Bişder’den Edirne İçin Dev Organizasyon

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

2005 yılından bu yana Edirne İş Dünyasına yaptığı katkı ve organizasyonlarla adından övgüyle ve sıkça söz ettiren Balkan İş Dünyası Dayanışma Derneği BİŞDER, son yaptığı çalışma ile Edirne Gıda sektörü ve Edirne tanıtımı için çok önemli bir organizasyona imza attı.

bişder- (2)

TUSKON tarafından organize edilen Dünya Ticaret Köprüsü kapsamında Edirne’de gerçekleşen iş zirvesine başta Edirne Valisi sayın Hasan Duruer olmak üzere, Edirne Emniyet Müdürü sayın Cemil Ceylan, Ticaret Borsası Başkanı sayın Özay Öztürk, Edirne Ticaret ve Sanayi odası meclis Başkanı sayın Mehmet Eren, Keşan Ticaret Odası Başkanı Sayın Mustafa Helvacıoğlu, Uzunköprü Ticaret Odası Başkanı Sayın Ercan İhtiyaroğlu, Uzunköprü Borsa Başkanı sayın Egemen Aslan ve çok sayıda davetli olmak üzere Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nden 25 iş kadını ve iş adamı katıldı.

bişder- (5)

BİŞDER’in organizasyonu kapsamında Edirne’nin tarihi mekanlarını gezme imkanını da bulan heyet , tarım ve gıda sektöründe faaliyet gösteren Öztürk yem Fabrikasını ve Olin Yağ sanayisini gezerek bu firmalar hakkında bilgi almış oldular.

bişder- (1)

1.500 İş Adamı 500 Milyon Dolar İhracat

Günün açılış konuşmasını yapan BİŞDER Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İbrahim İplikçioğlu , “TUSKON tarafından gerçekleştirilen bu organizasyonun bu yılki teması Gıda – Tarım- Hayvancılık ve ekipmanları üzerine idi. Bu kapsamda Yurt Dışında 1.500 iş adamı Türkiye’ye gelerek 2 gün içerisinde üreticimizle 27.000 ikili görüşmeler yaptılar. Ve bunun neticesinde 500 milyon dolarlık Bir iş anlaşması sağladı.

bişder-edirne7

İlerleyen günlerde bunun 1 Milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz. İş dünyasının bütün sektörleri ile ilgiliyiz. Eğitim camiasının seslerine de kulak veriyor ve dershaneler konusunun ilgililer tarafından tekrar gözden geçirilmesinin ülkemize fayda sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

 

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Baro Başkanı Mösyö Coco da düşüncelerini ifade ederken; “ Biz 2,5 milyon metrekare arazisi olan, 70 milyon nüfusa sahip, 9 Afrika ülkesine sınırı bulunan bir ülkeyiz. Kongo’ya yatırım yaparsanız Afrika’ya açılmış olursunuz. Bu anlamda Edirne gibi Osmanlı’ya başkentlik yapmış tarihi güzel, anladığımız kadarı ile bir tarım kenti aynı zamanda. İki ülke arasındaki köprülerin kurulması için buradayız.” dedi.

bişder- (4)

Kapanış konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Edirne Valisi Sayın Hasan Duruer, “ Biz inanışımız ve kültürümüz gereği insanları renk, dil, din, ırk ve kıyafetlerine göre değerlendirmeyiz. Biz, yaratılanı hoş gör, yaratandan ötürü sözünü hayat felsefesi yapmış insanlarız. Bu sebeple çok rahat olmalısınız. BİŞDER’in bu organizasyonu için öncelikle yöneticilerine teşekkür ederim. Ben Avcılar Kaymakamı iken TUSKON’un Afrika organizasyonuna katılmıştım. Gerçekten ülkemiz için çok önemli işler başarmışlardır.

bişder-

Bu başarının arkasında Yurt dışında bulunan Türk Okullarının olduğunu da unutmamak gerekir. İnşallah bahar ayında Edirneli iş adamlarıyla beraber Demokratik Kongo’ya bir heyet düzenleyeceğiz .” dedi.

bişder- (6)

Gecenin sonunda hediye takdimlerinin ardından hatıra fotoğrafları çekilirken oldukça renkli görüntüler ortaya çıktı.

 1,093 total views,  2 views today

Next Post

BUNA İZİN VERİLMEMELİ

Eğimcilerimiz Endüstri Meslek Lisesi önünde yaptıkları ortak açıklamada öğretmenlere yapılan saldırıyı kınadılar. Eğitim-İş ve Türk Eğitim Sen’in ortak açıklamasını gördüğümde hayrete düştüm, Edirne açısından üzüntü duydum. Basın açıklamasında belirtildiğine göre okul dışından bir gurup insan elinde kesici aletlerle İstiklal Marşının okunduğu sırada öğrencilere saldırıyor. Öğretmenler bu saldırıyı zarar vermeden üçlükle […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp