Bizim İşimiz de Zor

admin

fikri_yalin_kose30 martta yapılacak belediye başkanlarının belirleneceği seçim için maraton başladı.Seçim gününe kadar her an bir sürpriz,bir asparagas haber beklenebilir.Seçimde her zaman yaşanabilen taktiğidir bu. Bu haberlerin peşinde koşuşturmak her zaman olduğu gibi yine bizlere düşecek. Sürpriz haberlerden ilk örneğini Salı günü yaşadık. Kimliği belirlenemeyen bazı kişi ve kişiler AK Parti Edirne Belediye Başkanı Adayı Ahmet Günşen Meclis listelerinin seçim kuruluna verileceğinin son günde belediye Başkan adaylığından çekildiği haberini yaymış. Belediye Başkanı adayı Günşen bu haber üzerine Ankara yolculuğunu erteleyip basın toplantısı yaparak” Ben görevimin başındayım .Adaylıktan çekilmem söz konusu değil ” demek zorunda kaldı. Bu asılsız haberi uçuran ise ortalarda yok. Bunun gibi ve benzeri seçim dedikoduları ile seçim gününe kadar sık sık karşılaşacağız.

Yarın bakarsınız bir başka belediye başkan adayı meclis üyeleri arasında meydana gelen anlaşmazlık, sıralamalarına itiraz etmeleri sonucunda zor durumda kalabilir. Onlar hakkında da benzer haberler çıkarsa hiç şaşırmayalım. Böyle seçim dönemlerinde siyasilerimizin işi rayına oturtup sağlıklı şekilde gürültü patırtı olmadan sürdürmeleri çok zordur. Belediye Meclisi listelerinde veya İl Genel Meclisi sıralamasında kendini listelerin alt sıralarında görenler bakarsınız bir bahane bularak istifa edebilir, istifalarının ardından da yıllardır üyesi olduğu mücadele ettiği partileri hakkında çeşitli suçlamalarda bulunabilip istifalarına kılıf bulurlar. Bunlar seçim dönemlerinden her zaman karşılaşılacak durumlardır. . Öyle sanıyorum ki, bu seçim geçen seçimlere oranla daha çetin geçeceğe benziyor. Edirne’de büyük oy potansiyeline sahip. CHP’nin Belediye Başkanının DSP’den aday olması Partinin Milletvekili Recep Gürkan’ı belediye başkan adayı yapması partililerin kafasını karıştırmışa benziyor. CHP’lilerin oy vermede sıkıntı yaratması beklenen semtlerdeki sorunu kısa sürede çözüme kavuşturmak için CHP’nin partili ağır toplarını Edirne’ye göndereceği oy vermede sorun yaşanacak mahallerde Belediye Başkan Adayı Gürkan ile seçim çalışmalarına katılacağından söz ediliyor. Bunların arasında CHP Gurup Başkan Vekili Muharrem İnce, İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın ve bayan milletvekillerinin de bu çalışmalara katılacağından söz ediliyor.Bu milletvekilleri partilerinin politikası yanında son olaylarla ilgili detaylı bilgiler de verecekleri söyleniyor.Bunun yanında İktidar partisi AK Partinin Bakanları her hafta sonunda Edirne’ye geliyor. Merkez ve ilçeleri dolaşarak partisi için çalışmalara destek veriyor. Partilerin belediye başkan adaylarına yedek destekleri seçim yaklaştıkça daha da artacağa benziyor. Öyle anlaşılıyor ki, Seçimin en hareketli geçeceği büyük mücadeleye sahne olabilecek illerin başında Edirne gelecektir. Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu’nun AK Parti il merkezinde yaptığı konuşmada Edirne Belediye Başkanlığını kazanılması konusunda kesin uyarısı, Ayni şekilde Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun ısrarla ayni sözcüğü kullanması, AK Parti’nin bu yarışta çok iddialı olduğunu, seçimi kazanmak için tüm imkanlarını seferber edeceğinin işareti olarak görülüyor.

Buna karşın, Edirne’de en çok oy potansiyeli olan CHP’nin Belediye Başkanı’nın DSP’den aday olmasından sonra diğer partilerin taktiklerine karşılık nasıl bir yol izleyeceği henüz netlik kazanmış değil. Belediye Başkan adayının yeni atanmış olması ve bu araya meclis üyelerinin seçiminin girmesi partilerin siyasi çalışmalarını büyük oranda bu işi çözmeye sevk ettiğini gördük. Meclis üyelikleri sorunun kırgınlıklara neden olarak da çözülmesinden sonra esas mücadele başlayacak.

Bu çalışmalar sonucunda biz basın mensuplarına da çok malzeme çıkacak. Daha önce de yazdığım gibi, Bu seçimde MHP’nin geçen seçimlere oranla daha başarılı olacağı, sadece benim değil politika ile ilgilenen halkın nabzını tutma başarısı olan vatandaşların ortak görüşü. En çok merak edilen konu ise MHP’nin hangi parti tabanından oy alabileceği, bu başarının CHP ve AK Parti’yi nasıl etkileyeceği. Öğrendiğimize göre Edirne’de bir de Edirne Dayanışması adayı olarak Diş Hekimi Ayten Eren, tek bayan olarak mahalli seçim kulvarında yer alacak.

 117 total views,  2 views today

Next Post

EBED Başkanından Çarpıcı Açıklama

Edirne Bedensel Engellileri Ve Ailelerini Koruma,Yardımlaşma Derneği Başkanı Dilek Kaynak; “Adımızı Kullanarak Duygu Sömürüsü Yapılıyor” Edirne Engelliler Derneği Başkanı Dilek Kaynak ve Sekreter Fikran Karaçavuş dernek birasında yaptıkları açıklamada sorunlarını dile getirdiler Bu konuda açıklama yapan Başkan Kaynak şunları kaydetti; “ Edirne deki engelli çocukların oyun parkı için proje hazırladık. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp