Bölgenin En Büyük Damızlık Hayvan Festivali

admin

Havsa’da 13.sü yapılan siyah alaca damızlık inek yarışması büyük ilgi gördü.

Havsa ilçesinde bu yıl 13.sü düzenlenen Havsa Tarım Aletleri ve Hayvancılık Festivali bu yıl büyük ilgi gördü. Havsa Belediyesi, Tarım İl Müdürlüğü ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğince düzenlenen etkinliğin en çok ilgi gören bölümü damızlık hayvan yarışması oldu. Havsa Belediyesi Yazlık Düğün Salonunda yapılan yarışmaya CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil, CHP Milletvekilleri Recep Gürkan, Kemal Değirmendereli, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, Meriç belediye Başkanı Erol Dibek, Vali Yardımcısı Beyazıt Tanç, Tarım İl Müdürü Orhan Sarı Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk Havsa Kaymakamı, CHP Belde Başkanları ile Damızlık Hayvan yetiştiricileri katıldı.

DSC_1533

DSC_1582

Etkinlikte ilk olarak Roman grubu dans gösterisi yapıldı. Daha sonra söz alan Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin yaptığı konuşmada hayvan pazarının tarihçesine değinerek şunları kaydetti:

“İlçemiz havyan ve emtia pazarı, ilçe olmadan hatta belediyelik olmadan önce köy durumundayken bundan 75 yıl önce muhtar Ali Özden tarafından Nisan 1938 yılında kurulmuş ve 75 yıllık bir geçmişi olan Trakya’nın en büyük hayvan pazarı olma özelliğini günümüze kadar da sürdürmüştür. 15.09.2000 tarihli ve 24171 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2000/34 no’lu Hayvan Pazarının Ruhsatlandırma ve Denetleme Usul ve Esasları Hakkında Tebliği hükümlerine göre uygulamalar yapıldıktan sonra 18.03.2003 tarihinde Edirne Tarım İl Müdürlüğünden alınan hayvan pazarı ruhsatı ile ruhsatlandırılmıştır.

DSC_1390

 

Edirne ili ve ilçelerinde tarım ve hayvancılığın önemi çok büyüktür. Özellikle örgütlü yetiştiriciler sayesinde hayvancılığın gelişmesi damızlık değeri yüksek hayvanların kullanılması yetiştiricilerimiz açısından büyük önem taşımaktadır. Düzenlenen bu yarışma ile de bölgemiz yetiştiricilerine gelinen son nokta gösterilmekte üreticilerimizi bir çatı altında toplama ve birlikte hareket etmeleri amaçlanmaktadır. Üreticiler bir araya gelerek imkânlarını arttırarak kurumlar karşısında güç kazanırlar ve bu tip organizasyonlar ile de hayvanlarını sergileyerek meslektaşları arasında saygınlık kazanmalarını sağlarlar.

Bundan sonra her yıl Eylül ayı başlarında geliştirerek gerçekleştirmeyi düşündüğümüz sürdürülebilir bir etkinlik haline dönüştürülmesi amaç edinilerek planladığımız bu organizasyonda tüm emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi

DSC_1395

 

Toplantıda söz alan Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Aytın, damızlık düve çiftliği için ilk adımı attıklarını belirtti. Çiftliğin kuruluşu için alt yapı çalışmalarına başlattıklarını kaydeden Aytın: “Yapmayı amaçladığımız çiftliğimizi 1000 başlık olarak planlıyoruz. Birliğimizin amacı üyelerimizin malını gerçek değerinde satın almak piyasaya arz etmektir. Bu çalışmamızla gelecekte bölgemizin damızlık ihtiyacımızı karşılayacağız. Fakat 2 yıldır düve satışlarımızda girdiğimiz dar boğaz yetiştiricilerimizi üzmektedir. İthal ettiğimiz damızlıklarda yanımızda olanlar bugün üretilen damızlıkların satışı için oynatmamakta kooperatif ihalelerini tam fiyaskoya döndürmektedir. Birlikler olarak bu işin dışına itilmek istendiğimiz çok açıktır.Birliğimiz olarak tüm hayvan yetiştiricilerimizi üyemiz olarak görmek istiyoruz” dedi Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Sarı konuşmasında, Edirne’nin tarihi kent olmanın yanında önemli bir tarım kenti olduğunu belirterek şunları kaydetti:” ilimiz topraklarından 3.700.000 dekarlık tarım arazisinin 597’sinde tarım ürünleri ekiliyor. Bölgemizde 18.000 büyük baş hayvan işletmesi bulunmaktadır. Kayıtlı hayvanların 599’u kültür ırkıdır. Genetik olarak yüksek verim potansiyeline sahip kültür ırkı sığır varlığının yanında gayretli yeniliklere açık çalışkan üreticilerimizin varlığı gelecek için bizleri umutlandırmaktadır. Hayvancılığımızın Avrupa standartlarına ulaşması için gayret gösteren tüm sektör paydaşlarına teşekkür ediyorum”

 

DSC_1404

Milletvekili Recep Gürkan toplantıda yaptığı konuşmasında:” Hükümet tarıma ilgisiz kaldı. Bunun son örneğinin de ayçiçeğinde gördük. Hükümete ithalatı durdurun dedik. Desteğin kiloda 24 kuruştan 50 kuruşa çıkmasını talep ettik. Tarım Bakanı paramız yok dedi. Tarımda esirgenen Suriye’den gelen sığınmacılara harcanıyor diye konuştu. Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli konuşmasında Edirne hayvancılığına tarım ürünlerine sahip çıkılması gerektiğini, burada yetişen tarım ve hayvan ürünlerinin diğer bölgelerden daha farklı olduğunu, Sosyal demokratların iktidarında kaybolan değerlerin tekrar geri geleceğini ifade etti.

DSC_1445

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak Bu hükümet döneminde tarım ürünlerinin yerinde saydığını buna karşın girdi fiyatlarının arttığını kaydederek şunları kaydetti: “Bölgemizde hayvan sayısı artıyor deniyor artan hayvan sayısı buralarda hayvan üreten İstanbullu beyzadelerin hayvanlarıdır. 2007 yılında çıkan yasa ile GSMH’nın %1’i tarıma verilecek denildi. Bırakınız bu miktar desteği onun yarısı kadar dahi destek gelmedi. Şu anda çiftçilerimizin her biri devletten 12.500 lira alacaklı durumda. Bugün İstanbul’un 6,5 büyüklüğünde yabancılara tarla satıldı. Hükümet Trakya’nın aleyhinde çalışıyor. Biz buna izin vermeyeceğiz” dedi CHP Genel sekreteri Tamaylıgil Konuşmasında, bu hükümet tarafından tarımın batırılmak istendiğini ifade etti. Atatürk’ün çiftçi milletin efendisi dediğini bu efendiliği kimsenin zedelemeyeceğini kaydetti. Vali Yardımcısı Beyazıt Tanç ve Havsa Kaymakamı Mustafa Çakır yapılan etkinliğin başarılı olması dileklerini sunarak üreticileri kutladı. Konuşmaların ardından siyah, Alaca Damızlık İnek yarışmasında ilk olarak, Buzağılara ödül verildi. Daha sonra gençler, orta yaşlılar, yaşlılar kategorisinde inek yarışması yapıldı. 1,2 ve 3. Gelen ineklere ödülleri verildi.

 

 154 total views,  6 views today

Next Post

DÖNER KAVŞAK TRAFİĞİ RAHATLATTI

Şükrüpaşa Mahallesi Mithat Vardar, ile Turan Dursun,Şükrüpaşa ve Cem- Dilay Kerman Caddelerinin birleştiği dört yol kavşağında Edirne Belediyesi’nce yapılan döner kavşak, araç trafiğine büyük rahatlık getirdi. Daha önceleri trafik kazalarının yaşandığı yol kavşağı, mahalle sakinlerinin döner kavşak yapmak için topladığı imzayı Şükrüpaşa Mahallesi Muhtarı İrfan Tasmalı ve mahalle halkı temsilcileri […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp