BİR KEZ DAHA HATIRLATALIM

admin

Kırkpınar yaklaşıyor. Edirnelilerin düğün bayramıdır bu tarihi etkinlik.

Asırlar boyu en zor koşullarda bu geleneğimize sahip çıktık, bu meydanda şehitler verdik. Bu tarihi etkinliğimizi bozmak, yozlaştırmak hatta başka illere taşımak isteyenlere fırsat vermedik. El ele verip sahip çıktığımızda da bundan sonra da fırsat verileceğini sanmıyorum.

Kırkpınar hazırlıkları ne safhadadır bilmiyoruz. Bu arada Devletimizin yapması gereken hizmetlerin,   çalışmaların yerine getirilmediği, yeterli olmadığı aradan uzun süre geçmesine karşın Saraçhane köprüsündeki restorasyonun bitirilmediği, tarihi köprülerden geçişin güçlükle yapıldığı, köprülerin ışıklandırma sisteminin tamamlanmadığı ayan beyan ortada. Bunlar Kırkpınar gününü kadar giderilemezse bunun vebali Edirnelilere çıkarılamaz.

Bugüne kadar defalarca dile getirildi. Devletimizin en yetkili kişileri yapılacağına dair söz verdi. Fakat her ne hikmetse bu hizmetler bizim halkımızdan, Edirne’den esirgeniyor.

Kırkpınar nedeniyle Edirne’ye gelecek misafirlerimiz bir önceki yıl, daha önceki yıllarda Edirne’de gördükleri eksiklikleri tekrar görecekler “bu köprüler neden onarılmıyor” diye bize soracaklar.

Atalarımız güç şartlarda bu köprüleri daha kısa sürede yapmışlar. Biz ise yedi yılda onarımını yapamıyoruz. Bunun mazereti olabilir mi?

Bu ihmal Türkiye’nin başka illerinde olsa acaba bu görevi geciktirenlerin başlarına neler gelirdi. Bu tür ihmaller hoş görülür müydü?

Aslında, Kırkpınar sadece Edirne’nin değil, ülkemizin onur duyacağı bir etkinlik, bundan herkesin mutluluk duyması Kırkpınar’ın her yıl daha güzel yapılması için katkı sağlaması gerekir.

Peki, durum öyle mi?

Bakıyorsunuz bu işte yetkili ve yetkisiz bazı kimseler akıl hocalığına soyunuyor. Bu işin külfetine katlanan mahalli yönetim hakkında ileri geri suçlayıcı konuşmadan geri durmuyor.

Aslında bu tür açıklamaları ile iyilik yerine Kırkpınar’a kötülük yapmış oluyor. Bu sürtüşmeleri duyan insanlar Kırkpınar hakkında farklı şeyler düşünmez mi?

   Ülkemiz ve bölgemiz açısından önemli bir tanıtım ürünü olan Kırkpınar’ı çirkin göstermek için çaba harcayanlar burada yapılacak hizmetleri Edirne’de olduğu için çok görenler aslında ülkemize için de kötülük yapmış oluyorlar.

Yazıktır günahtır. Ata yadigârı bu gelenek bugün yaşıyorsa bunda en büyük pay Edirnelilerindir. Bunu kim inkâr edebilir.

  Zaman geçirilmeden Edirne’mize gelen yerli ve yabancı konuklara çirkin gösterecek alanlar, harabe yerler geçici olarak da olsa kamufle edilmeli Edirne’nin bundan böyle bir dünya kenti olduğu unutulmamalı.  Edirne’ye gelen turist sayısında son yıllarda büyük artış yaşanıyor. Bugüne kadar Edirne’nin adını bilmeyen dünyamızın dört bir köşesinden turistler. Edirne’yi ziyaret ediyorlar.  Bu gelen konuklara şuraya git buraya gitme diye yönlendirmek mümkün değil. Kentin her yöresini merak ederek ziyaret edebilirler.

Onları sadece şehir merkezinde Selimiye Çevresinde gezmesi sınırlandırması getiremeyiz. Konukların şehri gezdiklerinde mutlu olacağımız yerlerin yanında  bize utanç verecek görüntülerin de olduğunu  dikkate almak zorundayız .

Çirkin görüntülerin tarihi kentimiz açısından kötü bir reklam malzemesi olabileceğini dikkate almıyoruz.

    Bu arada tanık olduğu bir konuyu aktarmak istiyorum. Uzakdoğu’dan kentimize gelen bir gurup turist gezileri sırasında Kaleiçi semtini gezdikleri sırada harabe halindeki bir evi kameraları ile görüntülediğini gördüm ve üzüntü duydum.

Bu harabe yapıların çevrelerini zaman geçirilmeden kapatmak zorundayız.

Badece kentim merkez mahallelerine yapılacak hizmetle iş bitmiyor. Şehrin varoşları ihmal edilen mahallelerin de bu kent nüfusuna dahil, onlar da Edirne semti oluyor. Merkeze gösterilen özen oralara da gösterilmeli.

 245 total views,  2 views today

Next Post

Süloğlu İlçesinde halkın Nabzını tuttuk

Yerel seçimlere 11 ay kala gerek ilimizde gerekse ilçelerde aday adayları bir bir ortaya çıkmaya başladı.  Seçmenlerle sürekli dirsek temasında olan siyasi partilerin  Belediye Başkan aday adayları vaatlerini ve yapacağı icraatları anlatıp seçmeni ikna etme çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Edirne Ajans Haber Merkezi, Edirne Merkez ve 7 ayrı ilçede seçimle […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp