BİRCAN; “İnsan haklarına saygılı uzun bir ömür diliyorum”

admin

CHP Edirne Milletvekili Erdin BİRCAN yayınladığı mesajında; “10 Aralık İnsan Hakları Gününde en temel hak olan yaşam hakkı ile ilgili kaygılarımız halen sürüyor. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’ni 10 Aralık 1948 günü kabul etmiştir. Otuz maddelik bu bildiri, bütün dünyada insan haklarının korunmasını amaçlayan ve bu konuda devletlerin taahhütlerini alan ilk resmi metindir. Üye devletlerin anayasalarında bu bildirinin ön gördüğü haklar büyük ölçüde bulunmaktadır. Türkiye ve diğer Birleşmiş Milletler Örgütü’ne üye ülkeler, 10 Aralık tarihini İnsan Hakları Günü ve 10 Aralık’ı içine alan haftayı da İnsan Hakları Haftası olarak kutlamaktadırlar.

İnsan hakları verilen değil doğal haklardır ve kişi doğumu ile elde eder. İnsan hakları 10 Aralık 1948’de başlamış bir olgu değildir. Dünya kurulalı insana, insan haklarına saygı her çağda zamana uygun olarak gösterilmiştir. Kullara kulluk etmek, köle hayatı yaşamak, işkencelere maruz kalmak gibi insanların kendi istekleri dışında yaşamak zorunda bırakıldıkları şartlara tarih boyunca rastladık. İnsan hakları ile ilgili bir ilk önemli çalışma Fransız İhtilali zamanında yapılmış ve 1789 yılında İnsan Hakları Bildirisi yayımlanmıştır. Bütün bu çalışmalar insanların daha çağdaş yaşama isteğinin birer ürünüdür.

AKP ihlalin adıdır. Hukuk ihlallerinin, yaşam ihlallerinin, hak ihlallerinin adı.  AKP insanları kutuplaştırmakta, bölmekte ve yandaş olmayanın yaşam hakkına saygı göstermemektedir. AKP ile hak ihlalleri artarak devam ediyor. OHAL’de ihlaller en yüksek düzeye ulaştı. Birinci hak olan yaşama hakkına saygı göstermeyen AKP hükümeti hak ihlalleri konusunda ülkemiz tarihinin en kara sayfalarını yazmaya devam ediyor.

Bildirinin temel hükümleri ülkemizde maalesef OHAL ikliminde yaşanamıyor. Bildirge maddelerinden olan “Hiç kimse yasalara aykırı olarak tutuklanamaz, alıkonulamaz, sürülemez” de sürekli olarak çiğnenmektedir. Hapiste sırf gazetecilik yaptıkları için tutuklu bulunan gazeteciler, suçsuz olduğu mahkeme kararı ile kanıtlanan İstanbul Milletvekilimiz Enis Berberoğlu’nun hala tutsak edilmesi en temel insan haklarına aykırı uygulamaların başında gelmektedir.

İnsanlığın 10 Aralık İnsan Hakları Gününü ve İnsan Hakları Haftasını kutlar, insan haklarına saygılı uzun bir ömür diliyorum.” Dedi.

 190 total views,  2 views today

Next Post

AKMEŞE; "Kudüs davamız"

Ak Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe yaptığı açıklamada; “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın hukuksuz Kudüs açıklaması, insanlık vicdanını yaralamış ve bölgemizdeki sorunları derinleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs, tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir. Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp