Bölge sorunlarını sahiplenmeliyiz

admin

fikri_yalin_kose           Basından, en küçük kitle örgütümüze ve burada yaşamını sürdüren herkes Edirne sorunlarının çözümüne katkı yapması gerekir. Edirne’nin siyasilerin nutuklarında göklere çıkarıldığına bakmayınız. Bugüne kadar hamasi nutukları dinledik.

Ülkemizde bugün Edirne işsiz insanlar açısından ön sıralarda yer alıyor. Kırklareli’nden daha kötü durumdaysa bunu enine boyuna irdelemek zorundayız. Bugüne kadar defalarca gündeme getirdim. Biz Edirne sevgisini ön plana getiremiyoruz, bu konuda ihmalimiz var.

Edirne yararına olacak etkinliklerde biz değil başkaları yapsın havasındayız. Menfaati geldiğinde ön sırada yer alanlar ilin tanıtımı konusu olduğunda ara ki bulasın. Bu kafalarla Edirne bir yere gelmez.

Bakıyoruz Edirne’yi Türkiye genelinde tanıtma çabasında olanların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Ne acıdır ki, tanıtımda yetersiz olanların arasında anlı şanlı odalarımız meslek kuruluşlarımız da yer alıyor. Bu kurum yetkililerimiz yılda onlarca yurt içi ve yurt dışında etkinliğe katılıyor. Buralarda Edirne’yi yeterince tanıttıklarını kentimizin reklamını yaptığını söyleyebilir miyiz?

Hangi kurum sorumlusu kendi mesleği dışında faaliyette bulunmayı aklına getiriyor. Ben gittiğim gezilerde tanık oldum. Ne acıdır ki, Edirne’den çıktığımızda gittiğimiz yerin cazibesine kapılıp Edirne’yi unutuyoruz. Bize bizden başka dost olanın az olduğu gerçeğini kabullenmeliyiz.

Bazı çevrelerce Edirne’nin kalkınması istenmiyor şeklinde yaygın bir kanı var. Bu çemberi kıracak Edirne halkı ve bu kentin müteşebbisleridir.

Biz birbirimize çelme atar, kuyusunu kazarsak bu kişilerin ekmeğine yağ sürmüş oluruz.

Başta siyasi parti yetkililerimiz olmak üzere tüm STK’lar kentimize gelecek hizmetlerin hızlandırılması için çaba harcamalıyız.

“Bu da nereden çıktı. Edirne’de işler iyi gidiyor” iddiasında olanlar vardır, bu kişilere halkın arasında gezip ekonominin ne durumda olduğunu görmelerini açılan işyerinden çok kapanan işyerlerinin bulunduğunu icralık insanların çığ gibi büyüdüğünü Yedi- emin meydanlarının el konulan araçları alamaz duruma geldiğini hatırlatmak isterim.

KİTABA İLGİYİ YAYGINLAŞTIRALIM

Edirne’de üçüncü kez kitap fuarının açılması, bu fuarın okuyuculardan çok ilgi görmesi, kitap okumanın insanların az ilgi gösterdiği uğraşılardan biri olduğu bu günümüzde sevindirici bir durum. Edirne’nin farkı bu bunu daha da yaygınlaştırmak gerekir. Edirne Belediyesi gerçekten önemli bir etkinliğe imza attı.

Kitap reyonlarını gezerken öğrencilerin fuara geldiğini görünce mutlu oldum. “Ağaç yaşken eğilir” denir çocuklarımız da küçük yaşta kitap okuma alışkanlığı kazanırsa ancak o zaman kültür seviyemiz yükselir.

Bu ilginin her yaşta insanlarımız arasında da yaygınlaşmasını isterim. Kitap okumak olsa da olur olmasa da olan bir ihtiyaç gibi görülmemelidir.

Kitaba ilgisiz olan okuyup araştırmayan sorgulamayan toplumların dünya’da ne durumda olduklarını görüyoruz.

Kitap fuarına meslek kuruluşlarımızın odaların da okullara kitap bağışı yaparak katkı sağlamalarını beklerdim.

Bu Edirne’de kitaba ilginin ne denli yaygın olduğunu gösterecektir.

Henüz vakit geçmeden birkaç kurumumuzun bu konuda önderlik etmesini fuardan kitap alarak öğrencilere bağışlamaları çok anlamlı olur.

Öğrendiğimize göre bazı ilçelerimizden araç kaldırıp kitap fuarına katılmak talebinde bulunup kitap fuarının nerede soruyorlarmış ne kadar güzel.

Kitap fuarına üniversite öğrencilerimizin daha çok ilgi göstermesi bu etkinliği daha da yararlı ve saygın hale getirecektir.

Burada kitap fuarının yerini yazmakta yarar görüyorum.  Yerini  bilmeyenler açısından bu önemli.

Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı Ayşekadın semtimizdedir.Toplu taşıma araçlarıyla gelenler Ayşekadın durağında inerek  caminin yanındaki  tarihi kervansaraydaki  kitapevine kolaylıkla ulaşabilirler. Ulaşım  için elverişli bir yer  E-5 yolundaki minibüs duraklarından  her semte araç  geçiyor.

********************

TEKRAR UYARMAK İSTİYORUM

Daha önce defalarda gündeme getirdim. Belediye zabıta yetkililerimize söyledim, resimleyip önemine değindim. Fakat çözüm getirilmedi.

Dün akşam üzeri engelli bir vatandaşımız arabasıyla 1. Murat Mahallesi  Haşim İşcan Caddesi kaldırımından giderken kaldırıma araçların park etmiş olduğunu görünce ne yapacağını şaşırmış.

Yola çıkıp araçların arasından aracını sürse hayati tehlikeye girecek. Çimlerin üzerinden gitse bu da zor olacak. Daha sonra çevresindekilerin yardımı ile karşı kaldırıma geçebiliyor.

Edirne’de yol çevreleri otopark oldu, hiç olmazsa yaya kaldırımları araç parkı olmasın, yayaların yürümesi için yapılan kaldırımlara araç park etmesi neden hoşgörü ile karşılanıyor. Buralara araçların girmemesi için engeller konmuş.

Onları dikkate alan yok. Kaldırıma dik olarak aracını park eden yaya yolunu engelleyen bu sorumsuz sürücülere birileri engel olamayacak mı.? Yayalar buradan geçmek için araç trafiğinin içine girmek zorunda mıdır?

Engelli vatandaşlarımız dahi bu kaldırımdan gidemiyorsa bunun vebali kimin? Buradan tekrar uyarı yapmak istiyorum. Kaldırımlar yayalara bırakılmalı.

Yalara otopark oluyor ve bu hoş görülüyorsa bu suç araç sahiplerinden ziyade buna engel olmayanlarındır.

Benim arabam var ,istediğim yere park ederim anlayışı Edirne’de gittikçe yaygınlaşıyor. Buna dur diyebilecek bir merci arıyorum. Bunu buluncaya kadar halka duyuracağım.

 83 total views,  2 views today

Next Post

GEGEOĞLU, Romanyalı misafirlerini ağırladı

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu, Romanyalı heyeti makamında ağırladı. Edirne’ye çok sevdiklerini anlatan heyet, Romanya ile Edirne arasındaki kültürel, sosyal ve ekonomik ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.                   Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu,  Romanya Fahri Konsolosu Erol Balkan, Dimitrie Kantemir Romen […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp