Bir mayıs işçi bayramı törenle kutlandı

admin

????????????????????????????????????

 

Emekçilerin mutlu günü olan 1Mayıs Emek ve İşçi Bayramı törene katılanların Talatpaşa caddesinde bir araya gelmesi ile saat 11.30’da başladı.  Daha sonra törene katılan guruplar Talatpaşa Caddesini takiben slogan atarak Saraçlar Caddesine yürüdü. Törene Edirne CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran,CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Merkez İlçe Başkanı Fevziye Kirezci, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi üyeleri ile Saraçlar Caddesinde İşçi bayramı sözcüsü olarak  DİSK, KESK,  Birleşik Kamu İş, Türk Tabipler Odası, TMMOB yöneticileri, işçiler, emekçiler katıldı.2 dakikalık saygı duruşu ile başlayan törende konuşan Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu’nun Nazım hikmet’in emekçilerle ilgili şiiri törene katılanlardan alkış aldı.5 Demokratik kuruluş tarafından hazırlanan ortak bildiriyi DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Arif Kuday okudu. Kuday konuşmasına Selam işçi sınıfına diye başladı Bugüne kadar işçi eylemlerinde yaşamlarını yitirenlere selam gönderen Kuday daha sonra şunları kaydetti, “

Evet dostlar! Bugün Ülkenin dört bir tarafında milyonlar olarak gücümüzü göstermeye, birbirimize söz vermeye geldik:

İşçilere kölelik dayatanlar kaybedecek, biz kazanacağız!

Kamu emekçilerinin mevcut iş güvencelerinin ortadan kaldıranlar kaybedecek biz kazanacağız!

Kadınlara güvencesiz çalışma dayatanlar kaybedecek biz kazanacağız!

Doğanın ve yaşamın sermayeye teslim edenler kaybedecek biz kazanacağız!

Savaş ve baskı politikalarını uygulayanlar kaybedecek biz kazanacağız!,1 Mayıs ruhu ile kazanacağız! ,Birlik olarak kazanacağız! Mücadele ederek kazanacağız! Dayanışma ile kazanacağız!

Evet biz kazanacağız! Taşeron köleliğine her ne pahasına olursa olsun son vereceğiz. Taşeron Cumhuriyetlerini başlarına yıkacağız.

Seçimlerden önce “Taşerona kadro” deyip, seçimden sonra sözünden dönenlerin yakasına yapışacağız! Taşerona kadro sözü verip, özel sözleşmeli personel diye bir garabet uyduranlardan hesap soracağız. Bedeli ne olursa olsun tüm işçilere ayrımsız-kayıtsız-şartsız kadro hakkı kazanacağız!

Tüm işçilere güvenceli iş için birlik olmaya, mücadele etmeye, dayanışmaya söz veriyor muyuz?

Taşerondan beter bir kölelik düzenini, kiralık işçiliği bize dayatanları durduracağız!

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI KUTLANDI (4)

 

 

 

 

 

 

İşçileri Özel İstihdam Bürolarında köle pazarlar gibi alıp satmaya kalkanlara karşı onurumuz için direneceğiz! Köle ticaretini yasal hale getirmek isteyen iktidardan hesap soracağız!

Bu köleci iktidara karşı birlik olmaya, mücadele etmeye, dayanışmaya söz veriyor muyuz?

Siz leş kargalarını bilirsiniz işçi kardeşlerim. O leş kargaları şimdi de  kıdem tazminatlarımıza göz dikiyorlar. İşveren işçiyi istediği zaman işten atsın, kıdem tazminatı ödemesin istiyorlar.

Kıdem tazminatlarımızı leş kargalarına yedirmemek için birlik olmaya, mücadele etmeye, dayanışmaya söz veriyor muyuz?

Bu iktidarın kadınlarla derdi var.  Kadınları eve kapatmak istiyorlar. Kadınlara yarı-zamanlı çalışmayı, evden çalışmayı, ucuz işçi olmayı dayatıyorlar.

Şimdi burada sadece kadın işçilerin sesini duymak istiyoruz. Kadınlara kölelik dayatanlara, kadınları eve kapatmaya çalışanlara karşı birlik olmaya, mücadele etmeye, dayanışmaya söz veriyor musunuz? Bu ülkede işsiz sayısı 6 milyona ulaşmış. Peki işsizliğin çözümü yok mu, tabii ki var.

????????????????????????????????????

İşçilerin ücretlerine, gelirlerine dokunmadan düşürün çalışma saatlerini, artırın izin sürelerini. Bakın işsizlik kalıyor mu?

Ama onlar diyor ki, ucuza çalıştıralım, çok çalıştıralım. Mümkünse köle gibi çalıştıralım.

Şimdi size soruyorum. Türkiye’yi ucuz işçi cenneti haline getirmek isteyenlere karşı birlik olmaya, mücadele etmeye, dayanışmaya söz veriyor muyuz?

Türkiyeli işçiler çok çalışıyor, ucuza çalışıyor, güvencesiz çalışıyor, bu da yetmiyor, Ölümüne çalışıyor. 2015 yılında 1730 işçi arkadaşımız iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Ülkeyi yönetenler bu ölümlere  “fıtrat” diyor, “kader” diyor. Biz ise “cinayet” diyoruz. Çünkü bu insanlarımız, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadığı için ölüyor. Kâr hırsıyla işçiler ölüme gönderiliyor. Her yıl 6 Soma katliamı kadar insan çalışırken ölüyor.

Şimdi sizlere soruyoruz: Çalışırken ölmemek için, sakat kalmamak için, birlik olmaya, mücadele etmeye, dayanışmaya söz veriyor muyuz?

????????????????????????????????????

 

İşçileri, kadınları, gençleri, emeklileri, hekimleri, mühendisleri, gazetecileri, akademisyenleri… Herkesi ama herkesi susturmak istiyorlar.

Ama bu ülkede emeğin, barışın, demokrasinin sesini bastıramıyorlar.Biz susmadıkça çileden çıkıyorlar. Şimdi gelin bir kez daha haykıralım: Faşizme karşı demokrasi için, adalet için, özgürlük için birlik olmaya, mücadele etmeye, dayanışmaya söz veriyor muyuz?

İşçileri emekçileri susturmak için, sindirmek için sendikal haklarımızı, grev hakkımızı 12 Eylül faşist darbesinin hukuku ile gasp ediyorlar.

Sokağa çıkıyoruz, TOMA’ları dikiyorlar. Mahkemeye gidiyoruz, mahkeme kararlarını tanımıyorlar.

Bu ülkenin başı çıkıyor diyor ki “Mahkeme kararlarına saygım yok” Bunların hakka hukuka saygısı yok, bunların adalete saygısı yok. Bunların işçilere de saygısı yok. Şimdi 1 Mayıs meydanımızı gasp ediyorlar. “Ayaklar baş olacak” diye işçileri akılları sıra aşağılamaya çalışanlara karşı buradan bir kere daha haykıralım:

Taksim 1 Mayıs alanı olana kadar, ayaklar baş olana kadar birlik olmaya, mücadele etmeye, dayanışmaya söz veriyor muyuz?

Çünkü savaşlarda işçilerin, yoksulların çocukları ölür. Çünkü savaş ve çatışma ortamında kaynaklar, ekmek için, aş için, iş için değil silah için harcanır.

:

????????????????????????????????????

 

Bizi birbirimize düşman ederek saltanatını sürdürmek isteyenlere karşı barış için, kardeşlik için birliğe, mücadeleye ve dayanışmaya söz veriyor muyuz?

Bizi mezhebimize göre, inancımıza göre ayıranlar, bölenler, ötekileştirenler şimdi de laikliğe gözünü dikmiş! Laiklik demek inancı ne olursa olsun tüm yurttaşların eşit olması demektir, kardeş olması demektir, bir olması demektir.

 

İşçileri daha kolay köle haline getirmek için laikliğe düşmanlar. Bizi birbirimize düşürmek için laikliği adım adım ortadan kaldırıyorlar.  Şimdi bu meydana soruyoruz:

Laikliği korumak ve kazanmak için birlik olmaya, mücadele etmeye, dayanışmaya söz veriyor muyuz? Evet arkadaşlar bu meydanlar Türkiye’nin geleceğidir!

Bu meydanlarda on binler olduk yüz binler olduk yetmedi milyonlar olduk söz verdik. Birlik sözü verdik, mücadele sözü verdik, dayanışma sözü verdik. Son sözümüz şu olsun!

and olsun ki, emeğin, barışın demokrasinin hüküm sürdüğübir ülke için sonuna kadarbirlik-mücadele-dayanışmaya! varmısınız?

 

Yaşasın işçilerin birliği! Yaşasın halkların kardeşliği! Yaşasın 1 MAYIS!” dedi .

 70 total views,  2 views today

Next Post

Balkan Türkleri Dernekleri'nden EKYDD’ye ziyaret

Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Mersin Balkan Derneği Yöneticisi Ahmet Atasoy Edirne Kültür ve Yardımlaşma Derneğini ziyaret etti. Ziyaret sırasında konuşan Atasoy; bu güzel serhat şehrinde şehrin kalkınması için hizmet veren ve adını taşıyan bir derneği ziyaret etmekten mutlu olduğunu belirterek; buraya Ülkenin güney ucu Mersin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp