Bir pire için yorganı yakanlar

admin

fikri_yalin_koseHalkımız arasında gereksiz olaylara tepki gösteren ve  konuları  başka alana çekmek isteyen, özünden saptırıp kıvırtanlar ve olduğundan farklı görünmek için bahane arayanlar için halkımızın bir özdeyişi vardır “Bir pire için yorgan yaktı” denir.

Bizim gibi halkın siyasi ve sosyal bilinç düzeyi yeterince gelişmemiş toplumlarda bir pire uğruna yorgan yakan insanların sayısı  sayılmayacak kadar çoktur.

            Bunlar yaşamın her alanında özellikle de siyasi alanda ve seçim öncesinde daha çoktur. Bu tür kişilerin en büyük pazar alanı siyasettir. Özellikle seçim arifelerinde insanlarımız için bu söz daha da geçerlidir. Çevrenize baktığınızda  bazı kimselerin taraftarı  göründüğü yıllardır savunduğu siyasi partiden kişilere olmayacak olaylara kızıp sudan sebepleri bahane ederek kendi partisinden kopup  bir başka partinin saflarına katılmış. Dün etmediğini bırakmadığı  fikirlerine tamamen karşı olduğu bir parti saflarına geçerek o siyasi görüşü savunmak için meydanlara çıkmış.

Bu tür sık sık saf değiştiren kişiler rüzgara göre yön değiştiren rüzgar gülü gibidir. Bunlar da kendilerine göre uygun hava nerede varsa veya  kasa vadeli çıkarları nerede ise o tarafa yönelirler. Aslında bu kişiler  bugüne kadar da  defalarca yön değiştirmişlerdir.

            Bu da son değildir. Seçimlerin yaklaştığı günlerde böyle yanar döner bukalemun gibi renk değiştiren kişilerin sayısı daha da artar. Bunlar alında siyasiler için  bir dönem kullanılan  daha sonra bir kenara atılan mendilden farksızdır. Kısaca güvenilecek kadrolar değildir. Bu tür kimseler için siyaset ilkelere göre değil çıkara, menfaate göre yapılır. Nerede menfaat görürlerse oraya yönelirler. Böylece dün dost bildikleri kimselerin aleyhinde söylenmediklerini bırakmazlar.

Kolay çark eden kişilerdir bunlar aslında günlük yaşamlarında da böyledirler sosyal ilişkileri  çok zayıftır çevresine güven vermezler, bir söylediği diğerini tutmaz. Kimin kayığına binerlerse onun türküsünü söylerler.

            Seçim startının verildiği şu günlerde politikanın rüzgâr güllerini meydanlarda görüyoruz. Bayraklar ellerinde sloganlarla dün karşı çıktıkları partinin ön saflarında  yer alıyorlar. Ülkemizde bu zamanlarda böyle  yanar döner  siyasetçilerin oranı çığ gibi büyür.

Ülke genelinde bu tür menfaate göre siyaset yapanların oranı iktidarı yönlendirecek düzeydedir. Hangi partiye destek verirlerse onun iktidar olmasına büyük katkı yaparlar. Böyle siyasetçiler destek verdikleri partiden gerekli yararı görmedikleri takdirde bir süre sonra destek verdikleri partinin aleyhinde propagandaya başlarlar “ Elim kırılsaydı da oy vermeseydim” diye feryat ederler.

Kısaca siyasette bu kaypak siyaset güden kimseler her zaman ülke menfaati dışında kısa vadeli çıkarlarını her zaman ön plana alırlar. “Dün dündür bugün bugündür” mantığı ile hareket ederler  gideceği yönü belirsiz kimselerdir.  Bugünlerde sokağa çıkan Parti konvoylarına baktığınızda ön saflarla koşan slogan atan kişilerin büyük bölümünün  böyle mevsimlik politikacıların olduğunu görürsünüz. Bunlar müzayedeye çıktılar arttıran alayor. Piyasa bollaştı. Diyebiliriz ki birçok şeyin kirlendiği gibi siyaset de kirlendi. Siyaset etiği diye bir kavram kalmadı.

Özellikle eli kalem tutan entel geçinen kimseler arasında bu tür  kaypak siyaset rüzgarına kapılanların artması iyiye alamet değil. İşin kolaycılığına kaçan taraftarlarını kısa sürede pazarlayanları bu tür kesmelerin arasında yaygınlaşması düşündürücü.

Bunlar hiçbir partide görev alıp çalışmak istemezler sadece siyasetin lafını yaparlar. İcraata geldiğinde kıvırtmaya yer ararlar. Böyle alengirli işlerin döndüğü bir seçim öncesindeyiz. Siyasetçilerin peşine düşenler gibi bu işe soyunanlar da bir alem maşallah attıklarında mangalda kül bırakmıyorlar. Bunları yapıp yapmayacaklarını sorgulayanlar yok. Daha önceleri söz verip  yapamadıklarını bir kez daha tekrarlıyorlar.siyasilerce “cambaza bak” diye aldatılan halkımız  bu palavraları yutuyor.

Demokraside kalite talebinde olanlar, dürüst politika bekleyenler, siyasilere ve onların peşinde gezen şakşakçıları da sorgulamaları gerekir.

            Bunlar meydanlarda koro halinde dolaşıyorlar. Halkı etkilemek için yapmayacakları şaklabanlık yok. Halkımız sap ile samanı ayırmak zorundadır.

Bu seçim öyle sıradan bir seçim değildir. Söylenenlere bakıldığında ülkemiz bu seçimin sonuçlarına göre farklı mecralara sürüklenmek istenebilir.

            O zaman ah vah demenin yararı yok . Onun için halkımız  oylarını verirken  kendi menfaatinden ziyade ülkenin yararını düşünmek ülkenin geleceğini  düşünmek zorunda. Onun için siyasileri çok iyi dinleyip gerçek amaçlarını öğrenerek oylarını kullanmalı. Bugüne kadar yapılmayan veya yapılamayanları bir kez daha yapacağım vaadinde bulunanlara mesafeli yaklaşmalı. Özellikle ülkemiz açısından demokrasi ve geçim sorunları çok önem arz ediyor.

Bunlar birbirine bağlı meseleler. Geçim dara girdiğinde bakıyoruz demokrasi de  darbe görebiliyor, hak arama zorlaşıyor. Edirne Halkı bilinçli bir halktır. Gelen siyasilere bunun nedenlerini sormaktan çekinmeyeceklerdir.

            Onları ne kadar terletir, gerçekleri önlerine sererseniz. O oranda demokrasiye hizmet vermiş olursunuz.

 171 total views,  2 views today

Next Post

Bilişim şenliği açılışı

                    Trakya Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Topluluğu tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Bilişim Şenliği açılışı 27 Nisan 2015 tarihinde Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Açılışa Rektör Prof. Dr. Yener Yörük, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Aydoğdu, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkanı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp