Bir ulusal bayramın ardından

admin

fikri_yalin_kose

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu  yıl alışık olmayan  farklı görüntülerle kutlandı. Bayramın bu görüntüleri milli bayram kutlamasından çok, adeta bir karnaval, panayır havasını andırıyordu.

Daha önceleri görmeye alıştığımız 23 Nisan gününü anlatan şiirler, öğrencilerin veliler tarafından ilgi ile izlenen geçit töreninden bir eser yoktu.

            Bu bayramın özüne baktığımızda 23 Nisan’ın Cumhuriyet tarihimizde farklı bir önemi ve değeri  vardır.

O gün cumhuriyetimizin en önemli  kurumu olan Türkiye Büyük Millet Meclisi törenle  açılmıştı.

            Kurtuluş Savaşı’nın en hareketli günlerinde savaşların devam ettiği  zamanda, yurdumuzun dört bir yanı işgal edilmiş  olmasına rağmen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması  o günün zor şartlarını dikkate aldığımızda çok önemli ve anlamlı bir karardı.

Bu önemli gün Kurtuluş Savaşı önderleri tarafından daha sonraları Çocuklara armağan olan bir bayramla ödüllendirildi.

            Dünya’da ilk kez çocukların adını taşıyan bayram kutlanacaktı.

            Bundan değerli bir şey olamazdı.

Daha sonraki yıllarda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramları  her zaman coşku ile halkın büyük katılımı ile kutlandı.

            23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı günü geldiğinde bayramın yapılacağı tören alanının  çevresine binlerce halk hava şartlarına aldırmadan  birikir öğrencilerin şiirlerini, 23 nisan ile ilgili tarihsel gerçekleri kapsayan konuşmaları sonuna kadar dinler öğrencilerin geçit törenini izler ve gençleri alkışlardı.

Böylece halkın bu ülkenin kurtarıcılarına  karşı sevgi ve bağlılıkları bir kez daha yenilenmiş, pekişmiş olurdu.

            Bakıyoruz, 23 Nisan Bayramı kutlamalarında eski görüntülerden eser yok.

            Bayram kutlamaları daha çok okul çevresinde sınırlanmış, bu kutlamalarda halkın  katılımı  yok.

Saraçlar Caddesi’nde yapılan   kutlamalar ise törene katılan   gurupların gösterisi niteliğinde.

            Bu önemli günün anlamını yansıtacak görüntülerden çok uzak karnaval festival görünümünde  bir bayram kutladık.

Bakıyorum halkımızın büyük bölümü de bu bayramdan habersiz evlerinin balkonlarına bayrak asmayı dahi gerek görmemiş.

            Bir vatandaşın dediği gibi yavaş yavaş ulusal bayramlarımız farklı görüntülerle özünden uzaklaşarak halkı bayram diye sunuluyor.  Gençler adına verilen bir bayramda yarınımızın güvencesi olan gençlerimiz ön planda olmalıydı.

Bayram her zaman olduğu gibi Ulusal Bayram görüntüsü ile kutlanmalıydı. Daha ziyade panayırlarda ve benzer etkinliklerde rastlanılan gösteriler bu ulusal gününüze yakışmadı.

            Bu tür kutlamalarla bayramın esas amacı ikinci plana itilmiş oldu. Bayramın yapıldığı gün bunu gösterileri izleyen vatandaşlara sordum. Bu görüntüler Ulusal Bayramımız olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramını simgeliyor mu, bu güne yakışıyor mu diye soru yönelttiğimde olumlu cevap alamadım.

Öğrenci velileri  “çocuklarımız adına Atamız tarafından emanet edilen bayramı bu şekilde kutlamak istemezdik. Daha önceki yıllarda olduğu gibi geçit törenleri ile kutlanmasını bayram yerinde çocuklarımızın şiirlerini dinlemek ister,o günleri bir kez daha hatırlamak milli duygularımızı tazelemek isterdik.

Burada gördüklerimizin bayramın özü ile ilgisi yok. Bu günde  bayramla  alakası olmayan gösteriler yapılıyor.

Anlaşılan diğer Ulusal  Bayramlar gibi, bu bayram da unutturulmak isteniyor. Buna izin verilmemeli” diye tepki gösteren vatandaşlarımızın   sözlerinde haklılık payı yok mu?

SAĞANAK YAĞIŞLAR SONUCU MANZARA AYNI

            Sokaklarda su tahliye sistemi yeterli olmayan Edirne’de sel sularının kanallarının tıkanması  yağmurlu havalar sonunda  biriken suyun tahliyesi daha da zorlaşıyor.Sel suları uzun süre yollarda ve sokaklarda birikiyor. Uzun yılların birikimi  olan ve el atılmayan Edirne’nin alt yapı sorunu  her geçen gün artarak  sorun olmayı  sürdürüyor.

Özellikle kentin alt caddelerinde sağanak yağışlı havalarda sokaklar göl haline geliyor. Onun için suların akacağı kanalların sık sık kontrolden geçirilmesi gerekir.

Kanallar kapalı olması durumunda sel sularının akması yolların sel sularından temizlenmesi uzun zaman alıyor. Bunun çilesini en çok yoldan geçen yayalar çekiyor.

Yoldan hızla geçen araçların çevreye yaydığı kirli sulardan  kurtulmak mümkün olmuyor. Mevsimin değişmesi bardaktan boşanırcasına  yağan sağanak yağmur Edirne’de  sorun olmaya devam edeceğe  benziyor.

Edirnede yüksek kesimlerde konut alanlarının yaygınlaşması, her tarafın beton yığınına dönüşmesi, bunun yanında sel sularının tahliye sisteminin yeterli olmaması sonucu her sağanak  yağış sonrası yaşadıklarımız daha uzun süre devam edecek demektir.

            Bu soruna geçici de olsa önlem alınması, biriken suların kısa sürede tahliye edilmesi halkın yağmurlu havalar sonrası yaşadığı  bu çileden kurtulması gerekir.     

 85 total views,  2 views today

Next Post

9. Uluslararası öğrenci buluşması

              Tarihi Rüstempaşa Kervansaray’da 9. Uluslar arası öğrenci buluşması etkinliği düzenlendi. Yurt dışından çeşitli ülke öğrencileri ülkelerini tanıtıcı stantları ile etkinliğe katıldı. Burada düzenlenen törene Vali Vekili Mustafa Serdar Bakır,  T.Ü Rektör Yardımcısı Prof Dr. Süleyman Pişkin, T.Ü  Edebiyat Fakültesi  Dekan Vekili  Prof Dr. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp