Bircan, CHP’nin 92. yıldönümünü kutladı

admin

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Bugün, 92’nci yaşını dolduran Cumhuriyet Halk Partisi bir ulu çınar olarak büyümeye,yeni filizler vermeye başladığını  belirterek, “ 92 yıl önce çıkılan yolda halkımıza umut olmaya devam etmektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi kökü bu ülkenin topraklarında olan ulu çınardır. Bu sağlam gövde bundan sonra da Türkiye’yi ileriye taşıyacaktır.

Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye’nin attığı her ileri adımda vardır. Cumhuriyetin kurucusudur. Demokrasinin yerleşmesini sağlayan partidir. Ortanın solu diyerek halka umut olan, sosyal devleti getiren partidir. Bazıları gibi basit hesaplarda değil, gerçekten Türkiye’nin yararına olan her şeyde vardır.

erdin-bircan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 Eylül 1919’da toplanan Sivas Kongresinde kurulan Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti 9 Eylül 1922’de düşmanı denize döken Kurtuluş Savaşını yapmıştır. 9 Eylül 1923’de Halk Fırkası adını alıp 29 Ekim 1923’de Cumhuriyetimizi kurmuştur.

Peki Cumhuriyet Halk Partisi nedir? Cumhuriyet Halk Partili olmak nedir? Biz kimiz?

Biz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim iki büyük eserim var. Biri Cumhuriyet, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi” dediği partisiyiz.

Cumhuriyet Halk Partisi teslimiyetçi Damat Ferit’lere karşı “geldikleri gibi giderler” diyenlerin partisidir.

Bizler yokluklar içinde Samsun’a çıkıp ulusal kurtuluş mücadelesini başlatan “milletin istiklalini yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır” diyenlerin takipçisiyiz.

Sivas’ta “manda ve himaye kabul edilemez” diyerek Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetini kuranların yolundayız.

Kurucusu bir büyük komutan olmasına rağmen “yurtta barış, dünyada barış” diyenlerin partisiyiz.

Koltuğuna yapışan, koltuktan kalkmamak için her türlü oyunları yapanların değil, sandıktan çıkan sonuçlara saygı duyan ve iktidarını bırakanların, demokrasiyi ülkemize getirenlerin partisiyiz.

Ortanın solu diyerek, sosyal devlet anlayışla, halkımıza umut olanların partisiyiz.

Savaşlar içinden çıkmış, yorgun bir ülkede gencecik cumhuriyeti kurup, her alanda örnek bir kalkınma sağlayanların takipçileriyiz. Sanayide, kültürde, sporda yapılan en büyük hamlelerde CHP dönemleri vardır.

Bizler, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, bugün çevremizdeki savaşlara baktığımızda değeri bir kez daha anladığımız büyük devlet adamı İsmet İnönü’nün,  dağlara taşlara adı “Karaoğlan” diye yazılan halka umut olan Ecevit’in izindeyiz.

Bakmayın sabah akşam CHP’ye laf atan saray soytarılarına. Cumhuriyet Halk Partisi saray oyunlarının, saray yapanların değil; sarayları yıkıp halka açanların partisidir.

Biz cumhuriyetin mirasını yiyenlerin değil, bu mirasa sahip çıkıp, yarına taşıyanların partisiyiz.

Çağdaş Türkiye’nin aydınlık yüzlerinin partisiyiz.

Kökleri güçlü bu ulu çınar yeni filizleriyle Türkiye’yi yarınlara götürecektir.

Bugün, Cumhuriyetimizin yaşadığı bu zor günlerde çare yine “önce Türkiye” diyen Cumhuriyet Halk Partisi ve bu yolda yürüyenlerdir.

Biz yoktan bu ülkeyi var edenlerin takipçisiyiz. İçinde yaşadığımız koşullar asla gözümüzü korkutamaz.

Ne diyordu Mustafa Kemal Atatürk “ Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.”

Görevimizi de bize göstermişti: “Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır!”

Biz bu görevi en iyi şekilde yapıyoruz.

Yolumuz en büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’ün yoludur. Açıktır, aydınlıktır.  Devrimci gücümüz Türkiye’nin umududur, yarınıdır”Dedi.

 

 

 

 106 total views,  2 views today

Next Post

Gaytancıoğlu, CHP'nin 92. yıldönümünü kutladı

              Cumhuriyet Halk Partimiz Emperyalizme karşı ulusal başkaldırının öncüsü Kuvayi Milliye ve bağımsızlık mücadelesini yürüten  Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin devamı olarak Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923 yılında kurulmuştur. Emperyalizme, kurulu düzenin yanlışlıklarına, eşitsizliğe, gericiliğe, sömürüye, imtiyazlara başkaldırının adı olan Cumhuriyet […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp