BİRCAN; “Tüm kadınlarımızın Kadın Hakları Günü’nü kutlarım “

admin

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan 5 Aralık, Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 83’üncü yılı nedeniyle yayınladığı mesajında; “Bu günün adı gibi anlamı da çok büyük. 83 yıllık bir gururu yaşıyor, 5 Aralık’ı kutlamanın heyecanı, mutluluğu ve kıvancı ile doluyuz. Kurtuluş Savaşı sonrasında Cumhuriyetimizin ve Cumhuriyet Halk Partimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, savaşın kazanılmasında büyük payı olan Türk kadınına dünyanın birçok gelişmiş ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkının tanınmasını sağlamıştır. İşte, Türk Kadınının seçme ve seçilme hakkına kavuştuğu tarih olan 5 Aralık, 1934 yılından bu yana “Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.

Dünyaya örnek olan Kadın Hakları Günümüz kadınların temsildeki oranlarının yüzde 50 olmasına kadar aynı zamanda bir farkındalık günü de olacaktır. Kadınların içinde bulundukları eşitsizlik, bir yandan haklarının verilmemesi, diğer yandan da ana gereksinimlerinin hak olarak kabul edilmemesi nedeniyle beslenerek büyüyor. Kadın cinayetleri, aile içi şiddet, namus cinayetleri,  işyerinde, sokakta yaşanan cinsel taciz olayları… Sonuçta henüz mevcut durum itibariyle “kadının insan hakları” üzerinde “insan haklarından” farklı olarak ayrı bir vurgulama yapmanın gerekliliği devam ediyor.

Bir Cumhuriyet düşünün ki savaştan yeni çıkmış, bağımsızlığını yeni kazanmışken kadınlara hak ettikleri temsil haklarını veriyor, ama Cumhuriyetin mirası üzerine ülkeyi yönetenler bugün kadının yaşam hakkını koruyamıyor. Kadına seçme ve seçilme hakkını Avrupa’dan önce vermekle övünsek de Kadınların yaşam hakkının sağlanamadığı gerçeği en büyük utancımızdır. “Kadının insan hakları” toplumsal kalkınma sürecinin temel taşlarından biridir. Ailede demokrasi olmadan toplumda da demokrasi olmayacaktır.

Türkiye’nin bir kadın politikası oluşturulmadan kadın eşitsizliğinin önüne geçilmesi mümkün değildir. Biz CHP olarak her noktada pozitif ayrımcılığı savunmaya devam ediyoruz. Bizim bir kadın politikamız var. CHP tüzüğüne koyduğumuz yüzde 33 cinsiyet kotamız ile kadınlarımızın siyasette söz sahibi olmalarını güvence altına alan partiyiz.

Tüm dünyada kadın haklarının artırılmasını, kadının toplum içindeki hak ettiği erkek ile eşit düzeye her alanda ulaşmasını ve özgürlüğünü kazanması temennilerimle, tüm kadınlarımızın Kadın Hakları Günü’nü kutlarım.” Dedi.

 

 197 total views,  2 views today

Next Post

ÇETİN Hukuk Bürosu açıldı

Kırkpınar Ağası ve  işadamı Ahmet Çetin’in Oğlu avukat Sabri İnanç Çetin’in hukuk bürosu törenle açıldı. Sabri İnanç Çetin’in hukuk bürosunun açılışı dolayısıyla tören yapıldı. Yaşar Atlı Plaza’daki hukuk bürosunun açılışına Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin değerli protokolu , Çetin ailesinin değerli büyükleri, arkadaşları ve davetliler katıldı. Açılışta konuşan Av. Sabri […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp