Bircan doğum borçlanması mağdurları sesi olmaya devam ediyor

admin

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan’ın doğumdan önce sigorta başlangıcı olmadığı için doğum borçlanması hakkı olmayan annelerin mağduriyeti hakkında vermiş olduğu soru önergesini yanıtlayan Bakan JulideSarıeroğlu doğum borçlanması mağdurları için bir çalışma yapılmadığını itiraf etti.

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan doğumdan önce sigortası olmayan annelerin doğum borçlanması yapamamasını daha önce bakanlık yapan Mehmet Müezzinoğlu’dan sonra bir soru önergesi ile de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı JulideSarıeroğlu’nasormuştu.

Erdin Bircan’ın soru önergesini yanıtlayan BakanJulideSarıeroğlu, aynı eski bakan Mehmet Müezzinoğlu gibi sigortalı olmadıkları dönemde doğum yapan annelere borçlanma hakkı tanınması ile ilgili bir çalışma yapılmadığını kaydetti.

Bircan’ın önergesine mevcut mevzuatı hatırlatarak yanıt veren Bakan Sarıeroğlu, mağdur yüzbinlerce anneyi hayal kırıklığına uğrattı.

Bircan doğumdan önce sigortalı olmaları durumunda kadınların doğum borçlanması yapabildiğinin altını çizerek, doğumdan önce sigortası olmayan annelerin böyle bir hakkı olamamasının Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu tekrar ifade etti.

Erdin Bircan, “Erkeklerin önceden sigortalı olmasalar bile askerlik borçlanması yapıp,askerlik borçlanması yaptıkları süre kadar, sigorta başlangıçlarını öne çekebilme hakkı varken, sigortalılık öncesi anne olan kadınlara bu hakkın verilmemesi zaten büyük bir yanlışken, bir de bakanlığın konuyu ısrarla takibimize rağmen bir çalışma yapmaması AKP’nin mağdurlara bakışının başka bir kanıtıdır” diye konuştu.

 

 197 total views,  2 views today

Next Post

Edirne akademi'den etkili iletişim ve insan hakları eğitimi

Edirne Belediye Başkanlığı bünyesinde kurulan Edirne Akademi tarafından belediye personeline yönelik “Etkili İletişim ve İnsan Hakları” eğitimi verildi. Edirne’de Akademi de gerçekleştirilecek olan eğitimleri çok önemsediğini belirten Gürkan, “Akademide buluşacağınız akademisyenler, hocalar, sanatçılar, yazarlar ve gazeteciler size bambaşka ve yepyeni bir dünyanın kapılarını açacak. Bu akademiden çıkan sonuçlar size hem […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp