Birlik ve beraberlik ne güzel

admin

fikri_yalin_koseBir halk deyimi vardır “ bir elin nesi iki elin sesi var” denir. Bu sözler beraberliğin el ele vermenin önemini vurgulamak güç birliğinin gerekli olduğunu vurgulamak için kullanılır. Topluma yönelik hizmetlerde birey olarak yapılan girişimlerin yerine,  toplu olarak, el birliği ile yapılan faaliyetler her zaman daha etkili ve çözümde yararlı olmuştur.

            Edirne’de daha önceleri bölgeye yapılan hizmetlerde her kurum hizmet anlayışında farklı yöntemleri nedeniyle başka yöne çekerdi. Bunun sonunda yapılan bireysel girişimler etkili olmazdı. Bu konuda çarpıcı bir örneği Eski Maliye Bakanımız Kemal Unakıtan’dan dinlemiştim.

Bakanlığı döneminde beni makamında kabul ettiğinde yaptığı açıklamada,  kendisi ile görüşmek için gelen Edirneli hemşerilerinin ya birbirini şikâyet, ya birinin tayini amacıyla geldiklerini,  başka bölgelerden gelen heyetler gibi bölgelerine hizmet amacıyla plan ve proje hazırlayarak halkın desteği ile gelenlere rastlamadığı konusundan yakınmıştı.

            Edirnelilerin bu görüşmeler sırasında sözlü olarak yaptıkları, bir belge ve proje olmadan yapılmayan başvuruların Devlet Planlama Teşkilatı veya devletin diğer hizmet kurumlarında bu tür başvuruların bir değerinin olmadığını söylemişti.

Maalesef bakanlıklara yapılan bu türde başvurular büyük oranda sona erdi. Bölge insanımız da birbirini şikâyet ederek veya plan ve proje olmadan istenen hizmetlerin yapılamayacağını iyice anladı. Edirne’de Son seçimlerle göreve gelen oda yöneticileri ve onları destekleyen STK’ların yöneticileri el ele vererek,

Edirne ile ilgili sorunların ancak belli bir proje kapsamında ve el ele verilerek güçlerin birleştirilmesiyle yapılacağı kanısına vardı.

            Bu Edirne açısından sevindirici bir gelişme oldu. Bu ortak çalışmaya geçtiğimiz dönemin parlamenterleri kısmen de olsa bu ortaklığa destek sağlandı.

Özellikle odalarımız yaptıkları he toplantılarda Edirne’ye hizmet gelebilmesi için tüm resmi ve özel kuruluşların aynı noktada olması gerektiğini ifade ettiler. Bu yaklaşımları halk arasında da itibar gördü destek buldu. Edirneliler de sonunda Ankara’da işlerin nasıl kotarılacağını öğrendiler ve bu günlere geldik…

                 ÜÇÜ BİR YERDE

6 Haziran’da yapılan Milletvekili seçimlerinde AK Parti’den Şemsettin Emir, CHP’den Okan Gaytancıoğlu, Erdin Bircan Milletvekilliğini kazandı. Vekillerimiz Ankara’ya giderek parlamentoda yemin ederek resmen göreve başladılar.

            Yemin töreni sonrasında üç Milletvekilimiz aynı karede fotoğraf çektirmeleri birlik ve beraberlik görüntüsü vermeleri özlenen bir durumdu. Bu görüntüyü vermeleri nedeniyle her üç vekilimizi kutlamak gerekir.

Böyle bir izlenim vererek demek istiyorlardı ki, “Biz farklı partilerden olsak da seçildiğimiz bölgeye hizmette el ele vereceğiz. Aramızda ayrı gayrı olmayacak. Göreve başladığımız ilk günde bu birlikteliğimizi herkese gösteriyoruz. Halkımızın haberi olsun” demek istiyorlardı.

Bu görüntülerin devamı vekillerimizin Edirneli yöneticilerce de desteklenmesi durumunda Edirne’ye yararlı hizmetlerin geleceği kanısındayım. Daha önceki yıllarda başlatılan bu birlik ve beraberlik artarak devam edecek gibi görünüyor. Bu hizmetlerin çabuklaştırılmasında ve kendilerine hatırlatılmasında mahalli basınımıza meslek kuruluşlarımıza da görevler düşmektedir.

Bunun sağlanması halinde Edirne’nin çehresi değişecek, bugüne kadar bir türlü gelmeyen hizmetler daha kolay yoldan gelmiş olacaktır.

Dileğimiz o ki, siyasi partilerimizin temsilcileri milletvekillerimizi kendi çıkarları doğrultusunda farklı yöne çekip, kentimize gelebilecek hizmetlere ket vurmasınlar…

GECELERİ KURBAĞA SESİ DİNLİYORLAR

            Edirne Merkez Kocasinan Mahallesi 2. Sokak Hacalırezanı yanındaki yol, az bir yağış olduğunda göl haline geliyor. Suyun tahliyesi için bir yer olmadığı için günlerce kirli sular yolda kalıyor.

            Bu su kirlenerek çevresine kötü kokular salıyor.  Bu tür sularda yaşamaya alışık olan kurbağalar da bu su birikintilerinde seslerini duyuruyor.

Akşamları olduğunda Caminin yanından yağışta biriken suların içinde kurbağa sesleri yankılanıyor. Camiye gelip yoldan karşıya geçmek isteyen vatandaşlar için de bu birikintisi sorun oluyor. Bazı vatandaşlar yolda biriken suyu göremeyip suyun içinde geçmek zorunda kalıyor. Mahalle sakinleri; “yaz ortasında günlerce kirli su ile birlikte yaşamak istemiyoruz.

            Bu su çevreye kötü koku yayıyor. Yolda biriken ve uzun süre kalan su sinekler için de ortam yaratıyor. Kurbağa seslerini dinlemeden rahatsız olmuyoruz, fakat kirli su ile beraber yaşamaya son verilmesini istiyoruz. Yoldan suyun akışını sağlayacak sistemin bir an önce yapılmasını yetkililerden bekliyoruz” uyarısında bulundular.

 126 total views,  2 views today

Next Post

SARAÇHANE VE YALNIZGÖZ KÖPRÜSÜ TRAFİĞE KAPATILIYOR

Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü yaptıkları yazılı açıklamada, bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle Saraçhane ve Yalnızgöz Köprülerinin trafiğe kapatılacağını bildirdi. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından, Saraçhane ve Yalnızgöz Köprülerinde bakım ve onarım çalışmalarının yapılacağını belirten yetkililer, 27 Haziran Cumartesi ve 28 Haziran Pazar 2015 tarihlerinden köprülerin trafiğe kapatılacağını söyledi.  127 total views, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp