Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Poliklinik Girişinde toplanan Sağlık çalışanları emeklerinin karşılığını alamadıklarını ifade ederek, “Bizler artık alkışlarla yaşamak istemiyoruz. HAKKIMIZ, EMEĞİMİZ GÖZ GÖRE GÖRE GASP EDİLİYOR, Performans varsa her kese var olmalı. Sağlıkçılara kulak verin” Dedi.
Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Alim KANPOLAT burada yaptığı konuşmada; İşte yine burada hep birlikte buradaki kıymetli arkadaşlarımızla birlikte çöp poşetlerini giyerek çöp kadar değerimiz yok diyerek tepkimizi dile getirmiştik.Ondan sonra birkaç eylemimiz daha oldu.Bundan 2 ay öncede Ekmeğimizi iyice elimizden aldınız bize de boş Un Çuvalları kaldı diyerek tepkimiz gösterip boş un çuvallarını giydik ki birileri görür de bir şeyler yapar dedik. Ne yazık ki ne gören oldu nede duyan oldu. Hepinizin bildiği gibi Sağlık çalışanları olarak tüm ülkede hastanelerde fedakarca yoğun iş yükü altında adeta can çekişiyor, çile çekiyoruz. Emeklerimizin karşılığını almak için Sağlık Bakanımızdan haber bekliyoruz. Halkımızın sağlığına kavuşması için gecemizi gündüzümüze katarak canımızla başımızla mücadele etmekteyiz. Sağlık çalışanları olarak O kadar yoğun bir hasta sayısına sağlık hizmeti vermekteyiz ki son bir yılda performans sistemi ile bakılan hasta sayısı 517 milyon 19 bin kişidir. Sağlık çalışanları olarak çalışıyor, çabalıyor,gayret harcıyor ve çoluğumuzdan ,çocuğumuzdan ayrı kalarak gece gündüz büyük bir çaba harcıyoruz. Hekim dışı sağlık personelleri olarak dış kapının dış mandalı olmaktan rahatsısız.

Hekim dışı Sağlık personelleri olarak neredeyse 10 Yıldır döner sermayemiz sıfırlandı,bütün haklarımız göz göre göre elimizden alındı ve hiç bir iyileştirme senelerdir yapılmadı. Basın açıklamaları yapmamıza rağmen ,Twitter’dan,Facebook tan ve insagram gibi sosyal iletişim kanallarından sesimizi duyurmamıza rağmen istek ve taleplerimize Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve Sağlık Bakanı tarafından size vatandaşlarımızın duası yeter denilerek geçiştirdiniz. Covid sürecinde de canımızla mücadele ederken 3 gün boyunca bizleri alkışlarla yaşatmayı uygun buldunuz.

Türk Sağlık Sen "Doner sermaye dönmüyor. Herkese var yardımcı sağlık personeline yok"

Necmi Engin paylaştı: 18 Haziran 2020 Perşembe


Bizler artık alkışlarla yaşamak istemiyoruz.

Senelerdir haklarımızı istemek için ağzımızda ne söylenecek söz ne de kelime bıraktınız.mağdur edildiğimizi söylüyoruz dikkate alan bize sahip çıkan Bakanlığımız ne yazık ki yok. Biliyorsunuz Kızıl dereliler bile dertlerini anlatmak için dumanla işaretleşerek sorunlarını rahatlıkla çözebiliyordu. Bizler se bu çağda,bu teknoloji de sesimizi kimseye duyuramıyor yaramıza merhem olacak bir iyileştirme duyamıyoruz. Döner sermayeler böyle adaletsizce dağıtıldıkça hekim dışı sağlık personelinin varlığı inkar edilmektedir.Öyle bir yapı oluşturdunuz ki Başkanlıklar,başkan yardımcılıkları,müdürlükler,müdür yardımcılıkları,uzman kadroları oluşturdunuz bunlara bir de yüksek oranda maaşlar bağladınız hepsinin tuzu kuru keyfi yerinde. covid le bire bir çalışanları riski yüksek olup devamlı hastalıklarla mücadele edenler mağdur edilmekte ve asıl işi yapanlar değersiz önemsiz sayılmakta ve ikinci plana atılmaktadır. Bu haliyle döner sermaye ek ödemesi artık sağlık çalışanları için haklı bir isyanın adı olmuştur. Sağlık personelleri Yandaş sendikanın sessizliği ve kabullenişine, hastanenin ödemeleri, hazinenin kesintisi, Bakanlığın düzenlemeleri ile ekmeğinin ve emeğinin elinden alınmasına tepkilidir.

“HAKKIMIZ, EMEĞİMİZ GÖZ GÖRE GÖRE GASP EDİLİYOR”

Türkiye de hiçbir kurum kar zarar hesabı ile çalışmazken bu kadar yoğun çalışmamıza rağmen zarar ediyoruz denilerek hakkımız emeğimiz göz göre göre gasp ediliyor. Bu sorun derhal çözülmeli sağlık çalışanının hakkı teslim edilmelidir. Çözüm zorda değildir, gayet basittir. Diğer tüm kurumlar da sabit ek ödeme genel bütçeden ödenirken, bizlerinde sabit ek ödemenin genel bütçeden ödenmesini istiyoruz. Döner sermayeden maaş alan tüm çalışanların maaşları genel bütçeden verilmelidir. Döner sermaye ödemelerinde birinci öncelik çalışanın alın teri olmalı ve döner sermayeleri arttırılmalıdır. Hazine payı kaldırılmalı, bakanlık merkezinin alacağı pay düşürülmeli, idarelerin keyfi kesintilerine son verilmelidir.

“Performans varsa her kese var olmalı. Sağlıkçılara kulak verin”

Taleplerimizin hayat bulması, Haklı isyanını şanlı bir mücadeleye dönüştürmek isteyen tüm sağlık çalışanları adına döner sermayemize sahip çıkmak için bugün de meydanlardayız. Yılmadan meydanlardan mücadeleye devam edeceğiz. Tüm sağlık çalışanları için vakit artık mücadele vaktidir. Zaman bu soruna karşı hep birlikte mücadele ederek çözüm sağlama dönemidir. Gelin, emeğinize, ekmeğinize ve döner sermayemize sahip çıkalım”
Sağlık bir ekip hizmetidir denildi senelerce. Ama işin öyle olmadığını 3 lira ,5 lira döner sermaye ödenince hepimiz çok iyi bir şekilde anladık.Performans varsa her kese var olmalı. Sağlıkçılara kulak verin .Yoruldular. Bu fedakar çilekeş sağlık ordusunun morale ve mükafata ihtiyacı var. Yıllardır söz verilen sosyal haklar,maddi destekler artık yerine gelmeli. Bizler sağlık sisteminin içerisinde hemşiresiyle, ebesiyle, hastabakıcı, hizmetlisiyle, röntgen teknisyeniyle hastanelerin yükünü omzuna almış sağlık çalışanlarıyız.Omzumuzda ki yük gün geçtikçe ağırlaşmakta ve yükü taşıyamaz hale gelmekteyiz.”dedi.