BİRCAN “Bakan topu taca atıyor”

admin

bircan-bakan-topu-taca-atiyor

 

 

 

 

 

 

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan çiftçi desteklemelerinden yapılan kesintiler ile ilgili vermiş olduğu soru önergesine “kesintininkaldırılması Maliye Bakanlığının işi” yanıtına sert tepki göstererek, “Tarım Bakanı topu taca atıyor. Çiftçimizin bakanlığı çiftçimiz için kesintilerin kaldırılması için hiçbir çabanın içerisinde değil. Görevinden kaçarak, Maliye Bakanlığını adres gösteriyor.  Mağdur olan yine benim çiftçim, üreticim oluyor” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan çiftçilere ödenen destekleme primlerinden yapılan kesintileri Meclis gündemine taşımıştı. Bircan hem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e, hem de Maliye Bakanı Naci Ağbal’a kesintilerin sebebini sormuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik’in Bircan’a verdiği yanıtta Tarım Bakanlığının çiftçiden bir kesinti yapmadığını iddia etti. Bakan Çelik yanıtta “Ziraat Bankasına, destekleme ödemelerinin çiftçiye dağıtılmasında hizmet bedeli olarak, çiftçiye yapılan ödeme tutarının %0,2’si oranında Devlet tarafından komisyon ödenmekte olup, üreticiden herhangi bir kesinti yapılmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Bakan Çelik’in “Ayrıca önergede bahsi geçen çiftçiye ödenen tarımsal destek üzerinden vergi ve diğer kesintilerin kaldırılması konusu Maliye Bakanlığı’nın görev ve çalışma alanında bulunmaktadır” yanıtına sert tepki gösteren Bircan, “Tarım Bakanının görevi çiftçimizin üretimini teşvik etmektir. Onların sorunlarına çözüm bulmaktır. Yapılan kesintileri Maliye Bakanına sorun demesi  topu taca atmak demektir. Çiftçimizin bakanlığı çiftçimiz için kesintilerin kaldırılması için hiçbir çabanın içerisinde değil.Bunu görmek çok üzücü. Mağdur olan yine benim çiftçim, üreticim oluyor” diye konuştu. Bircan’ın konu hakkında Maliye Bakanlığına vermiş olduğu önergeye ise hala yanıt gelmedi.

 

 91 total views,  5 views today

Next Post

KILIÇ, “ticari araçlardan ötv kaldırıldı”

                  Edirne şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erbey Kılıç yaptığı açıklamada ticari araçlardan ÖTV’nin kaldırıldığını belirtti. Kılıç konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “taksi, dolmuş, servis araçları ve benzeri ticari araçları kapsayan 4760 sayılı yasa 7 Eylül’de resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp