Bölgenin En büyük ET İşleme Tesisine Gıda Mühendisliği Öğrencilerinden Ziyaret

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Taşhan ET Et işleme tesislerini ziyaret eden Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümü öğrencileri Edirne Et ve Et ürünleri Entegre tesisleri ve Taşhan Et, Et kesim ve işleme Entegre tesislerini ziyaret etti. Bölüm sorumlusu Yrd. Doç. Abdullah AKGÜN burada yaptığı açıklamada; Biz bu dönemde et ve et işleme teknolojisi dersini görüyoruz. Tabi teorik bilgileri anlatıyoruz ama pratikte öğrencilerimiz konu hakkında daha iyi bilgilensin diye Geleceğin Gıda Mühendisi sevgili öğrencilerimizle bugün Edirne Et ve Et ürünleri Entegre tesislerini ziyaret ettik.

TAŞHAN-ET-GIDA-MÜHENDİSLİĞİ-ÖĞRENCİLER-ZİYARET-EDİRNE

Canlı bir hayvanın Et kesim tesisine nasıl girdiği ve burada teknolojik imkânlarla el değmeden nasıl kesildiğini öğrencilerimize göstermek istedik. Öğrenciler eti, sadece kitaplardan öğrenmesin gelsinler görsünler, burada çalışan yetkililerden bilgiler alsınlar istedik. Faydalı bir gezi oldu.

TAŞHAN-ET-GIDA-MÜHENDİSLİĞİ-ÖĞRENCİLER-ZİYARET-EDİRNE (2)

Bunun yanında Taşhan ET, Et kesim ve işleme tesisini de gezip burada etin nasıl işlendiği, köftenin, sucuğun nasıl yapıldığını öğrencilerimizin görmesini istedik. Saolsun Taşhan Et Sahipleri bize ve öğrencilerimize bu hijyenik tesisin kapılarını açarak et’in nasıl işlendiğini gösterdiler.

TAŞHAN-ET-GIDA-MÜHENDİSLİĞİ-ÖĞRENCİLER-ZİYARET-EDİRNE (7)

Hakikaten modern bir tesis yapmışlar. Edirne’de böyle bir et işleme tesisinin olması Edirne için ve bu bölge için büyük bir kazançtır” dedi.

TAŞHAN-ET-GIDA-MÜHENDİSLİĞİ-ÖĞRENCİLER-ZİYARET-EDİRNE (3)

 

TAŞHAN-ET-GIDA-MÜHENDİSLİĞİ-ÖĞRENCİLER-ZİYARET-EDİRNE (9)

Pınar YILDIZ; “Ziyaretten Büyük Memnuniyet duyduk”

Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümü öğrencilerinin Taşhan Et, Et kesim ve işleme tesisini ziyaret etmesinden dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Tesis İşletme Müdürü Gıda Mühendisi Pınar YILDIZ gazetemize yaptığı açıklamada; Değerli meslektaşlarıma Bölgenin en büyük et işleme tesisi olan Taşhan ET işleme tesislerinde uygulamalı olarak gerekli olan tüm bilgileri vermeye çalıştık. Etin tesisimize nasıl girdiğini nasıl işlendiğini her şeyi A’dan Z’ye uygulamalı olarak gördüler.

TAŞHAN-ET-GIDA-MÜHENDİSLİĞİ-ÖĞRENCİLER-ZİYARET-EDİRNE (5)

Taşhan Et tesisimiz sürekli gerekli denetimlerden geçmektedir. Kısa bir süre önce ilgili bakanlığımızdan yetkililer gerekli denetimi yapmak için geldi. Çeşitli numuneler aldılar. Aynı Şekilde Tarım il Müdürlüğünden ve Belediyemizden denetime geliyorlar. Tabi yapılan tüm denetimlerde olumlu sonuçların çıkması bizim en büyük gurur kaynağımız olmuştur.

TAŞHAN-ET-GIDA-MÜHENDİSLİĞİ-ÖĞRENCİLER-ZİYARET-EDİRNE (4)

Tesisimizde et ürünleri İslami şartlara uygun olarak kesilip, veterinerler ve Gıda mühendisleri kontrolünde işlenmektedir. Sadece kendi Gıda mühendislerimiz ve veterinerlerimizle yetinmiyoruz, Edirne Et ve Et ürünleri Entegre tesisleri veteriner ve mühendisleri kontrolünde en kaliteli hizmeti halkımıza sunmaya devam ediyoruz. Bölge halkının ve değerli müşterilerimizin bizi tercih etmesi ve tercih eden sayısının her geçen gün güçlenerek daha da artması bizi mutlu etmiş ve azimle, kararlılıkla, yeni yatırımlara devam etmemizi sağlamıştır.” Dedi.

TAŞHAN-ET-GIDA-MÜHENDİSLİĞİ-ÖĞRENCİLER-ZİYARET-EDİRNE (8)

TAŞHAN-ET-GIDA-MÜHENDİSLİĞİ-ÖĞRENCİLER-ZİYARET-EDİRNE (6)

Daha sonra öğrencilerle birlikte tesis önünde Taşhan ET Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Hüseyinca, Tesis İşletme Müdürü Pınar Yıldız, Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümü öğrencileri ve Öğretmeni Yrd. Doç Abdullah AKGÜN hatıra fotoğrafı çekildi.

TAŞHAN-ET-GIDA-MÜHENDİSLİĞİ-ÖĞRENCİLER-ZİYARET-EDİRNE (1)

Aynur YILDIZ “TAŞHAN ET MANGAL Bahçe’de Yemek Yendi”

TAŞHAN-ET-GIDA-MÜHENDİSLİĞİ-ÖĞRENCİLER-ZİYARET-EDİRNE (10)

Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümü öğrencileri ve Öğretmeni Yrd. Doç Abdullah AKGÜN, Taşhan ET Mangal Bahçe’yi ziyaret etti. Restaurant Müdürü Aynur Yıldız öğrencilere Et ürünlerinin pişirilip müşteriye sunulması anına kadar sürecin nasıl işlediğini uygulamalı olarak anlattı ve Öğrencilerin konu hakkında çeşitli sorularına cevap verdi. Daha sonra Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümü öğrencileri TAŞHAN ET Mangal Bahçe’de yemek yedi.

TAŞHAN-HBR

 48 total views,  2 views today

Next Post

Eller değil seller aldı "Uzunköprü'de Aşırı Yağış Hayatı felç etti"

Dün gece Edirne genelinde etkisini gösteren sağanak yağış Uzunköprü’de hayatı felç etti. Aşırı yağışların sele dönüşmesi sonucu ilçe merkezi ve civar köylerde birçok ev sular altında kaldı. Çarşamba günü akşam saatlerinde etkisini hızla gösteren sağanak yağış gece yarısı sabaha karşı 04:30 civarında İlçe merkezine bağlı özellikle Balabanköy ve Dereköy’de evler […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp