BOL KESEDEN ATMAK KOLAY

admin

fikri_yalin_koseSeçim günü yaklaştıkça belediye başkan adayları Edirne’de yapacakları hizmetlerin sınırlarını genişletiyor. Programlarını da aşarak tabiri caizse “bol keseden atıyorlar” siyasilerin bu gerçekleşmesi mümkün olmayacak vaatlerine halkın karnı tok.

    İnsanlarımız daha önceki seçimlerde de ayni masalları dinlediler. Bugün gelinen noktada Edirne’nin çehresinde ve gelen hizmetlerde gözle görünen bir gelişme yok.

Şöyle bir eski seçim günlerini hatırladım. Siyasiler neler vaat etmiş diye araştırdım. Bunların arasında bugün lafı dahi anılmayan vaatler olduğunu gördüm. Özellikle Meriç Nehri ile Tunca arasında kurulacak halkın yararlanacağı dinlenme tesisleri yapılacağı defalarca söylenmiş, Meriç nehrinde su sporları yapılacak denilmiş bugün bunları bir kısmı tekrar söyleniyor.

Edirne’nin su şebekesindeki asbestli su borularının değiştirileceği halkın musluklarından rahatlıkla su içebileceği vaat edilmiş. Bugün o sözleri tekrar dinliyoruz.

Siyasilerin bu gerçekleşmeyen vaatlerinin adedinin sayısını daha da uzatabiliriz. Bunlar siyasilerimizin değişmez propaganda malzemeleri. Seçim dönemlerinde  meydanlarda  “at atabildiğin kadar nasıl olsa  millet bir süre sonra bu söylenenleri unutacak bir bildiğimiz yoldan devam edeceğiz”, türünde anlayış bu sadece mahalli seçimler için değil devletimizin iktidara sahip olan  partinin de taktiği .O dönemde Edirne için  vaat edilen  kaç proje gerçekleşti. Seçim döneminde yapılan toplantılarda, Edirne’ye işyeri açacağını hemen faaliyete başlayacağını söyleyen anlı şanlı işadamlarımızın bu sözleri ne oldu

Günümüzde siyasilerin sözlerini kayda almak o kadar zor değil. Bugün söylenenler de  gerçekleşmediği zaman  hesabı sorulmalı. Politikacıların halkı” Balık hafızalı” olarak niteleyip nasıl olsa söylenenler unutulur mantığı ile değerlendirmelerine fırsat verilmemeli, yeri ve zamanı geldiğinde hesabı sorulmalı.

Halkın iyi niyetinden sağduyulu olmasından yararlanıp “Nasıl olsa istediğimi yaparım sesi çıkmaz” diyenlere halkımız dur demek zorundadır.

El ele verip bölgemizin sorunlarına çözüm arama yolunu bulmadığımız sürece bizi fazla dikkate alan olmadığını aklımızdan çıkarmamalıyız. Edirneli bürokratlardan az sayıda olanların bir bir görevden uzaklaştırıldıklarını,  İlimizin bu yönde en mağdur illerin başında geldiğini akıldan çıkarmamalıyız.

  Bu kent insanı siyasilerimizin hamasi nutukları dinlemekten bıktı usandı. Vergisini zamanında veren bu konuda en duyarlı illerin başında gelen Edirne ne yazık ki, bunun karşılığını göremiyor.

Şu kadar yatırım yaptım bu hizmetler geldi” diye genel laflarla  halkı avutamazsınız. Devlete karşı yükümlülüklerinde Edirne kadar duyarlı olmayan vergisini zamanında ödemeyen bazı Anadolu illeri devlet kaynakları ile ihya oldu. Gidip görüyoruz. Onlara kepçe ile gelen yatırımlar bize fiske ile geliyor. Bunlar böyle seçim dönemlerinde de sorgulanmalı. Gerek mahalli yöneticiler gerekse merkezi yönetim yetkilileri bu haksızlığı dikkate almak zorunda. “Edirne bizde olursa hizmet var yoksa hizmet yok” mantığı bazı yerlerde halka söyleniyor. Bu çok sakat bir anlayıştır.

Buraya gelecek hizmetlerden herkes yararlanacaktır.Edirne7nin güzelliği, balkanların yıldızı olması hepimiz için onur verici durumdur. Bu ilde ülkemizin dört bir yöresinden gelen vatandaşlarımız kendi belgelerinde dahi bulamayacağı huzur ve mutluluk içinde yaşıyorlar.”Benin memleketim şu ve bu il” deme gereği duymuyor. Edirne’yi Edirne’nin ortak  kültürünü  benimsemiş durumda.Keşke her bölge bizim ilimiz gibi  halkın entegre olduğu,birbiri ile dost ve kardeşçe yaşayabileceği il konumunda olsa.

Böyle örnek bir ile yakışan hizmetler de gelmeli. Bu hizmet yoksunluğunu halkın beceriksizliğine yüklemek haksızlık olur.

   Edirneliler doğru olduğuna inandıkları her şeyi benimser. Daha önceki yıllarda sağlanan imkânlarla bölgemize sanayi kuruluşları geldi. Sanayicilerimiz en huzurlu üretimlerini Edirne’de yaptı. Bugün de aynı durumdalar. Bizim halkımız huzursuzluğu, yasa dışı girişimleri sevmez. Buna karşılık bu yolları izleyen Devlet görevlilerine de hoşgörü ile bakmaz. Haberleri ola…

ULAŞIMA BİR DÜZEN GELSİN..

Edirne’de şehir içi yeni ulaşım sisteme devreye girdiğinde hepimiz umutlandık. “İnşallah bu sorun çözümleniyor” diye sevindik. Buna göre araçlar belli saatlerde kalkacak insanların duraklarda uzun süre beklemesine son verilecekti. Bize söylenen buydu.

   Şimdi bu sözü verenlere sormak isterim hangi hatta bu kural dikkate alınıyor. Özellikle bazı hatlarda insanlarımız uzun süre minibüs beklemek zorunda kalıyor. Bazıları balık istifi gibi dolu geliyor. Özellikle tatil günlerinde bu durum daha da içinden çıkılmaz hal alıyor.

   Halka ulaşımda “sorun çözüldü” sözü verenler bir kez daha  verdikleri sözün ne kadar uygulandığını kontrol etsinler, duraklarda halkın şikayetlerini dinlesinler. Bu  şikayetler belediye başkan adaylarının  toplantılarında da dile getiriliyor. Dilerim yeni seçilecek belediye başkanı bu konuyu sözde bırakmaz gereğini yapar     

 116 total views,  2 views today

Next Post

Günşen İle Çağdaş Bir Edirne

AK Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Ahmet Günşen, 30 Mart akşamı belediyecilik görevini aldıkları takdirde alt yapı sorunlarının çözüldüğü çağdaş bir Edirne inşa edeceklerini söyledi. Ahmet Günşen, 23 Mart 2014 Pazar günü tanıtım çalışmalarına Bostanpazarı Semti sakinleriyle kahvaltıda bir araya gelerek başladı. Ev ziyaretlerinin ardından bir televizyon programına […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp