BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ

admin

fikri_yalin_kose

Ninelerimizden, dedelerimizden dinlediğimiz Masallar genellikle “bir varmış bir yokmuş” sözleri ile başlar. Daha sonraları ise birbiri ardına tekerlemeler sıralanır. Çocukluk yaşımızda büyüklerimizin anlattığı bu masalları can kulağı ile sonuna kadar dinleriz. Anlatılanlar hayal ürünü de olsa bize anlatılan bu masallar gerçek gibi gelir. Bu masalları dinleme anında dizlerinde uyuduğumuz da olmuştur.

Toplumda son yıllarda öyle yapısal değişikliklere tanık oluyoruz ki, bunları bize bundan birkaç yıl önce söylemiş olsalar “ Git oradan böyle şey olur mu” diye tepki gösterirdik

Öyle akıl zorlayıcı olaylar, toplumun bir bölümünün tepki gösterdiği oluyor ki, bunları yorumlamak akıl karı değil. Bize anlatılan gerçek dışı olaylardan oluşan masallar adeta gerçek oldu sanıyorsunuz.

Toplum yapımız da dejenere oluyor.

İnsanlarımız o an için kendi çıkarına olmayan fakat toplumun büyük bölümünü kapsayacak hayati önemi olan sorunlarda oralı olmayıp “kılını dahi kıpırdatmıyor”.

Kendi menfaatine olan haklı gerekçelere dayanan toplumsal meselelerde dahi bunu elde etmek için, kendini ön plana çıkarmayı göze almayıp bir “maşa ve kalkan” arıyor.

Bu kişilerin haklı davalarına sahip çıkmalarını önerip “gelin bunu birlikte savunalım” diyorsunuz. Hakkını savunur gibi görünen olanlara tepki gösteren zat anında “vites değiştiriyor” geri adım atıyor.

”Aman ben ön planda görünmeyeyim sonra başıma bir şeyler gelebilir” diye kıvırtıyor.

İnsanların Küçük çıkarlarının ön plana çıktığı, toplumun genel çıkarının gözetilmediği bir toplumlarda bu tür görüntüleri yadırgamamak

gerekir.

Günümüzün olaylarıyla ne kadar bağdaşır bilmiyorum. Nasreddin Hoca’nın Timur ile arasında geçen “fil” hikâyesine satırlarıma aktarmak istiyorum. Timur’un Osmanlı Ordusunu Ankara Savaşında bozguna uğratıp daha sonra Anadolu’da yaşadığı dönemde, ünlü Hakan Timur, bakılıp barındırılması için köylere birer fil veriyor.

Bilindiği gibi fil çok iri bir hayvan az yiyecekle doymuyor. Fil, köylüler önüne ne konursa süpürüyor. Köylüler geçimini zar zor sağlıyor fakir insanlar. Fili doyurmak için ellerinde ne varsa tüketiyorlar.

Sonunda dayanamayıp Nasreddin hocaya başvuruyorlar. ”Aman hocam bu işi sen çözersin. Timur’un bize bakmak için verdiği fil malımızı mülkümüzü tüketti. Dayanacak gücümüz kalmadı. Birlikte Timur’a gidip fili geri almasını talep edelim” diyorlar.

Hoca iyi niyetli, köylülerin bu teklifini kabul ediyor. ”Nasıl olsa köylülerde yanımda ya, Bunu Timur’a rahatlıkla anlatırız” diyor.

Hoca köylülerle birlikte yola çıkıp Timur’un otağına doğru yol alıyor. Nasreddin Hoca Timur’un muhafızlarına Timur ile görüşeceğini söylüyor.

Timur, Nasreddin hocanın ününü duymuş olacak ki, anında makamına kabul ediyor. Hoca “ iş oldu” diye sevinirken dönüp arkasına bakıyor ki, ne görsün kendisiyle birlikte gelen köylülerden eser yok. Timur korkusundan olacak ki ,tamamı “tırsıp” geri dönmüş.

Hoca yapa yalnız Timur’un huzuruna çıkmış. Timur Nasreddin Hoca’ya ne istediğini sorduğunda hoca” Ulu Hakanım köylülere bakım amacıyla bir fil vermiştiniz. Köylüler bundan çok

mutlu oldular. Bakılması için üç fil daha verilmesi teklifinde bulundular. Size bunu iletmeye geldim” diyor.

Böylece köylüler bir filden kurtulmak için “ hocayı yalnız bırakmanın cezasını üç file bakarak ödemek zorunda kalıyorlar. Kıssadan hisse; Bu olayı günümüzde nereye yorumlanır onun takdirini okuyucularıma bırakıyorum.

KAREDENİZLİ’NİN AMERİKA SEYAHATI

Karadenizlinin biri iş nedeniyle Amerika’ya gider. Bu arada karnı acıkır bir lokantaya gider.yiyecek ısmarlamasının ardından canı içecek ister.Garsonu çağırarak “Bana bir coca cola ver” der.İçeceğin adının baş harfini K olarak değil de C olarak söyler. Garson Karadenizlinin yüzüne hayretle bakar.

Bu isimde bir içecek olmadığını Amerika C harfinin K olarak söylendiğini belirtir. İsmi Cevat olan Karadenizli C

Harfinin K olarak okunması halinde kendisinin de Cevat yerine kevat (Kavat) olarak söyleneceği endişesi taşıyan Karadenizli “bana böyle diyecek adamı yakarım” diye celallenmiş. Bu fıkra güncel olan bir konu için önemli bir örnek olduğu için satırlarıma aldım….

 108 total views,  2 views today

Next Post

Ahmet Çetin Dayanışma Gecesi Düzenledi

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com AK Parti Edirne Belediye Başkan Aday Adayı Ahmet Çetin Sultan Otelde dayanışma gecesi düzenledi. Partililerin büyük ilgi gösterdiği gecede konuşan Çetin kendisinin diğer aday adayları gibi partisi için çalışmalara katıldığını belirtti. Belediye Başkan Adaylığı için partisi tarafından kime verilirse ona […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp