Bireysel başvuru ile meclise girmek mümkün

admin

ALİ DEMİRKIRAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saadet Partisi Edirne Milletvekili adayı Ali Demirkıran, seçim barajı ile ilgili bir açıklama yaparak, “Bireysel başvuru ile meclise girmek mümkündür” dedi.

Demirkıran konu ile ilgili açıklamasında şunları söyledi, “Dünyanın hemen hiçbir ülkesinde uygulanmayan yüzde 10 baraj sistemi ile Milli Görüş’ü, yani milletimizin bin yıllık tarihimizi temsil eden Saadet Partisi baraj engeli ile yıllardır Meclis dışında tutulmaktadır. Oy tabanımız yüzde 10’ların çok üzerinde olmasına rağmen birçok seçmenimiz “barajı aşamazlar, oyum boşa gider” düşüncesi ile Saadet Partisini tasvip ettiği halde oyunu vermemektedir” şeklinde konuştu.

Demirkıran devamla, “ Anayasa Hukuku Profesörü olan Genel Başkanımız Mustafa Kamalak bu konuyu inceleyerek kamuoyuna açıklamıştır.  ‘Bireysel başvuru’nun uygulamaya geçirilmesiyle, kamu gücünü kullanan kişi ve kurumların sebep olduğu hak ihlallerine karşı 23 Eylül 2012 tarihinden itibaren anayasal yargı denetimi başlatılmıştır. Buna göre, 23 Eylül 2012 tarihi itibarıyla herkes, Anayasa’mızda güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinden, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamındaki herhangi birinin kamu gücü tarafından ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesine başvurabilmektedir.

Anayasanın 67. Maddesine göre; ‘Vatandaşlar, kanunda gösterilen şartlara uygun olarak seçme, seçilme ve bağımsız olarak veya bir siyasi parti içinde siyasi faaliyette bulunma ve halkoylamasına katılma hakkına sahiptir.’

1 Kasım seçimlerinde Saadet Partisi adayına milletvekili seçilecek kadar oy verildiği takdirde parti barajı aşamazsa dahi o kardeşimiz Meclis’e girebilir. Yüzde 10’luk seçim barajı yüzünden milli irade TBMM’ye tam olarak yansımamaktadır. Bu yüzden AYM’ye (Anayasa Mahkemesi) bireysel başvuru hakkını kullanarak, sorun yüksek mahkemeye taşınabilir” açıklamasını yaptı.

 

 

 

 

 109 total views,  2 views today

Next Post

TCDB projesi Ankara’da son buldu

KAPANIŞ TOPLANTISINA EDİRNE DAMGA VURDU 2012 yılı Eylül ayında başlayıp 2015 yılı Eylül ayına kadar üç yıl süre ile devam eden BMOP (Birleşmiş Milletler Ortak Programı) Kapsamında yürütülen TCDB(Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme) Projesi Ankara ‘da yapılan kapanış toplantısı ile sona erdi. Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme Çalışmasında 11 pilot ilden biri […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp