BİRCAN: Doğa katliamına dur dedik

admin

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan Plan Bütçe Komisyonundaki tüm doğal ve tarihi alanları yok edecek Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) düzenlemesinin yaratılan baskı sonrasında geri çekildiğinin müjdesini vererek, “Torba yasada bulunan Maden Kanununda yapmak istenen değişiklik ile ÇED işlemleri 3 ay içinde tamamlanmazsa ÇED olumlu gibi madenler açılacak, ormanlar ve doğa talan edilecekti. Yapılan baskı sonrasında madde geri çekildi, hayırlı uğurlu olsun” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan Plan Bütçe Komisyonunda kamuoyunda torba yasa olarak adlandırılan düzenlemenin 54. maddesi ile yapılmak istenen değişikliğin doğa katliamının davetiyesi olduğunu belirterek, “AKP’nin ağaç, doğa, tarih düşmanı olduğunun başka kanıtıydı bu düzenleme. Maden açmak için başvuran şirkete 3 ay içinde ÇED raporu düzenlenmezse ÇED olumlu gibi doğayı yok edebileceklerdi. Tüm toplumumuz, partimiz, çevreciler ve duyarlıların tepkileri sonrasında AKP maddeyi geri çekti” diye konuştu.

CHP’li Bircan düzenleme yasalaşsaydı yaşanacak felaketlerin önüne geçilme şanının olmadığını dile getirerek, “Eğer bu düzenleme geçseydi, ormanlık alanda maden ocağı açmak isteyen AKP’li biri başvuru yaptığı zaman 3 ay içinde bu raporu kim düzenleyebilirdi? Hiç kimsedüzenleyemezdi. Düzenleyenler görevden alınır, FETÖ’cü ilan edilirdi. Sonuç olarak doğayı yok etmek isteyenlere tamamen açık çekti bu düzenleme” dedi.

“Bu düzenleme geçseydi eğer Efes Antik Kentinden, Cerattepe’ye, Gala Gölünden, Istırancalara aklınıza gelebilecek tüm doğa ve tarihi koruma alanlarına maden ocağı yapılabilecekti. Eskiden, şirketlerin başvurusu sonrasında çevre etki değerlendirme sonucu beklenirken, bu değişiklik geçseydi başvuru sonrasında her ne olursa olsun 3 ay içinde rapor çıkmazsa olumlu rapor gibi işe başlanacaktı” diyen Bircan, bu yasaya engel olunduğu için doğa ve tarih tahribatının önüne geçildiğini vurguladı.

 

 234 total views,  2 views today

Next Post

Trakya Üniversitesi'ne iki farklı üniversiteden ziyaret

Malezya Mara Teknoloji Üniversitesi (Universiti Teknologi Mara) Muhasebe Bölümünden Doç. Dr. Roshima Said, Kitle İletişimi Bölümünden Dr. Roziya Abu ve Kanada Mount Allison Üniversitesi Sosyal Bilimler Dekanı Prof. Dr. Nauman Farooqi Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, İktisadi ve İdari Bilimler […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp