Borçların yapılandırılması konusunda seminer yapıldı

admin

Yeni yürürlüğe giren Torba yasası ile getirilen Borçların Yapılandırılması konusunda halka bilgi verildi. EMMMO’da yapılan toplantıya  SGK Edirne Şube Müdürü  Hayrettin Garbuz, Müdür Yardımcıları  İbrahim Güven, Adnan Kayıran, SGK Denetmeni  Gökhan Gökpranga, Edirne Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı  Kenan Karakuş yönetim kurulu üyeleri muhasebeci ve mali müşavirler. Mahalle muhtarları Havsa Ziraat Odası Başkanı Muammer Şimşek  ile diğer davetliler katıldı.

SGK (4)

 

 

 

 

 

 

 

Toplantı konuşmaların ardından soru cevap şeklinde devam etti.  Toplantıda açılış konuşmasını yapan Edirne Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Mali Müşavir Kenan Karakuş, toplantının başarılı olmasını diledi. Daha sonra  konuşan SGK İl Müdürü Karbuz “  Yapılandırma hangi borçları kapsıyor. Bunlar sigorta pirimi emeklilik keseneği ve kurum karşılığı işsizlik sigorta pirimler sosyal güvenlik destek pirimi  Genel sağlık sigorta pirimi  İsteğe bağlı sigorta  ve topluluk sigortası pirimi. 30.04.2014 tarihine kadar bitirilmiş özel nitelikteki, inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta pirimi, Kurumca tahsil edilen; damga vergisi, özel işlem vergisi, eğitime katkı payı,

SGK (2)

 

 

 

 

 

 

 

30.04.2014 tarihine kadar işlenen fiillere ilişken idari para cezaları, borç asılları ile borçlarınızı bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı borçları yapılandırma  kapsamına giriyor” diye açıklama yapan  İl Müdürü Karbuz yapılandırmanın mükelleflere ne kazandırdığı konusuna değindi.  Daha sonra konuşan Edirne SGK denetçisi Gökhan Gökpranga,  borçların yapılandırması konusunda sunum yaptı. Borç yapılandırmasından vatandaşlara ne tür avantajlar sağladığını  ödemelerde taksit seçenekleri  4/B kapsamında  yapılandırma borçlarının nasıl ödeneceği, yapılandırmanın hangi hallerde bozulacağı konusunda bilgi veren Gökpranga taksitlerin süresinde ödememesi halinde  daha sonraların borçlanma durumu ile idari para cezalarının yapılandırılarak, %50 sinin terki  konusunda bilgi verdi.

SGK (1)

 

 

 

 

 

 

 

Bu sigortalıların durdurulan sigortalılık sürelerinin ihyası konusuna açıklık getiren Gökhan Gökpranga. Genel Sağlık Sigortalılarına getirilen kolaylıklara değinerek” Gelir testine hiç gitmemiş olan kişiler 31.03. 2015 tarihine kadar  SYDV’lere  başvurup gelir testi  yaptırarak gelir seviyelerini tescil başlangıç tarihinden itibaren güncelleyebilirler.

Gelir testine yasal  süresi geçtikten sonra  başvuru yapanlardan ise gelir düzeyleri asgari ücretin iki katından daha düşük tespit edilmiş olanların, bu tespit öncesinde genel sağlık sigortası pirimi ödenmemiş olan sürelerine ait genel sağlık sigortası pirimler gelir testi sonucuna göre yeniden hesaplanacaktır.

Ödenmiş genel sağlık sigortası pirim borcu olan kişiler ise 30.04. 2015 tarihine kadar SGİM/SGM’lere  başvurarak bu borçlarını yeniden yapılandırabilirler” dedi.

SGK (3)

 216 total views,  2 views today

Next Post

Organ bağışı kampanyası

Edirne İl Sağlık müdürlüğü, T. Üniversitesi Rektörlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği Genel sekreterliği İle Edirne Halk Sağlığı Müdürlüğünce  Magri’de “ Organ Bağışı Başkan Hayatlara Can Katmadır” adında kampanya başlatıldı. Organ Bağışı ile ilgili kampanyada konuşan Edirne İl Sağlık Müdür Yardımcısı Kamil öngören, 3-9 Kasım tarihleri arasında yapılacak Organ Bağışı ile ilgili […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp