BİR VARMIŞ…

Bir varmış, bir yokmuş diye başlayacağım.

Neden mi?

Ben çocukken okulda bir “Din Dersi” öğretmenimiz vardı. Artık hayatta değil. Yani “Bir öğretmen varmış” diyebiliriz.

Sanırım artık onun gibilerini de bulmak mümkün değil.

Kıscası bu duruma da “Bir yokmuş” diyebiliriz.

 

İşte masal gibi bir yaşam hikayesi.

İstanbul Kocamustafapaşa’da 1958-59 yılları.

İstisnasız hepimizin sevdiği, derslerini dört gözle beklediği

ve merakla dinlediği bir Din dersi öğretmeni.

Kendine güvenen tavrı ve güler yüzü ile insanı kendine çeken, yaşam heyecanı aşılayan müstesna bir eğitici.

Okul dışında bile başta veliler olmak üzere tüm çevre tarafından saygı duyulan efendi örnek bir insan.

Koyu renk sadece bir takım elbiseyi yıl boyunca tertemiz giyebilme ve şık gözükebilme becerisini gösterebilen mütevazi bir sosyal adam.

İşte sizin de tanımanızı istediğim benim İstanbul Kocamustafapaşa’daki Din dersi öğretmenim Rasim Bey. Kendisini rahmetle anıyorum.

Onun öğrencisi olmaktan her zaman gurur duyuyorum.

 

Yıllar geçtikçe Öğretmenim’in amacını daha iyi anlıyorum.

Din dersinde ve bizimle karşılaştığı her ortamda, tüm söylemi, her paylaşımı sevgi ve yaşam, güzel yaşam, hakça yaşam üzerine idi. İyi insan olmanın özelliklerini, güzel bir yaşamı hem sosyal hem de inanç dünyası açısından öyle güzel izah ederdi ki, her dersi bize yeni bir heyecan katar,

biz de öğrendiğimizi coşku ile evde anlatmaya çalışırdık.

Allah sevgisini aşılarken, ne Allah yolunda ölmekten, ne cihat’tan ne de ateşlerde yanmaktan bahsederdi. Öğretmenimin odak noktası sevgi idi. Onun içinde derslerini özlemle bekler onunla karşılaşmak için fırsat kollardık.

 

Nereden aklına geldi bu konu diye soracak olursanız?

Geçenlerde bir çocuğun beni şaşırtan söylemlerini sizlerle de paylaşırsam neden 50 yıl öncesini hatırladığımın anlaşılacağını düşünüyorum.

Çocuk, Din dersinde sürekli ölümden, cezalandırmadan bahsedildiğini, çocukken ölenlerin ise doğrudan cennete gideceğinin anlatıldığını ifade ettikten sonra kendi yorumu olarak ne dedi biliyor musunuz?

 

“DİN DERSİNDE ÖLMEYİ, FİZİK DERSİNDE DE UZAYA GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUM.”

Amacım kimseyi hedef göstermek ya da gücendirmek değil ama küçük bir çocukta bu algıyı yaratmak acaba doğru mu diye kendi kendime soruyor ve bu söylemi her zaman güven duyduğum Milli Eğitim’in, Okul Müdürlerimizin ve saygıdeğer Öğretmenlerimizin dikkatine sunuyorum.

 

Şimdi anlaşıldı mı, neden bir varmış diye başladığım.

Bir Din dersi öğretmeni olarak bana sevgi ve insanca yaşamı aşılayan Rasim Öğretmenim’i bir defa daha saygı ile anıyor, nur içeriside yatmasını diliyorum.

 141 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Bahçeşehir Kolejinde kariyer günleri

Bahçeşehir Koleji 10. sınıf öğrencileri, Kimya öğretmenleri Buket GÖKDEMİR ve Ulaş KABATAŞ ile birlikte Öztürkler Ham Yağ Fabrikası’na gezi düzenlediler. Bölgemizde yer alan sanayi kuruluşunda uygulanan işlemler ve prosesler, Fabrika Müdürü Cüneyt GÜN tarafından öğrencilere anlatıldı. Öğrenciler, okulda aldıkları kimya eğitimini günlük hayatta da pekiştirme fırsatı buldu. Mühendislik eğitimi almak […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp