Birileri bu soruna el atmalı

admin

fikri_yalin_kose          Edirne’nin piknik alanlarının çevresi adeta çöplük gibi her nedense  piknik yaptığımız  yerlerde yiyecek atıklarını çöp araçlarına atmayı adet edinemedik. Hayvanlar dahi pisledikleri zaman üzerini toprakla örttüğü halde ,dünyanın en akıllı geçinen canlısı olan bizler çevre temizliğini bir türlü öğrenemedik.bir dostum anlattı. Karganın biri  yiyecek kabındaki yiyeceği yedikten sonra  arta kalan ambalajı gagasına alarak çöp aracına atması ne anlamlı değil mi?

Özellikle Edirne gibi dünya kültür mirası olan bir kentte çevre temizliği sorunun en önemli sorunların başında gelmesi ev ve inşaat atıklarının çevreye yayılması bir turizm kenti ile nasıl bağdaşır.

Ailenin veya arkadaş guruplarınızla Edirne çevresinde yürüyüş yollarında bir tur atmak istiyorsunuz. Çevreye baktığımızda inşaat atıkları ve çöplerle kaplı. Hava almak ve spor yapmak için çıktığınız yolda kirli ortam içinden geçmek zorunda kalıyorsunuz.

İslam dininde temizlik imandan gelir denir. İmanı bir yana koyalım temizlik konusunda ne kadar duyarlı davranıyoruz. Özellikle Edirne gibi çağdaş ve uygar bir kentte çevre temizliği konusundaki bu duyarsızlık çok kaygı verici.

Edirne Belediyesi yapılan seminerlerle bazı meslek guruplarına yararlı bilgiler aktırıyor. Meslekleri ile ilgili uyması gereken konuları iletiyor. Bu seminerlerin çok yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan eğitici seminerler sonucunda minibüs sürücüleri, lokantacıların halkla ilişkileri konusunda çok olumlu gelişmeler oldu. Bu eğitimin diğer meslek dallarına hatta tüm Edirnelilere ve okullara yaygınlaştırılması gerekir. Bakıyoruz Eğitim kurumlarımızın çevresi dahi çöplükten farksız.

Piknik alanları aynı durumda. Bence UNESCO tarafından dünya kültür merkezi olarak kabul edilen bir ilde en acil olarak uyulması gereken  konu çevre temizliği olmalı . Bu ilde yaşayan herkes nasıl ki evinin temizliğine özen gösteriyor temiz olmasını istiyorsa. Çevresi için de aynı özeni göstermeli. Elindeki yiyecek paketini çöp aracı yerine çevreye atmamalı. Kabuklu yiyecek kabuklarını çevreye saçmamalı. Bu konuda yapılan yazılı uyarıların da yararlı olmadığını gördük. Halkın anlayacağı tarzda gerektiğinde ceza verilerek çevre temizliği halka benimsetilmeli. Bakıyoruz. Çöp araçlarının çevreleri çöplükten farksız bazıları çöplerini çöp konteynırının içine atması gerekirken kapağını açıp içine atma yerine çevresine atıyor. Bu tip insanlar şehir yaşamına uyum sağlama zorluluğu çeken kesimlerdir. Bu tip insanları uyarmak gerektiğinde şikâyet etmek vatandaşlık görevi sayılmalıdır.

Avrupa yasalara uyum sağlamayan kesimleri hizaya getirmede çareyi böyle bulmuştur. Bir kimse kentte özellikle Edirne gibi bir Avrupa kentinde yaşıyorsa kentte yaşamanın kurallarına uymak zorundadır. Burada ben istediğim gibi yaşarım benim yaşamım kesmeyi ilgilendirmez diyemez. Demokrasi kurallar rejimidir. O kurallara uymak herkesin görevi olmalıdır. Çöp ayrıştırmayı bir türlü gerçekleştiremedik. Modern çöp araçları konuldu onlardan yararlanamadık. Çöplerin ayrışmamasından geri dönüşümü olan çöplerin diğer çöplerle birlikte atılmasından milyonlarca liralık zarara uğruyoruz. Evlerde çöplerin ayrışması o kadar zor bir olay değil. Hatta her eve çöplerin nasıl ayrılacağı konusunda uyarı yazıları yazılır. Bir süre sonra bu kurallara uymayanlara yaptırım uygulanmalı. Bir ilin medeni olması boş laflar hamasi nutuklarla olmuyor. Bu ve benzeri kurallara uyum sağlamakla oluyor. Ne yazık ki Edirne insanımız bu kuralların bir bölümünden sınıfta kalmış durumda. Kentte yaşayan bazı kimseler hala kendilerini köyde ve kırsal kesimde kuralsız olarak yaşadığını sanıyor. Kentte yaşamanın sorumluğunu kabullenemiyor. Sanırım Bu konuda herkesi kapsayacak bir çevre temizliği eğitim semineri kampanyası başlatılmalı. Bu çirkinlikler Edirne’ye yakışmıyor.

BİRAZ ÖZEN GÖSTERİLMELİ

Toplu taşıma araçlarımızda özellikle öğlen ve mesai bitimi saatlerinde minibüslerin tıka basa dolduğu insanları rahatsız edecek boyuta ulaştığı yolunda yakınmalar var. Özellikle Ağustos sıcağının yaşandığı günlerde yolcuların yoğun olduğu saatlerde ek bir araç çıkarılmasının yararlı olacağı şeklinde öneriler var. Bu saatlerde yolculuk edenlerin araçların balık istifi gibi doldurulmasında yoğun şikâyetleri var. Yolcular; “ Duraklarda on dakikada bir araç kalkacağı söyleniyor. Bırakınız on dakikayı yarım saate varan sürede araç kaldırılıyor: özellikle mesai bitimlerinde minibüslere binmek bırakınız oturacak yer bulmayı ayakta dahi yer bulamıyorsunuz. Bu yolcular arasında sağlık sorunu olanlar var. Allah korusun seyahat ederken fenalık geçiren veya bayılan olursa bunun sorumlusu kim olacak. Onun için yetkililer yolcu yoğunluğunun olduğu saatlerde ek bir aracı sefere koymaları mümkün değil mi? Daha önceki yıllarda bu konuda uygulama vardı. İnsanlarımız bu zorluklara daha ne kadar katlanacak”  bize başvuran vatandaşın şikâyeti bu yetkililere buradan iletmek istiyoruz.

 107 total views,  2 views today

Next Post

Saadet gençliği geleceğe hazırlanıyor

Saadet Partisi Gençlik Kolları Genel Merkezi tarafından her yıl geleneksel hale getirilen Yaz Eğitim çalışmaları bu yıl Edirne’nin Keşan ilçesinde Saroz Körfezi sahilinde düzenliyor. Geçtiğimiz hafta Kadro Kampı ile başlayan etkinliklerde, gençler eğitimlerin yanı sıra moral ve motivasyonel olarak da hazırlıklarını sürdürüyor.                 […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp