Bircan: Mücadelenin adı Mecidiye

admin

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Erdin Bircan, ülkemizdeki doğa katliamlarının en önemli sebeplerinden olan taş ocakları konusunda Mecidiye mücadelesinin diğer tüm bölgelerde de örnek alınması gerektiğini söyleyerek, “Mecidiye’ye artık taş ocağı ruhsatı verilmeyecekse bu mücadelemize destek olan tüm yurttaşlarımız sayesindedir” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan’ın, milletvekili olmadan önce başlattığı Mecidiye taş ocakları mücadelesi, konunun sürekli takibi, yapılan eylemler, kamuoyunun sürekli bilgilendirilmesi, Meclis’te ısrarla gündeme getirilmesi, TBMM Çevre Komisyonunu ve Orman Bakanına sorunun sürekli aktarılması ile çözüme ulaştı.

Mecidiye taş ocakları konusunda yapılan mücadelenin tüm Türkiye’ye örnek olduğunun altını çizen Bircan, “Orman ve Su İşleri Bakanının artık Mecidiye’de taş ocağına kesinlikle izin vermeyeceğiz açıklaması sonrasında yurdumuzun dört bir yanından telefonlar aldım. Doğa harikası alanlara taş ocağı açılmak istenen Mecidiyemiz gibi ülkemizde bir sürü yer var. Bu alanlarda mücadele eden yurttaşlarımızın teşekkür telefonları beni çok mutlu etti. Mecidiye mücadelesi ülkemizin diğer tüm taş ocağı sorunu yaşayan yerlerindeki yurttaşlarımız için örnek oldu” diye konuştu.

Bircan, “Gerek Bakan, gerek bakanlık bürokratları, gerekse Çevre Komisyonu Başkan ve üyeleri ile her fırsatta görüşerek Mecidiye’ye taş ocağı açmanın nasıl bir doğa ihaneti olduğunu anlattım. Meclis konuşmalarımın ve çalışmalarımın en önemli maddelerinden biri hep Mecidiye oldu. Kamuoyu yaratmak için Mecidiye ile ilgili bir çok çalışma yaptık. Halkımızla eylemler yaptık. Ama en önemlisi konunun takibini hiç bırakmadık. Sayın Bakan beni gördüğünde yine mi Mecidiye diyordu. Ben de bu sorun çözülene kadar Mecidiye diyordum. Çalışmalarımız sonuç verdi. Bakanlık Mecidiye’ye bundan sonra taş ocağı ruhsatı verilmeyeceğini açıkladı. Mücadelemiz bitmedi. Açık ocağın kapanması ve çevreye verdiği zararın giderilmesi için mücadelemiz sürecek” açıklamasında bulundu.

 205 total views,  2 views today

Next Post

EDİRNE’NİN CANLI TARİHİNE GÜRKAN’DAN ZİYARET

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Kent Müzesi’nde Sözlü Tarih İle ilgili bölümde Edirne’deki spor tarihi ile bilgi vererek, kent müzesine çeşitli katkılardan bulunan 93 yaşındaki Abit Karavit’i ziyaret etti. Abit Karavit, Başkan Gürkan’la anılarını paylaştı, Edirne’deki yatırımlar hakkında bilgi aldı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin yaşayan en eski […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp