Bir Maden Kurbanı Daha

admin

Bölgemizin linyit kömür havzası olan Uzunköprü ve Keşan yöresindeki maden ocaklarında meydana gelen kazalar her yıl birkaç can alıyor.

Ne yazık ki bu ölümler kamuoyunda  fazlaca ses getirmiyor. Olay oralarda  “kırıp sarılıyor”. Böylece  zamanla unutulup gidiyor.

Bölgemizdeki maden kazalarının yankısı Zonguldak’ta olduğu gibi ses getirmiyor. Gözden ırak,dağ başlarında, sağlık koşulları yeterli olmayan maden ocaklarını yeterince denetlendiğini hiç kimse iddia edemez.

Toprağın altında yüzlerce metre giderek çok zor şartlarda evine ekmek parası kazanan insanlarımızın sağlığı  için bugüne kadar alınan önlemlerin yeterli olmadı.

Uzunköprü ilçemizin  Harmanlı Köyünde meydana gelen maden  kazasında  bir maden işçimizin canına mal oldu. Bu kaza bir kez daha madencilerin bu önemli  sorununu  gündeme getirdi.

    Korkarım  bu kaza da daha öncekilerde olduğu gibi kapatılıp gidebilir. Bu türde kazalar, ya ölen kişinin yakınları o acılı anlarında  ikna edilip maddi  yardım yapılarak  şikayet etmesi engellenir.

Ben kendi gücüm oranında kangren haline gelen bu konuyu defalarca gündeme getirdim. Kömür havzasındaki kazalara dikkat çektim. Ne yazık ki,  yapılan tüm  çabalar maden kazalarını önlemeye yeterli olmadı.

      Yıllar önce bir öğretmen kardeşimle madende çalışan işçilerin sigortalı olması için yaptığımız  çabaları o yörede olan insanlarımız  çok iyi bilirler.

Bugün rahmetli olan köy muhtarı  bizi  “maden işçilerinin sigortalı  olması için çaba harcıyoruz”  diye şikayet etmişti. Bugün madende çalışarak emekli olan işçiler bu zor görevi yapmanın yıpranma  avantajlarından yararlanarak emekli parasına kavuştular.

     O gün  bu imkanı sağlayan  yöneticileri  rahmetle anıyorum. Madende çalışarak emekliliğe hak  kazanan işçilerin bir bölümü o günlerde bizim çabamıza karşı çıkmışlardı.

      Daha sonraları il valimizi buradaki maden ocaklarındaki görüntülere dikkat çekmek için köye gelmesini sağlamıştık.

Gözden ırak, köy yerlerde halkın yararına da olsa, bunu oradaki halka kabul ettirmek gerçekten çok zor oluyor.

O yörenin insanı olarak, maden ocaklarının sorunlarını iyi bildiğimi iddia ederim. Maden ocağında bir can kaybı daha olduğunu öğrenmem benim yüreğimi sızlattı.

Bölgemizde halkımızı soğuktan koruyan, en önemli yakacak olan linyit madeninin sobamıza kaloriferlerimize ulaşıncaya kadar hangi evrelerden geçtiğini, ne zorluklar çekildiğini o kömürün çıkması uğruna  kaç canın feda edildiğini  kaç kişi bilir.

  Bu işte çalışan yoksul insanlar, evine ekmek parası getirmek için canını riske atarak toprak altına giriyor. Onların bu siyah  yakacaktan  çok az kazançları olmasına karşın maden patronlarının böyle ham maddesi hazır kömür havzalarından kazançları azımsanamaz.

   Bu kazançların bir bölümünün çalışan işçilerin can güvenliği için harcanması durumunda madenlerde kazalar diye bir durum yaşanmazdı.

Bugüne kadar maden kazalarının önlenmesi için yeterli maddi kaynak sağlanmadı. Ölen işçiler bazı hallerde suçlu gibi gösterildi. Kısaca, kazaların sebepleri “kitabına uydurulup” kapatıldı. Ölenlerin yakınlarına verilen “sus payı para” ile geçiştirildi. Ayni durum devam edip, kazaların kaynağına inilmezse kömür ocakları daha çok can alır.

Ülkemizde insan hayatını ucuz olduğu iddia edilir.  Maden işçilerinde bu ucuzluk daha alt düzeydedir. Bunlar afaki iddialar değil merak edenler araştırsın bu sözlerime hak vereceklerdir.

———————————————————- —————

İNSANLARIN KAFALARINDAKİ SABİT FİKİRLERİ SİLMEK ZOR

İnsanların yıllarca  kafalarına işlenerek tabulaşan fikirleri söküp atmak, doğruları kabul ettirmek oldukça zor. Onlara ne söylerseniz söyleyin olayları kendi mantıklarına göre yorumlarlar. Buna bir İngiliz Üniversitesinde yapılan  aşağıdaki örnek yeterlidir sanırım. Burada kelimelerin  harflerinin yerleri değişik olmasına karşın,   kelimenin başı ve sonu  doğru olduğu için  rahatlıkla okunabiliyor

Bir İgniiz üvinersitesinde  ypalın araşıtrmaya gröe klemileirn hrflareinin srıdan yzaldıklarıı ömneli dğeliimş.

 245 total views,  2 views today

Next Post

Edirne En Az Hüfusu Artan İller Arasında

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2012 Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçları’na göre, Edirne’nin nüfusu geçen yıla göre 392 kişi artarak 399 bin 708’e yükseldi… Edirne’de İl ve ilçe merkezlerinde ikamet edenlerin sayısı 276 bin 579, belde ve köylerde ikamet edenlerin sayısı da 123 bin 129 olurken, erkeklerin sayısı 203 bin 656, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp