Bölge dinamikleri gündeme taşındı

admin

Bölgesel Kalkınma Dinamikleri: Edirne için orta gelir tuzağından çıkış stratejileri ve 2023 senaryoları rapor tanıtım toplantısı Sağlık Bakanı ve Edirne Milletvekili Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun da katılımıyla RYS Otel’de yapıldı

EDSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Açıkgöz, “Projemizin en can alıcı tespiti iş dünyamızdaki güçlü olduğumuz sektörlerde bile nitelikli işgücündeki zafiyetimiz olarak görünüyor. Bu mesele artık memleket meselesi. Burada her kuruma biraz görev düşüyor. Ama asıl olan şey bunu dert edinmek. STK kurumları, kamu kurumları el birliği yaparak bu problemi samimi olarak çalışmamız gerekiyorç Bu yılı iş dünyamız için eğitim yılı ilan edelim. Diliyorum heyecanımıza tüm kurumlar olumlu yaklaşır ve ekonomimizin itici gücü girişimcilerimizin dertlerine ortak olur ve mükemmelliğe bayrak açarız” dedi.

Bölge dinamikleri gündeme taşındı (4)

 

 

 

 

 

 

 

TÜRKKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça da, “2014’ü kayıp yıllar arasına koyduk. Umutla girdiğimiz 2015’te yine seçim var. Siyaset, şimdiden gündemin üst sıralannı meşgul etmeye başladı. G20 dönem başkanlığımız ve bu çerçevede KOBİ’lerimizin pozisyonu, katma değeri yüksek üretim, inovasyon, verimlilik, meslek eğitimi, daha fazla ihracat, daha fazla turizm geliri gündeme taşınması gerekirken, yine seçim sürecinin girdabına kapıldık. Geride kalan 45 günlük süreçte ekonomiye dair tartıştığımız en önemli gündem, Merkez Bankası’nın faiz politikasına yönelik oldu. Bu tartışmalar çerçevesinde son 1 ayda dolar yüzde 8,8’lik değer kazandı. Bu durumun sanayicimizden sokaktaki vatandaşa etkisini önümüzdeki günlerde daha da ağır hissedeceğiz.TÜRKONFED olarak başından beri Merkez Bankası’nın bağımsızlığına vurgu yapıyoruz. Dünyada başarılı merkez bankalarının siyasetin söylemine göre değil, iç ve dış piyasaların dengesine göre pozisyon aldığına ve doğrunun bu olduğuna dikkat çekiyoruz. Geç de olsa birkaç gündür Başbakan Yardımcımız Sn. Ali Babacan Merkez Bankamızın tasarrufuyla ilgili beyanlarıyla bizi doğrular nitelikte açıklamalar yaparak piyasaların normale dönmesi yönündeki söylemlerine memnuniyetle müşahede ediyoruz.” Dedi.

Bölge dinamikleri gündeme taşındı (7)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin  konuşmasında; “Edirne bir huzur kentidir. Her şeyin başında emniyet ve asayiş gelir. Bazıları derlerki her şeyin başı sağlıktır evet sağlıktır ama hangisinin önce hangisinin sonra olduğu konusunda ben şahsen tereddütteyim. Ama yine şunu ifade ederim ki emniyet olmazsa, asayiş olmazsa o hastaneye de gidemem.  Huzur kenti olmak kolay değil. Bakın 2013 ile 2014’ü mukayese ettiğimizde bunlar istatistiki rakamlar. Türkiye’de su işleme yönünden 15. Sıradayken şuanda 40. Sıradayız, 81 il arasında. Bu büyük bir başarıdır. Özellikle mala yapılan daha açıkçası hırsızlıkta bir ayla diğer ay arasında yüzde 31 düşüş olması. Mala yapılan suçlar jandarma bölgesinde yüzde 35 düşüş olması kentin huzura gittiğinin ve zaten huzur içinde ama yine huzura gittiğinin bir göstergesidir. Tabii ki bu kolay sağlanamadı. Ne kadar ondan fazla suç işleyen çocukları eğitime tabii tutmayı düşündük. Ondan fazla suç işleyen 12 ile 17 yaş arasında 43 çocuk tespit ettik. Bu çocukların en azının sabıka kaydı on, en fazla doksan beş. 17 yaşında bir çocuğun doksan beş ayrı sabıka kaydı olması hayra alamet değil. Dedim ki burada bizi bir yükümlülük düşüyor. Ne yapalım ki bu çocukların hepsiyle diyalog kurularak bunları bir eğitime tabii tutalım. Bunlara İŞKUR’la diyalog halinde koordine edilerek bu çocukları özel idaremizin bir aracı sabahları evlerinden topluyor, endüstri erkek lisesine getiriyor. Burada sabah kahvaltısı veriliyor. Ondan sonra bunlar elektrik ve kaynakçılık konusunda eğitime tabii tutuluyor. Ondan sonra öğle yemeği de kendilerine veriliyor ve öğlenden sonrada çalışmalara devam ediliyor.

Bölge dinamikleri gündeme taşındı (5)

 

 

 

 

 

 

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu toplantıdaki konuşmasında ; “TURKONFED’e bu raporu dolayısıyla teşekkür ediyorum. Trakya Kalkınma ajansına teşekkür ediyorum. Henüz strateji raporunu değerlendirme fırsatı bulamadım. Yaklaşık iki-üç ay önce TEPAV’ın bu anlamdaki bir raporunu değerlendirmiştim. Esasında biraz göz gezdirdiğim kadarıyla Edirne ye çıkış yolları stratejik olarak ara başlıkları belli. İnşallah bu raporunda bugün değerlendirilmesinden sonra Edirne’miz adına önemli bir yol haritasına katkı sağlayacak, bu rapor koltuğumuzun altında olacak, raflarımızda olmamasını temenni ederim.

Bölge dinamikleri gündeme taşındı (3)

 

 

 

 

 

 

 

Tabi orta gelir tuzağı ülkemiz içinde aslında bir konu başlığı. Ama bugün orta gelir tuzağına düşmeyen bir ülke olmayı tartışabilir bir noktadayız. Bundan on yıl önce bugünleri konuşabilir değildik. Hele hele on beş yıl önce 2000’li yıllarda batmaktan nasıl kurtuluruz, iflastan nasıl kurtuluruz, iflas edenler hapse girmekten nasıl kurtulur ve kendi kendimize namerde muhtaç olmadan nasıl düze çıkarız diye dert edinen bir ülkeden bugün orta gelir tuzağına düşmeyen bir ülke olmaktan kurtulmayı ve 2023 vizyonlarını yapabilen bir ülke konumuna gelmeyi başardık. Bu başarının arkasında en büyük güç millettir. Bu başarının arkasındaki en büyük dinamik milletin siyasetçiye verdiği siyasi istikrardır, siyasi güçtür. Siyasetçinin de millet adına milletin kendisine verdiği iradeyi güçlü kullanmasıdır. Şayet siyasetçiye verilen millet iradesi güçlü ve samimi kullanılmasaydı ve 1960’tan, 2000’li yıllara gelinceye kadar milletin siyasetçiye verdiği siyasi iradeyi birilerinin kapalı kapılar arkasında müdahale planları yaparak ve o müdahaleleri de millete bedel ödeterek şekillendirdiği süreçleri aşıp geçmeseydik bugün doların bir aylık yükselişini değil, günlük ve saatlik yükselişlerini konuşur noktada olurduk. Dolayısıyla esasında orta vadeli ve uzun vadeli planlar yapabilme noktasına gelmiş bir ülke ve orta gelir tuzağına düşmeden stratejilerini konuşabilen bir ülke olduysak burada esasında işin özünde yatan demokrasi ve sandığın iradesidir. Demokrasi ve sandığın iradesine ne kadar güçlü sahip çıkabilirsek ve ne kadar bu anlamdaki güçü merkeze alabilirse, birileri ne kadar kapalı kapılar arkasında tuzaklar kurmaya çalışsa bile o tuzakları aşabilen bir iradeyi yakalayabilirsek inanıyorum ki bizim uzun vadeli ve orta vadeli hesaplarımız çok daha güçlü çıkacaktır.

Bölge dinamikleri gündeme taşındı (1)

 

 

 

 

 

 

 

TURKONFED’en Süleyman beye burada bir sitemim olacak. Bağımsız kuruluşların hiç biri eleştirilemez değildir. Bakın burada bir yanlışı sanki yüz yıldır veya elli-altmış yıldır hep yapıyoruz. Siyasetçi çok kolay eleştirilebilir, siyasetçi çok kolay yıpratılabilir. Siyasetçi çok kolay suçlattırılabilir. Aslında millet adına, demokrasi adına, sandığın iradesi adına siyaset ve siyasetçidir. Siyasetin saygınlığıdır, siyasetçinin saygınlığı. Siyasetçi Merkez Bankası Başkanını veya Yönetimini eleştirdi diye şayet biz rahatsız olursak siyasetçiler de yapılan darbelere de ses çıkarmazsa siyasete yapılan müdahaleler bu millete ödettiği bedelleri göz ardı ederse demokrasi adına daha atmamız gereken mesafeler vardır. Burada önemli olan siyasetçiyi zaten milletin vicdanı sandıkta öyle veya böyle eleştiriyor. Ama Merkez Bankası yönetiminin yanlışlarının bedelini kim ödüyor. Bir puanlık faizinin yüksekte oluyor olmasının bedelini Merkez Bankası Başkanı veya Yönetimimi ödüyor yoksa 78 milyon bu ülke insanımı ödüyor. Yarın gelecek nesiller dediğimiz çocuklar mı ödüyor. Gelecek nesillerimize yapacağımız yatırımlar ve planlayacağımız vizyonlarla da sıkıntı çekerek ödüyoruz. Ben TURKONFED’e teşekkür ediyorum, Trakya Kalkınma Ajansına teşekkür ediyorum.

Bölge dinamikleri gündeme taşındı (6)

 

 

 

 

 

 

 

Rapor sunumunu Doç. Dr. Ümit İzmen yaptı ve daha sonra “Yerel Dinamikleri ve Marka Gücü ile Edirne” konulu panele geçildi. Modaratörlüğünü TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in yaptığı panele konuşmacı olarak ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Denizbank Trakya Bölge Müdürü Ahmet Çelik, EDSİAD Onursal Başkanı Okyar Yayalar ve Modavizyon Genel Müdürü Turgut Bakır katıldı.

Bölge dinamikleri gündeme taşındı (2)

 603 total views,  2 views today

Next Post

Nursel Arseven güven tazeledi

AK Parti Edirne Kadın Kolları 4’ncü olağan genel kurulu Mimar Sinan Spor Salonu’nda Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve eşi Faize Müezzinoğlu’nun katılımıyla yapıldı. Nursel Arseven tek listeyle seçime katıldı ve seçimle yeniden göreve geldi.               Divan başkanlığına İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, Başkan Yardımcılığına […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp