Birlik, beraberlik her zaman olmalı

admin

fikri_yalin_koseMeslektaşımız Sevcan’ın nikâh töreninde tüm basın mensuplarının birlikte olup Belediye Nikâh Salonundaki törene katılmaları gerçekten sevindirici bir görüntü oldu. Gönül isterdi ki,  diğer kuruluş temsilcilerimiz de kardeşimizin mutluluğuna destek versin. Ne yazık ki onları burada göremedik.

Basın emekçileri, özellikle mahalli basın mensupları her zaman güç koşullarda görevlerini sürdüren arkadaşlarımızın bu birlikteliklerini her alanda, ortak çıkarlarda göstermeleri gerekir.

Yine böyle bir beraberliği Edirne’deki Büyük Sinagog açılış töreninde bazı akalıların bu törene mahalli basını saf dışı etmek istemeleri sonucunda, buna tepki gösteren basın mensubu arkadaşlarımızın buna karşılık eylem yapma kararlılığında görmüştük.

Mahalli basınımızın yaşam koşulları her geçen yıl daha da zorlaşıyor. Dünyada gelişen iletişim imkânları mahalli basının etki alanını daha da daraltıyor.

            Bu arada,  halkımızın da mahalli basına gereken önemi göstermemesi,  kamu ve özel kuruluşların her zaman destekçisi olan tüm çalışmalarını kamuoyuna duyuran mahalli basını dikkate almaması, yok sayması yerel basının ayakta kalmasını daha da zora sokuyor.

Bu koşullar dikkate alınarak, mahalli basın kuruluşlarımızın asgari müştereklerde orta hareket ederek seslerini ve gücünü duyurması çok yararlı olacaktır.

Örneğin, bu kurumlar Edirne’de olabilecek basınla ilgili işleri başka illerde yaptırma alışkanlığından vazgeçmeleri gerekir.

Anadolu illerimizin büyük bölümünde o bölgenin STK’larınca ve diğer kurumlarca mahalli basının desteği ön planda tutulmaktadır. Bizde ise maalesef bu anlayış yeterince benimsenmiş değildir.

TBMM yeni yasama döneminde mahalli basına nefes aldıracak, varlığını sürdürmesi için ülke haberleşmesinin kılcal damarlarını oluşturan mahalli basına gereken desteğin sağlanması zorunlu hale gelmiştir.

            Bu arada, mahalli basının da bu desteğin sağlanmasında ortak hareket etmesi birbirine çelme takmaması gerekmektedir.

Bunun sağlanmasıyla mahalli basını dikkate almayan “ güçleri nedir dikkate almaya değmez”  anlayışını sürdüren bürokratlar ve diğer kurum temsilcilerinin de dikkati çekilmiş olacaktır.

            Mahalli Basınımız yeri geldiğinde böyle birlik ve beraberlik mesajı ve görüntüsü vermeleri gerekir.

BUĞDAY’DA VERİM GİBİ FİYAT DA DÜŞÜK

            Bu yılın yeni ürünü buğday satış için hafta başında Ticaret Borsasına geldi. Üreticilerin alın terlerinin değerlendirilerek fiyatların ona göre belirlenmesi ortak arzumuzdur.

İlk gün Borsa’daki buğday alım fiyatlarına baktığımızda bu yıl verilen fiyatların geçen yıla göre aynı düzeyde seyrettiğini görüyoruz. Aslında bir yıl içinde çiftçilerimizin kullandığı akaryakıt ve diğer girdi fiyatlarına büyük oranda zam geldi. Ürün fiyatlarının buna karşın geçen yılki düzeyde kalması üreticilerimizi ekonomik olarak daha da zora sokacaktır.

            Dara düşen çiftçiler borçlarını ödeyebilmek için ya çiftçilikten vazgeçip sanayi bölgelerine göç edecek, ya da tarlalarına ürününü ekebilmek için gerekli hizmeti veremeyecek. En zor olanı ise,   uzun yıllar ekmek parasını kazandığı topraklarını satmak zorunda kalacaktır.

Böylece bölgemizin en büyük gelir kalemini oluşturan tarımın daha da gerilemesine neden olunacaktır.

            Diğer yandan,  üreticilerimizin ürününe gerçek fiyatın verilmesi için önemli bir kuruluş olan çiftçilerimizin” Kara gün dostu” olarak bilinen Toprak Mahsulleri Ofisinin piyasada fiyat dengesini sağlaması için bir an önce devreye girmesi gerekir. Bu kurumda henüz böyle bir faaliyet yok.

Toprak Mahsullerinin devrede olmadığı dönemlerde böyle yeni ürünlerin satışa sürüldüğü günlerde dar gelirli üreticilerimiz bir an önce borçlarını ödeyebilmek için mallarını ucuz pahalı satmak zorunda kalıyorlar.

Genellikle bu dönemde alınan ürünler ucuza gitmesi sonucu bundan en büyük zararı küçük üreticilerimiz görmektedir.

Ne yazık ki her alım sezonunda ürün satışlarında zarara uğrayan yine küçük üreticilerimiz olmaktadır.  Büyük üreticiler mallarını stok edip uygun fiyat buldukları zaman satabiliyor.  Borç içinde yüzen küçük çiftçilerimizin böyle bir imkânı bulunmamaktadır.

ÖZLÜ SÖZLER

Bir deli ile kırk alimi yendim,

Fakat kırk deli ile bir cahili yenemedim.

                     Mevlana

 115 total views,  2 views today

Next Post

Şahinşah; “belediye hizmetlerinde tasarrufa önem veriyoruz"

Lalapaşa Belediye Başkanı Bülent Şahinşah makamında gazetemize yaptığı özel açıklamada göreve geldiğinden bu yana yaptığı çalışmaları değerlendirdi. Lalapaşa Belediyesini bir milyar 750 milyon lira borç ile devraldığını daha sonra uyguladıkları tasarruf tedbirleriyle 500-600 milyon liralık borç ödemesi yaptıklarını belirterek; “Belediyemizin şu anda bir trilyon borcu bulunmaktadır.  Belediyemizin rutin hizmetleri devam […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp