tanıtımı için fırsat yaratılsın. Bunun için bu etkinliği organize eden özveri ile çalışan tarım uzmanlarımızın dışında tüm bürokratlarımız mahalli idarelerimiz tarım kuruluş temsilcilerimiz sahiplensin, bu yeterince sağlanamadı. Tarım kesimimizi yakından ilgilendiren bu toplantıda ne yazık ki bu işle uğraşan esas mesleği bu olan insanlar yok denecek kadar azdı.

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan ve bu yönde faaliyet gösteren birlik ve kooperatiflerin yöneticileri tarımla ilgili toplantılara karşı daha duyarlı davranmaları gelen konuklarla iyi ilişki içinde olup oralardaki çalışmaları ve üreticilerin sorunlarını ve tarımın ne boyutta olduğunu yöneticilerin üreticilere yaklaşımının ne olduğunu öğrenmeleri çok yararlı olurdu.  Ne yazık ki böyle akademik seviyede yapılan toplantılardan üreticilerimiz yeterince yararlanamıyor.

Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi böyle bölgemiz açısından çok faydalı olacak panel ve seminerlerin etkileri sınırlı oluyor. Masalarına oturup sohbet etme fırsatı bulduğum Konya’lı Ziraat Uzmanlarının Edirne için övücü sözlerini dinlemek beni mutlu etti.

Gelen konuklar Türkiye’de Edirne’nin özel bir yeri olduğunu gördükleri zaman daha iyi anladıklarını söylediler. Bölgede hayvancılığın geliştiğini bu yönde Damızlık Sığır Yetiştiricilerinin üstün gayretini gördüklerini onların deneyiminden yararlanacaklarını söylediler.

Bir Edirne aşığı olarak bu sözler beni mutlu etti.

Bir başka etkinlik ise Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünce organize edilen, bakım ve koruması Devlet tarafından yapılan 19 ilin Güreşçilerinin Edirne de yaptıkları turnuva oldu. Bin kişiyi aşkın sporcu ve yönetici Mimar Sinan Spor Salonundan Atatürk anıtına kadar yürüdü. Gönül isterdi ki, Mülki Amirimiz Kuran kursu açılışında gösterdiği hassasiyeti, duyarlılığı burada da göstersin bu etkinliğe  sahip çıksın, kendisi de bu görkemli etkinliğin içinde olsun.

Güreşlere gelen sporcuların yöneticilerinden bir bölümü bu konudaki sitemini dile getirdi.”Bu ve benzeri organizasyonlarda özellikle böyle sevgiye muhtaç çocukların olduğu müsabakalarda Valilerin ön planda görünüp bu çocuklara moral vermesini isterdik. Başka illerde böyle toplantılarda ilin valileri böyle etkinlikleri sahiplenir. O anda başka görevlerini bir kenara bırakıp ilin sesini duyuracak tanıtımına katkı yapacak etkinliklerle daha çok ilgilenir.

Edirne’de alt düzeyde yöneticilerimizden gördüğümüz sıcak ve samimi ilgiyi en üst konumda olan mülki amirden de görmek isterdik. Toplu olarak katıldığımız yürüyüşün bir bölümünde vali beyin başka etkinliklere katılma yerine aramıza katılmasını bize moral verip Edirne’nin sevgisini göstermesini beklerdik bu gerçekleşmedi. Tüm bu eksiliğe rağmen böyle güzel bir etkinliği organize eden ve bizlerin her sorununa çare bulan, güreşlerin rahat bir ortamda yapılmasına katkı yapan ve geceleri eğlence düzenleyip halkla bütünleşmemizi, tanışmamızı sağlayan yöneticilere teşekkür ediyoruz.”

Değerlendirmesini yapması bende burukluk yarattı. Böyle önemli etkinlikler için her zaman fırsat doğmaz. Doğduğu zaman da ilimizi en iyi şekilde tanıtmamız için herkesi sıradan işleri bir yana bırakıp bu programları ön plana çıkarması gerekmez mi?

 183 total views,  2 views today

Next Post

OKUL BAŞLIYOR dergimizin 3. sayısı yayında

“OKUL BAŞLIYOR” dergimizin 3. sayısı yayında… 15 Eylül Pazartesi gününden itibaren Okullarımıza, Öğretmen, Öğrenci ve velilerimize ücretsiz olarak dağıtılacak olan “OKUL BAŞLIYOR” dergimiz içeriği ile göz kamaştırıyor.. Okumak için TIKLAYIN….http://www.edirneajans.com/okul_dergisi3/default.html  184 total views,  3 views today Edirne Ajans Haber MerkeziBufferemailFacebook0TwitterPinterest0LinkedinPrint
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp