Biz hala üretiyoruz ama sesimizi de duyun artık!

admin

Edirne Damızlık Sığır Yöneticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet TURGAY yaptığı açıklamada; Temmuz ayında toplanan Ulusal Süt Konseyi tarafından ağustos ayının 15’inden itibaren süt fiyatı 1,70 TL olarak açıklandığında 1 çuval yem fiyatı ortalama 65 TL civarında idi. Üreticinin eline halen 1,70 TL olarak geçmeyen süt parasına karşılık şu an 1 çuval yemin fiyatı 90 liraya ulaşmıştır. Şu an üretici para kazanmak odaklı değil, zarar etmemek odaklı hareket etmektedir. Ama bu nereye kadar böyle gidecek, bıçak kemiğe dayandı. Çok yakın zamanda bölgemizdeki damızlık değeri taşıyan dişi hayvanların önemli bir bölümü kasaplık olarak satılacak endişesi içerisindeyiz. Görüştüğümüz üyelerimizin çoğu hayvanlarına kesif yem vermeyi bıraktıklarını bildirmektedirler. Süt üreticisi şu an süt üretmekten vazgeçmiş durumdadır. Hayvancılık hiç yaşamadığı kadar kötü günler yaşamaktadır. Üreticiler büyük bir kararsızlık içerisindedir.

Bugün itibarı ile 1 kg sütün maliyeti 1,9 TL’ye ulaşmıştır. Ulusal Süt Konseyinin dönemsel olarak açıklamış olduğu fiyatlar yetersiz kalmaktadır. Konseyin ekim ayı içerisinde acilen bir toplantı yapması ve mevcut süt fiyatını revize etmeleri gerekmektedir. Üreticinin rahat bir nefes alması ve hayvanların kesime gitmesinin önlenmesi için bunu kendilerinden beklemekteyiz.

Tarımda kendi kendine yetebilen ülke olmakla övünürken, ilerleyen günlerde tarımın her alanında tamamen dışa bağımlı olacağımız da aşikârdır. Tarım ve Orman Bakanlığı yem fiyatlarına acil olarak müdahale etmediği takdirde yıllardan beri yavaş yavaş azalan hayvan sayımız bu yıl hızlı bir düşüş yaşayacaktır. Bakanlığımızdan ricamız yem üreticileri ile görüşüp, bu konuda acil çözüm önerileri bulmaları ve süt üreticilerini rahatlatacak destekleme modelleri üretmeleridir. Biz üreticilerin sesini duymalarını ve bu konuda acilen önlem almalarını rica ediyoruz.” Dedi.

 103 total views,  2 views today

Next Post

Vizyon proje sona yaklaşıyor

HAYVAN REPLİKALARI İLGİ ÇEKTİ Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın vizyon projelerinden biri olan; Türkiye ve Balkanlar’ın en büyük İnteraktif Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü’nde hazırlıklar sona yaklaştı. Müze içerisinde sergilenecek hayvan replikalarının montaj çalışmalarını inceleyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Arkadaşlarımız müzede sergilenecek replikaların montajını yapıyor. Çocuklarımıza 29 Ekim Cumhuriyet […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp