Bir kez daha uyarıyorum!

admin

fikri_yalin_kose            Bundan birkaç gün önce yine gazetemizde haber ve köşe yazısı olarak uyarıda bulunmuştum. Dün Yancıkçı Şahin Mahallesinden bir esnafımız aradı.  Yolda trafik kazası olmasından endişe duyduğu konusunda yetkililerin dikkatini çekti.

Eski SSK Hastanesi yanındaki Fatih Sultan Mehmet Ortaokuluna gelip giden öğrenciler okula geliş gidişlerinde hastane önündeki yolu kullanıyorlar.

Burası özellikle Buçuktepe istikametinden gelen araçların hız sınırı tanımadığı bir yol.

Hız kısıtlanmasının kaldırıldığı yolunda duyumun ardından Edirne’nin diğer caddelerinde olduğu gibi bu yoldan gelip giden araç sürücüleri de Şehir içinde uymaları gereken 50 Km hız sınırını tanımıyorlar.

Burada özellikle okulun açılış kapanış saatlerinde eski SSK  Hastanesi önünden okulu gelip giden öğrenciler, yeri belli belirsiz olan yaya geçidine dikkat etmeden rastgele  yoldan karşıya  geçiyorlar. Buralarda da bazı okulların yakınında olan yollardaki gibi trafik uyarı levhaları da bulunmuyor.

Allah korusun bu yolda seyreden dikkatsiz bir sürücü burada her an bir trafik kazısına neden olabilir.

Onun için mahalledeki esnafımızın da belirttiği gibi burada öğrencilerin okula geliş gidiş saatlerinde trafik kazasına meydan vermemek için gerekli önlem alınmalı.

Bu araçlara hız kesici sistem mi olur,  onun yanında okul yolu olduğunu belirten yazılar mı belirtilir. Bunun bir an önce uygulanması gerekir.

Ayrıca çocukları yaya geçidinden geçmeye yönlendirici uyarılar gerekli.

Öğrencilerin okula geliş gidiş saatlerinde bu yoldaki durumu inceleyenler bu uyarımıza hak vereceklerdir.

Bu yol üzerindeki yaya geçidinin çizgileri de belli belirsiz onların yeniden çizilmesi gerekiyor.

En önemlisi de öğretmenler ve veliler öğrencileri bu yoldan geçerken yaya geçidinden geçmeleri dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulunmalı.

İş bununla da bitmiyor. Özellikle sürücülerimizin bu yoldan geçerken her an önlerine bir öğrencinin çıkabileceğini onun için hız sınırları içinde ve dikkatli araç sürmeleri konusunda uyarı da gerekiyor. Hız sınırının kaldırılmasından sonra bazı araç sürücülerimiz şehir merkezinden geçen ana yolu ve trafiğin yoğun olduğu yolları yarış pisti gibi görüyor.

Şehir içi hız sınırının çok üzerinde hızla araçları sürmede sakınca görmüyorlar.

Bir trafik kazasına meydan vermeden yetkililer hız denetimlerinin kaldırılmasının sürücülere istedikleri hızda araç sürme hakkını vermediğini hatırlatmaları iyice uyarmaları gerekir.

Yaldan geçen araçların nasıl hız yaptığını anlamak için kâhin olmaya da gerek yok. E-5 yolunda  birkaç dakika araçların geçişini seyreden yoldan geçen araçların hız limiti tanımadıklarını göreceklerdir…

İSTEKLERİ HAKLI FAKAT HALİNİ ANLATAMIYORLAR

Bazı esnaflarımız toplantı yaparak herkese adil şekilde verilen işlerde kayırma yapıldığı bazı firmalara özellikle bir firmaya iş verildiğinden yakındılar. Kamuoyuna yansıyan haberlere ve yapılan uygulamaya bakıldığında bu yakınmalarında haklılık payı var.

Edirne’de aynı işi yapan birkaç firmamız var.  Gerek resmi gerekse özel taleplerde hepsine eşit davranılması gerektiği yolunda isteklerine kim karşı çıkabilir. Esnafların ortak talebi şu”   resmi ve özel kuruluşlarının organizasyonları bir firmaya yönlendirilmemeli.

Kendilerinin de benzer iş yapan firmalar olduğunu talepleri yerine getirecek konumda bulunduklarını ifade ederek böyle organizasyonların diğer firmalara da verilmesinin dikkate alınmasını kendilerine karşı haksızlık yapıldığını gerekirse bu konuda yasal yollara başvuracağı uyarısında bulundular.

Burada dikkati çeken bir husus bu durumdan yakınan kuruluş temsilcilerinin bugüne kadar somut bir girişimleri olmamış. Bilindiği kadarıyla da onların haklılığını kanıtlayan belgeye de sahip değiller.

Böyle talepte bulunan firmaların (ki taleplerinde haklıdırlar) somut deliller göstererek haklarını aramaları gerekirdi. Bu yönde gerekli hazırlıklar yapılmamış veya yapıldı da basın önünde teşhir etmek istemediler.

Edirne’de faaliyette bulunan ve bu ile vergisini veren firmaların ayakta kalmaları böyle organizasyonlardan da hakları olduğu şekilde yararlanmaları gerekir. Bu haklar çiğnenip tüm organizasyonlar bir kanala yönlendirilmesi halinde bu firmalarımıza haksızlık yapılmış olur…

************************

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

İLK KÖMÜRÜ UZUN MEHMET BULDU

Topraklarımızda ilk kömür yatağı1829 yolunda ortaya çıktı.  Osmanlı Sultanı 2. Mahmut devrinde Uzun Mehmet adındaki bir deniz erinin bulduğu bu ilk kömür yatağı Havza’dır Karadeniz Ereğli’sinden İnebolu’ya doğru uzanır. 180 kilometre uzunluk ve 50 kilometre derinlikteki bir alanı kaplar.

Çıkarılan ilk kömürlerden donanma yararlandı. Bölgede yeni işletmeler açılarak üretimin çoğalmasına 1893 yılında başlandı. Türkiye’de kömür üretiminin %80’i Türkiye Kömür İşletmelerinin tekelindedir.

Yapılan araştırmalara göre elli ilimizde zengin linyit yatakları bulunmaktadır. Antalya, Diyarbakır, Kastamonu ve Zonguldak’ta ayrıca taşkömürü üretimi yapılmaktadır.

 

 

 

 97 total views,  2 views today

Next Post

1. Siroma Eğitim Semineri tamamlandı

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı’nın 4. Bileşeni “İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı” kapsamında uygulanan ve Türkiye’nin AB üyelik sürecinde müzakere ettiği başlıklardan biri olan, “Roman Açılımı” çerçevesindeki uyum çalışmalarını destekleyen, “Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Operasyonu – SİROMA” Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp