Bircan: Hastalardan neden fark alınıyor?

admin

Bircan: SGK bir an önce fark yanlışından dönmelidir

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan kanser ve ciddi tedaviler görüp ömür boyu tıbbi cihaz kullanmak zorunda olan hastalara astronomik fark ücretleri çıkarılmasına tepki göstererek, “Zorunlu tıbbi cihaz kullanan hastalardan neden fark alınıyor?” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, hastaların fark sorununu Meclis gündemine getirerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı JülideSarıeroğlu’na konu hakkında bir soru önergesi verdi.

CHP’li Bircan Sosyal Güvenlik Kurumunun(SGK) kanser tedavisini bitirip ömür boyu tıbbi cihaz kullanmak zorunda olan hastaların maliyetlerinin tamamını karşılamadığına dikkat çekerek, astronomik farklar ile hastaların mağdur edildiğinin altını çizdi.

Bircan önergesinde, bir kanser hastasını örnek göstererek, “Bağırsak kanseri teşhisi ile ameliyat olan Yurdakul, ömür boyu kullanmak zorunda olduğu kolostomi adaptörü ve kolostomi torbası için sağlık kuruluraporu çıkartmasına rağmen, fark ücreti olarak iki ayda bir 474 TL ödemek zorunda kalmaktadır. Bu tutar yıllık 2 bin 844 TL etmektedir” açıklamasında bulundu.

Kanser ve diğer ciddi hastalık sahibi yurttaşlardan fark adı altında ciddi ücretlerin kesilmesinin zaten düşük olan emekli maaşları ile geçinme imkanlarını ortadan kaldırdığını kaydeden Bircan, “Yurttaşımız zaten çok ciddi bir hastalık ile mücadele etmiş, bu yüzden büyük kısmı malulen emekli olmuş ve normalden az emekli maaşı alırken, bir de maaşlarından ciddi kesintiler yapması yurttaşlarımızın geçimini imkansız hale getiriyor. SGK bir an önce bu yanlıştan dönmelidir” diye konuştu.

Bircan önergesinde,

“-Kanser tedavisi sonrasında kullanımları raporla belirtilen cihazlar için hastalardan neden yüksek rakamlarda fark ücreti alınmaktadır?

-Birçok kanser hastasının hastalığa bağlı olarak malulen emekli olmak zorunda kaldığı ve bu yüzden daha düşük ücretler alırken astronomik farkların bu hastalardan kesilmesi neden engellenmemektedir?

– Tedavisine bağlı zorunlu tıbbi cihaz kullanan hastalar için bu uygulamadan vazgeçmeyi düşünmekte misiniz?” sorularını yöneltti.

 66 total views,  2 views today

Next Post

Hasköy Tarım kredi seçimlerini Tunay Aslan kazandı

1312 Sayılı Hasköy Tarım Kredi Kooperatifinin seçimi 16 Şubat 2018 Cuma günü gerçekleşti. 320 ortağı olan 1312 Sayılı Hasköy Tarım Kredi Kooperatifinin genel kuruluna 240 üye katılıp oy kullandı. Genel Kurula STK Temsilcileri, Tekirdağ Bölge Müdürü, Müdür Yardımcıları, Üyeler ve köy muhtarları katıldı. 2 adayın katıldığı seçime çarşaf liste ile […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp