BİTSİN ARTIK BU ÇİLE

admin

fikri_yalin_koseSosyal demokratların belediye başkan adaylarının açıklamasını geciktirmesi kim nasıl yorumlarsa yorumlasın seçimi kazanmalarını riske atıyor.

Bakıyoruz, Edirne caddelerinde turlayan esnafları ziyaret eden, evlerin kapısına çalıp kendini tanıtan AK Parti adayı Ahmet Günşen Hoca.

Bir süre önce, kimsenin tanımadığı, ‘bu kim nereden çıktı’ diye sorduğu bir aday bugün seçimde iddialı duruma gelirse kimse şaşırmasın.

Zira arkasında bir bakanı var. Bu seçimde gücüne güç katacaktır. AK Parti adayı geçen hafta sonunda projelerini açıkladı. Tüm adayların projeleri güzeldir. Böylece halkın nabzını tutmak isterler. Bu nedenle programların çerçevesini geniş tutarak halkın beklentilerini sıralarlar.

İktidar Partisi Adayının bu projelerini sıralarken akla şu soru da geliyor. Adayın göreve geldiğinde yapacağı işler arasında bugüne kadar iktidar partisinin yapması gereken işler yok mudur?

Örneğin tarihi köprülerin aydınlatılması konusu bugüne dek neden gecikti bugüne kadar çözümlenemez miydi?

Bir de Belediye başkan adayının projelerini kapsayan kitapçıkta dikkatten kaçan bir durum var.

Belediye başkan Adayı Günşen vaatlerini sıralarken yapılacak hizmetlerde “yapacağın, edeceğim” sözcüklerini kullanmış. Yapılacaklarını kendine mal etmiş izlenimi veriyor. Bu hizmetler ekip işidir. Sadece belediye başkanlarının gayreti ile başarılamaz. Bu görevler belediye meclis üyeleri ile gerçekleşir. Günşen Hoca sözlerinde birinci tekil şahıs sözcükleri yerine “biz” sözcüğünü kullanması başarının çapını genişletmesi gerekmez miydi?

Belediye başkan adayının yapacağı hizmetleri kapsayan kitapçığa baktığımızda Ahmet Günşen’in yapılacak işleri sadece kendine mal ettiğini kullanılan sözcüklerin böyle bir izlenim yarattığını görüyoruz.

Bu İktidar partisi cephesindeki manzara

Aslında Belediye başkan adaylığında belirsizliğini koruyan parti CHP. Bugüne kadar geciken Aday açıklamasının Pazar günü son bulması bekleniyor. Önümüzdeki üç gün CHP’liler için çok önem taşıyor Partililerin heyecanı hat safhada. Açıklanan aday kuşkusuz bazı partililerin beklentilerini karşılamayacak.

Belirlenen adaya kızanlar, darılanlar da olacak. Bu sosyal demokratların müzmin hastalığı olsa da, CHP’ye oy verenler kolay kolay partileri dışında bir partiye oy vermez. Daha önceki seçimlere baktığımızda bunun örneklerini görürüz.

Anlaşılan esas mücadele, sokaklardaki heyecan önümüzdeki hafta başlayacak gibi görülüyor. Seçim günü yaklaştıkça belediye başkan adayları tüm kozlarını ortaya koyacaklar.

Bu arada belediye başkanlarına destek amacı ile gelen siyasi parti üst yöneticileri de bu seçimde boy gösterecek. Bu arada MHP adayını da kimsenin hafife almaması gerekir.

MHP Adayı Orhan Çakırlar, sessiz ve derinden çalışmalarını sürdürüyor. Muhalefet partilerinin seçim amacı ile kullanabileceği çok koz var. Bunda en avantajlı olan MHP adayı Çakırlar olacak.

Karşısında Belediyeden sorumlu CHP ile İktidar partisi adayı var. Bu partilerden istediği kadar propaganda malzemesi çıkarabilir.

Öyle sanıyorum ki, 30 Mart Mahalli Seçimleri ilginç görüntülere sahne olacak. Bir yanda arkasındaki seçmen gücüne güvenerek başarısını sürdürmek isteyen CHP.

Diğer yanda İktidar partisi olmanın avantajını kullanarak seçimi kazanmak için tüm imkânları kullanmaya kararlı olan AK Partisi. Sadece bu kadar değil. Onların dışında MHP. Saadet Partisi bu seçimlere farklı bir heyecan katacak. Diğer taraftan özellikle CHP’de Belediye Meclisi ve İl Genel Meclis adaylarını belirlenmesinde de sorun yaşanması bekleniyor. Parti Genel Merkezince alınan karar gereği. Meclis üyelerini belirleme yetkisinin İl yönetimine verilmesini partililer demokratik bir karar olarak görmüyorlar. Partinin daha önceleri alınan bir kararla eğilim yoklaması yapılacak denildiğini, daha sonraları ise bu karardan vazgeçilerek il yönetimince yapılmasının kararlaştırılmasını parti üyelerine güvensizlik olarak yorumluyorlar.

İl yönetimince yapılacak meclis üyesi adaylığının partililerin eğilimini yansımayacağı endişesini taşıyorlar.

CHP’de belediye başkan adaylığı yanında bir de böyle önemli sorun var Önümüzdeki günlerde bunun yansımasına tanık olacağız

 46 total views,  2 views today

Next Post

Okullar Hayat olsun Projesi toplantısı yapıldı.

Halk Eğitim Merkezi şehit Ressam Hasan Rıza Bey salonunda yapılan toplantıya, Hayat Boyu öğrenme Genel Müdürü Doç.Dr Mustafa Kemal Biçerli, Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan Eğitim Denetmenleri Başkanı Adil Kaynarca Halk Eğitim Merkezi Müdürü Recep Kozan İlçe belediyelerinden yetkililer, Daire Müdürleri Okul müdürleri ile Muhtarlar katıldı. Okulların eğitim ve öğretim […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp