Bölgenin Kalbi Uzunköprü Festivalinde atacak

admin

14-15-16-17 Eylül 2017 tarihlerinde Uzunköprü’de gerçekleşecek olan 2.Uzunköprü Kültür, Sanat ve Tarım Festivali ile ilgili CHP İL Başkanlığı binasında basına Bilgi veren Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen, Geçen yıl düzenlenen festivalden daha güzel bir organizasyon düzenlendiğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti, “Uzunköprü halkı geçen yıl ilkini yaptığımız festivali çok istedi.  Esasında Festivaller Türkiye’de çok fazla  eleştirilmektedir.  Ancak,  Belediyeler yörenin yaşadığı yerin, hemşerilerinin, İnsanların, ihtiyaçlarına kulak vermek üzere kurulan mahalli idarelerdir. Bu anlamda sadece insanları eğlence ihtiyacını gidermenin değil, Uzunköprü’nün mevcut kültürünün, sanatının ve özellikle Edirne’nin  tarım memleketi olması dolayısıyla da tarımının biraz daha ileri götürülmesi anlamında vereceğimiz katkıları toparladığımız bir program olarak görüyoruz.  Uzunköprü’nün önemi köprüsüyle ortadadır.  Ancak köprünün amacı da eskiden beri var olan Anadolu ve Avrupa’yı, Balkanları ve Avrupa’yı birbirine bağlayan yolların üzerinde yer almasıdır Uzunköprü’nün.. Bu anlamda UNESCO’nun geçici kültür mirası listesinde yer alan tarihi köprünün kesin listeye alınması anlamında çalışmalarımız başlamıştır. Bir Yasa değişikliği ile bu anlamdaki tüm değişiklikler Kültür Bakanlığı’na verilmiş olmasına rağmen Bakanlıkla yaptığımız görüşmelerde Yerel ayağı olmayan, bu tip çalışmaların başarıya ulaşamayacağını ve biraz daha geriden geleceğini bize ilettiler. Bu anlamda yetkinin bir kısmının Belediyelere verileceği bir yönetmelik hazırlanmakta. Bu yönetmeliğin çıkmasını da dört gözle bekliyoruz.

      “Avrupa’nın en uzun Taş köprüsü  UZUNKÖPRÜ”

Bizim festivalimiz içerisinde bir gün Guinness Dünya rekorları adı verilen bir organizasyon var. Buradaki en uzun taş köprü kategorisi boştu ve buna Uzunköprü Belediyesi olarak müracaatımızı yaptık. Ancak Maalesef Çin’de 2000 metrenin biraz üzerinde bir taş köprü olduğu bize iletildi. Çin işi olamasın diye baktık ve inceledik. Fotoğraftan anlaşılmasa da zamanın 1200-1300’lü yıllarında yapılan bir köprü olduğu ifade ediliyor. Şöyle bir şey olabilir diye düşündük, “Tabi Köprümüzün Ölçümünü yapacağız. Asya Kıtasında olduğu için, ölçümden sonra Uzunköprü olarak belki şu tanımlamayı yapabiliriz. Avrupa’nın en uzun Taş köprüsü diyebiliriz. Bugüne kadar yanlış bilgi ile gidiyorduk. Hiç olmazsa bunu öğrendik.

Arkadaşlar biraz da festival hakkında bilgi verelim. 14 Eylül Perşembe günü Saat: 16.00’da festivalimizin açılış var. 16.30’da Cumhuriyet meydanından Kız Meslek Lisesi önüne kadar Kortej yürüyüşü olacak. 17.30’da ise festival alanında stantların açılışı yapılacak. Akşam saat. 20.00’de yine konser alanında, meslek hayatına yıllarını veren değerli esnafımıza “Meslekte 40.yıl” adı altından düzenlenen törenle belge vereceğiz.  Daha sonra Edirne Belediyesi Bandosu bir konser verecek. Son olarak saat. 21.00’de özellikle gençlerin merakla beklediği  “EDİS” konseri gerçekleşecek.

Festivalimizin 2. Günü yani 15. Eylül Cuma günü ise saat. 12:00’de Gazi ve Şehitlerimiz için Muradiye Camii’nde mevlid okutulacak.  Saat.13:00’te THK’nun Planör Gösterisi olacak. Bu gösterinin ardından saat: 14:00’te ise Atatürk Kültür Merkezimizde Nazmi Metin ve kemal Kök’ün düzenlediği Fotoğraf ve Resim Sergisi açılışını yapacağız. Saat 16:00’da yine Atatürk Kültür Merkezi’nde  Tarihçi Yazar Sinan Meydan ile söyleşi olacak. Akşam saat. 20:30’da Serbest meslek erbaplarımıza Belge takdimi yapılacak.  Son olarak Saat:21.00’de Deya Uluğ  Uzunköprü’lüler le buluşacak.

Festivalimizin 3. Günü 16 Eylül Cumartesi gerçekleşecek. İlk olarak saat: 11.00’de UNESCO yolunda Tarihi köprümüzde bir yürüyüş gerçekleştireceğiz.  Köprü üzerinde  Tarihe canlı bir yolculuk gösteri olacak. Daha sonra 14:00’te Atatürk Kültür Merkezi’nde “Yazarlarla Buluşma” programında Özge Doğar, Çetin İmer, Güngör Mazlum,  Anıl Ergin halkımızla buluşacak. Yine Saat: 16:00’da Sunay Akın Tek kişilik gösteri  yapacak.  Saat. 20.00’de ise Festivale katkı verenlere plaket törenimiz olacak. Saat: 21.00’de ise Ferhat Göçer konseri var. Tüm Halkımızı bu konsere davet ediyoruz.

Festivalimizin son günü olan 17 Eylül Pazar günü ise sabah saat: 09.00’da Çamlık mevkii’nde ki Atış poligonunda  Geleneksel Festival Trap yarışması olacak. Saat 13:00’te ise GUİNNES Rekor denemesi yapacağız. Tarihi taş köprümüzün ölçümü yapılacak. 14.00’te Çocuk tiyatrosu, 14.30’da Uzunköprü Belediyesi Spor Kulübü Taekwondo Gösterileri, 15.00’te ise Uzunköprüspor’un 2017/2018 sezon açılışını yapacağız.    16:00’da Sokak Basketbolu ödül töreninden sonra Motor tutkunları için bir gösterimiz olacak. Festivalimiz Trap Yarışması ödül töreni ile son bulacak. Buradan tüm Edirne’lileri değerli halkımızı festivalimize davet ediyoruz.”

 260 total views,  2 views today

Next Post

Kırkpınar Ağası ÇETİN Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile görüştü

657.Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Ahmet Çetin 665.Tarihi Elmalı Yeşil yayla güreşlerini izlemek için gittiği Antalya’da Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile Kırkpınar ve Kırkpınar alanı yenileme çalışmaları için görüştü. Türkiye’nin her tarafında yapılan yağlı güreşlere fırsatlar dahilinde giden ve Kırkpınar Yağlı Güreşlerini temsil ederek tanıtımında katkıda bulunan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp