BÖLÜNDÜKÇE GÜÇ AZALIR

admin

BÖLÜNDÜKÇE GÜÇ AZALIR

Bakıyoruz son yıllarda Edirne’de roman derneklerinin sayısı arttıkça artıyor. Aynı amaç uğruna mücadele veren onlarca Roman Derneği adları ne olursa olsun sonuçta roman vatandaşlarımızın haklarını korumak amacıyla kuruluyorlar. Bu göreve layık olanda dernekçiliğe soyunuyor, layık olmayan da.

Bu yönde öyle haberlerle karşılaşıyoruz ki, aynı gaye uğruna kurulan birlikte olması gereken roman dernekleri birbiri ile ters düşüyor, karşısındaki derneği suçluyorlar.

Böyle olumsuz görüntüler önce kendi haklarının kazanımına büyük zarar verir. Her önüne gelen “Ben dernek kurdum romanların sorunlarını en iyi ben savunurum” edası ile ortaya çıkmamalı. Kalkıp bazıları romanların sorunları sizi ne ilgilendirir diyebilir.

Burada olan ve Edirne ile ilgili her sorunlar, olaylar herkesi ilgilendirir. Zira iyi olan da kötü olan da Edirne’miz hanesine yazılıyor. Romanlarla kardeşten öte yıllarca birlikte dostça yaşıyoruz. Onların haklarının kazanımına ket vuracak, zararlı olabilecek gelişmeleri uyarmak bizim de görevimizdir.

Özellikle basınımızın önemli görevlerinin başında gelmektedir. Ben bu uyarıyı roman vatandaşlarımızdan gelen yakınmalar üzerine dile getiriyorum.

Küçükpazar’da roman vatandaşlarımızın arasında yıllarca huzur içinde yaşadım, O mahalleden sık sık görüştüğüm dostlarım var. Onlar da bu romanlar arasındaki dernekler arası yarışmalardan huzursuz.

Bunun Roman vatandaşlara güveni zedeleyeceğinden endişe ediyorlar. Bazılarının kendi yandaşları doğrultusunda bir dernek oluşturarak roman halkının sorunlarını farklı yere çekmeleri endişesini taşıyorlar. Roman vatandaşlarımız” Biz asırlar boyu burada huzur içinde yaşadık ülkemize bağlılığımızdan ödün vermedik. Devletimize hizmetimizi aksatmadık yasalarımıza güvenip görevlerimizi kusursuz yerine getirdik. Her zaman etle kemik gibi yaşadık hiçbir zaman bu birlikteliğimizin bozulmamasına izin vermedik.

Bu dostluğu barış ortamını bozmak isteyenlere huzursuzluk beklentisinde olanlara halkımız ödün vermemelidir” diye uyarıda bulunuyorlar. Roman derneklerinin sayısının artması sağlıklı bir gelişme olmadığını biz değil roman vatandaşlarımızda gözlüyorlar. Böyle dernekler arası sürtüşmelerden romanların zarar görebileceğini belirtiyorlar.

Böle görüntülerden huzursuz olan Roman dernek yöneticileri de var. Onlar da “Bizim için böyle kısır rekabet doğru değil. Sorunları ortaklaşa belirleyip halkımızın isteklerinin tek elden duyurmalıyız. Bunu yapmadığımız zaman bizi farklı amacı kuruluşlar bizim zararımıza olacak yönlere çekebilirler. Bunun zararını yine bizler çekeriz. Bu huzurlu kentin huzurunu bozabilecek girişimde bulunmaya hiç kimsenin hakkı olamaz. Bizler de dernek olarak böyle bir amaca çanak tutamayız “ uyarısında bulunuyorlar

Aynı siyasi görüşü savunanlar birkaç parçaya ayrılır ayrı ayrı siyasi partilerde toplandıkları takdirde. O siyasi görüşün temsili mümkün olmaz.

Bunun dünyada örneklerini gördüğümüz gibi ülkemizde de görmekteyiz. İşçiler ve meslek derneklerinde de bu bölünmüşlüğü görüyoruz. Ülkemizde aynı hedef için kurulmuş onlarca meslek kuruluşu ve sendika mevcut.

Bölünüp parçalanmaları nedeniyle güçleri yok denecek kadar az Sendikalarımızın varlığı ile yokluğu farksız. Roman vatandaşlarımızı temsil eden dernek sayılarının da artmaya devam etmesi ile etkinlikleri azalacak kamuoyunu verecekleri mesajların etkisi de o oranda az olur. Roman dernekleri bu bölünmüşlüğü daha ileri boyuta ulaştırmadan el ele verip haklarının zedelenmesini engellemeleri gerekir.   

                 ÖZLÜ SÖZLER

Cehaletle deha arasındaki gerçek fark nedir, biliyor musunuz?

Dehanın sınırları vardır. Cehaletin ise hiçbir sınırı yoktur.

 

 141 total views,  2 views today

Next Post

Keşan Jandarma’dan 10 Numara Yağ Operasyonu

  Edirne’nin Keşan İlçesinde, Jandarma Komutanlığı ekiplerince, Yenimuhacir Kavşağı’nda durdurulan bir panelvanda, “10 numara yağ” diye adlandırılan yakıt ele geçirildi. Edinilen bilgiye göre, arasında Yenimuhacir TOKİ konutları önünde önleme uygulaması yapan Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Malkara istikametinde Keşan istikametine seyir halinde olan H. E. (39) yönetimindeki 01 B 3397 […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp