Bölgesel Geleneğimiz Kakava

admin

Her yıl bu günler geldiğinde bazı bölgelerimizde hıdrellez özellikle roman vatandaşlarımızın Sarayiçinde kakava adıyla kutladıkları bu yöresel şenlik, doğanın kış uykusundan uyandığını simgeleyen gün olarak biliniyor. Bazı efsanelere göre ise bu gün hıdır ile İlyas’ın buluştuğu gün olarak kabul ediliyor. Bu günün kutlanmasının bölgemiz insanı açısından daha farklı bir önemi vardır.

5 Mayıs günü geldiğinde binlerce insanımız Kakava ateşi yakma törenini daha bir coşku ile izler onun çevresinde doyasıya eğlenir. 6 Mayıs sabahı olduğunda ise Ramon vatandaşlarımız Tunca Nehri kıyısına giderek nehir suyu ile elini yüzünü yakar inançlarına göre bunu yaparak yenibahara tüm kötülüklerden arınmış olarak başlamış olurlar. Bazı vatandaşlarımız ise sabah erken kalkarak ağaçlardan dal koparıp komşu evlerinin kapılarına asarlar. Böylece baharın geldiğini hatırlatmış olurlar.  Bu kutlamalarda roman vatandaşlarımızın katkısını da unutmamak gerekir.  Asırlar boyu devam eden bu geleneğin yaşatılması ilgi görmesi onların sayesinde bu geleneği sahiplenmesi ile bugünlere kadar gelebildi.  Bu bölgesel geleneğimiz önemini Türkiye geneline hatta uluslararasına ulaşacak düzeye geliyor.” Bu romanların bayramıdır bizi ilgilendirmez” gibi yapay sebeplerle bu bölgesel geleneğimizi yok sayamayız.

Pazar günü Sarayiçinde yapılan kakava ateşi törenini izleyenler bu coşkuyu bu heyecanı bir kez daha yaşadı, güzellikleri paylaştı. Alanı yine roman vatandaşlarımız oyunları ile şenlendirdi. Güzelliklere renk kattı. Bu tür gelenekler Edirne’mizin turizmi açısından artı getirecek, ilimizin zenginliğine zenginlik katacak görüntüler.

Kakava kutlamaları sadece yurt içinden öteye son yıllarda yurt dışında da ilgi çeken bir etkinlik haline geldi.  Etkinliği yabancı turistlerin izlemesi bunun gösteriyor. Biz Edirne olarak yeter ki bundan yeterince yararlanmasını bilelim.

KREDİ KARTI BORÇLARI 2’YE KATLANMIŞ

Ülkemizde son 5 yılda 11 milyondan fazla artış gösteren kredi kartları nedeniyle kredi kartı borçları da hız kazandı.

2009 yılı Ocak ayında bireysel kredi kartı borcu 33 milyar 800 bin lira olmasına karşın 2013 yılı Ocak ayında bu oran iki kat artarak 72 milyar liraya ulaştı.

Bu arada kurumsal kredi kartı borçlarında da ayni döneme göre 8 kat artış sağlandı. 858 milyondan 6 milyar 534 milyona yükseldi.

Kredi kartı borçlarının toplam kart limitleri oranında da yükselme görüldü. 2009 yılında sektör genelinde toplam borçlanma limitlerinin  %50’si olan kredi kartı borçları  %60’a ulaştı.

2009 yılının Ocak ayında 43,5 milyon olan kredi kartı 2013 yılında 55 milyon’a ulaşmış oldu. Kredi kartı ile alışverişler nedeniyle icra takibatında da büyük artış gözleniyor.

Kredi kartı alıp ödeme koşullarını dikkate almayan vatandaşlar alışveriş merkezlerine girdiklerinde kendi gelirlerinin üzerinde alışveriş yaparak ödeme zorluğu içine giriyorlar.

 163 total views,  2 views today

Next Post

CHP’Lİ Değirmendereli: Patent’te De Hem Çiftçinin, Hem Sanayicinin Sesi

1/756 esas numaralı “Patent Haklarının Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” 15.03.2013 tarihinde esas olarak Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonuna havale edilmiş, 10.04.2013 tarihinde ise esas Komisyonda alınan kararla öncelikle Alt Komisyon’da görüşülmesine karar verilmiştir. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp