Bol keseden atmak kolay

admin

fikri_yalin_koseEdirne’de yapılacak hizmetlerin sınırları genişliyor. Her parti yetkilisi Programlarında bulunmasa ve gerçekleşmesi mümkün olmasa da onu aşarak tabiri caizse “bol keseden atıyorlar” siyasilerin bu gerçekleşmesi mümkün olmayacak vaatlerine halkın karnı tok. Zira bugüne kadar vaatlerle avutuldular,

Halkımız bugüne kadar de ayni masalları defalarca  dinledi. Bugün gelinen noktada Edirne’nin  ekonomik yapısında  ve gelen hizmetlerde gözle görünen bir gelişme yok.İl sınırları içinde  dört sınır kapısı olan bir ilin sınır ticaretinden  yararlanma imkanı yok.Duyduğumuza göre  sınır ticaretinde yeni düzenleme yapılacakmış. Sınır ticaretinden o ilde bir yıl ikamet edenler yararlanacaklarmış. Bunu haber alan kulağı delik yukarıdan bilgi alanlar  Edirne’yi mesken tutmaya başlamış.

Şöyle bir eski seçim günlerini hatırladım. Siyasiler neler vaat etmiş diye araştırdım. Bunların arasında bugün lafı dahi anılmayan vaatler olduğunu gördüm. Özellikle Meriç Nehri ile Tunca arasında kurulacak halkın yararlanacağı dinlenme tesisleri yapılacağı defalarca söylenmiş, Meriç nehrinde su sporları yapılacak vaadinde bulunulmuş, bugün bunlar temcit pilavı gibi tekrar gündeme geliyor.

Edirne’nin su şebekesindeki asbestli su borularının değiştirileceği halkın musluklarından rahatlıkla su içebileceği yıllar önce vaat edilmiş. Bugün yine gündeme getirilme çabası var

Siyasilerin bu gerçekleşmeyen vaatlerinin adedinin sayısını daha da uzatabiliriz. Bunlar siyasilerimizin değişmez propaganda malzemeleri. Seçim dönemlerinde meydanlarda  “at atabildiğin kadar nasıl olsa millet bir süre sonra bu söylenenleri unutacak bir bildiğimiz yoldan devam edeceğiz”. Seçim dönemlerinde Edirne için vaat edilen kaç proje gerçekleşti. O dönemde yaptıkları konuşmalarında, Edirne’ye işyeri açacağını hemen faaliyete başlayacağını söyleyen anlı şanlı işadamlarımızın bu sözleri ne oldu.

Günümüzde siyasilerin sözlerini kayda almak o kadar zor değil. Söylenenler gerçekleşmediği verilen sözler yerine getirilmediği zaman hesabı sorulmalı.

Politikacıların halkı” Balık hafızalı” olarak niteleyip nasıl olsa söylenenler unutulur mantığı ile değerlendirmelerine fırsat verilmemeli, yeri ve zamanı geldiğinde hesabı sorulmalı.

Halkın iyi niyetinden sağduyulu olmasından yararlanıp “Nasıl olsa istediğimi yaparım sesi çıkmaz” diyenlere halkımız dur demek zorundadır.

El ele verip bölgemizin sorunlarına çözüm arama yolunu bulmadığımız sürece bizi fazla dikkate alan olmadığını aklımızdan çıkarmamalıyız.

Edirne’de milli eğitim yönetim kadrolarından kıyımlar yapıldı. Bu konuda iktidar partisinin de  tepkisi olmasına rağmen işin üzerine gitme cesareti gösteren olmadı. Edirne bürokratlardan en çok darbe yiyen özellikle bölgeden olan yöneticilerin hedef alındığı bir il konumuna geldi.

Bu kent insanı siyasilerimizin hamasi nutukları dinlemekten bıktı usandı. Vergisini zamanında veren bu konuda en duyarlı illerin başında gelen Edirne ne yazık ki, bunun karşılığını göremiyor.

“Şu kadar yatırım yaptım bu hizmetler geldi” diye genel laflarla halkı avutamazsınız. Devlete karşı yükümlülüklerinde Edirne kadar duyarlı olmayan vergisini zamanında ödemeyen bazı Anadolu illeri devlet kaynakları ile ihya oldu. Gidip görüyoruz. Onlara kepçe ile gelen yatırımlar bize fiske ile geliyor.

Edirne’ye yapılacak hizmetlerden herkes yararlanacaktır. Edirne’nin güzelliği, balkanların yıldızı olması hepimiz için onur verici durumdur.

Edirne’de ülkemizin dört bir yöresinden gelen vatandaşlarımız kendi belgelerinde dahi bulamayacağı huzur ve mutluluk içinde yaşıyorlar.”Benin memleketim şu ve bu il” deme gereği duymuyor.

Edirne’yi Edirne’nin ortak kültürünü yaşantısını   benimsemiş durumdalar. Keşke her bölge bizim ilimiz gibi halkın entegre olduğu, birbiri ile dost ve kardeşçe yaşayabileceği il konumunda olsa.

Böyle örnek bir ile ülkenin Avrupa kapısında vitrini konumunda olan bir ile yakışan hizmetler de gelmeli. Özellikle istihdam alanında bu hizmet yoksunluğunu halkın beceriksizliğine yüklemek insanlarımıza haksızlık olur.

Edirneliler doğru olduğuna inandıkları her şeyi benimser. Daha önceki yıllarda sağlanan imkânlarla bölgemize sanayi kuruluşları geldi.

Sanayicilerimiz en huzurlu üretimlerini Edirne’de yaptı. Bugün de aynı durumdalar. Bizim halkımız huzursuzluğu, yasa dışı girişimleri sevmez. Buna karşılık halkı hakir gören önemsemeyen Devlet görevlilerine de hoşgörü ile bakmaz. Haberleri ola.

EDİRNE’DE KÜLTÜREL ZENGİNLİK

Büyük kentlerde yaşanan terör olayları nedeniyle bu illerde etkinlik yapmak istemeyen tiyatro toplulukları Edirne’ye gelerek rahatlıkla programlarını gerçekleştiriyor. Özellikle bu günlerde her görüşte tiyatro ve konferansların yoğunluk kazanması bunun göstergesi.

Bakıyoruz panolarda ağırlıklı olarak kültürel faaliyetlerin afişleri yer alıyor. Bu dahi Edirne’nin genelde Trakya’nın huzurlu bir bölge olduğunu gösteriyor. Bu arada Güneydoğuda yaşanan terör olaylarından uzaklaşan vatandaşların Trakya’ya göç edenlerin sayısında artış olduğu söyleniyor. Öyle sanıyorum ki, özellikle Edirne ilimiz ülkenin yerleşim alanı olarak cazibe merkezi olmaya aday bir il olacak.

ÖZLÜ SÖZ

Makam insanı yüceltmez, insan makamı yüceltir.

 

 78 total views,  2 views today

Next Post

Radarların devreye giriş tarihi belli oldu

Edirne İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun ek 16. Maddesi çerçevesinde ilimizde Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) kapsamında aşağıda belirtilen 7 noktada hız ihlal sistemi, 5 noktada kırmızı ışık ihlal sistemi kurulmuş olup 02 Nisan 2016 tarihinde sabah saat 08:00 itibariyle aktif hale getirileceği belirtildi… […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp