Borcu olan esnafa E-HACİZ Uygulması başladı

admin

Üç milyon üç yüz bin kişiye vergi borcu nedeniyle e haciz uygulamasına başlandı. E-Haciz uygulaması başladığı andan itibaren Vergi Dairesi sitesinde de yoğunluk yaşandığı gözlendi. Geçtiğimiz Pazartesi gününden itibaren yüz binlerce vatandaşa elektronik haciz işlemi uygulanmaya başlandı. E-haciz gönderilen mükellef sayısının Türkiye Genelinde şu ana kadar 3.3 milyona ulaştığı ifade ediliyor.
“Edirne’de de bir çok esnafın tüm Banka hesaplarına E-HACİZ kondu”
Edirne’de de başta SGK ve Vergi borcu olmak üzere Kamuya ait borcu olan bir çok mükellefin hesaplarına E-HACİZ kondu. Banka hesabındaki parasını çekmeye giden esnaf ve vatandaşlar adeta şok yaşadı. Kamuya ait gecikmiş borçları nedeniyle bütün hesaplarına E-HACİZ konduğunu ifade eden Esnaf; “Biz zaten kıt kanaat geçinmeye çalışıyoruz. Mümkün olduğunca Kamuya ait borçlarımızı ödemeye çalışıyoruz. Ama gelin görün ki Artan Giderlerimiz artık bizi ticaret yapamaz hale getirdi. Bugün de Banka hesaplarımıza E-HACİZ konduğunu öğrenince büyük bir şok yaşadık. Devletimizin buna bir çözüm bulmasını istiyoruz. Biz Esnaf olarak can cekişiyoruz. Artık Yok olma noktasına geldik. Elektriğimize gelen zamlar bizi iyice bıktırdı. Giderlerimiz tamamen arttı. Bundan sonra da hesaplarımıza bloke kondu. Artık elimiz kolumuz tamamen bağlandı. Böyle giderse kısa süre içinde esnaf kepenk kapatmaya başlar.” dediler.
Banka hesapları bloke olan mükellefler adeta şok yaşadı. Hacizlerin, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın aynı gün yaptığı Yeni Ekonomik Program’ı (YEP) sunumunun hemen ardından başlaması ise dikkat çekti.
Albayrak daha önce temmuz ayı sonunda yaptığı açıklamada, “Vergi ve prim borcu yapılandırma talepleri geliyor. Farklı dönemlerde farklı ihtiyaçlara uygun adımlar atılabilir” diyerek, yapılandırmaya yeşil ışık yakmıştı. Bu açıklama iş dünyasından olumlu karşılık görmüş, gerekli adımların bir an önce atılması gerektiği ifade edilmişti.
“ESNAFIN BÜTÜN BANKA HESAPLARINA E-HACİZ KONDU”
Ancak, geçen süre içinde herhangi bir yapılandırma programı yapılmadı. Bakan Albayrak da pazartesi günü yaptığı YEP sunumunda borç yapılandırmasına değinmedi.
Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Sözcü Yazarı Vergi Uzmanı Nedim Türkmen, “Son 3 gündür borcunu ödeyemeyen yaklaşık 2.5 milyon vergi mükellefi, 800 bin civarında SGK borcunu ödeyemeyen şirket ya da kişilere elektronik haciz yolladılar. Her ikisinin borcu toplamda 150 milyar TL’yi buluyor. Bütün bankalardaki hesaplarına haciz gönderdiler. Önce yapılandırma çıkartacağız diye vatandaşı rahatlattılar, sonra çıkarmayacağız deyip aynı gün bastılar bütün hacizleri” dedi.
İFLASLARA NEDEN OLACAK
Olayın aybaşına denk gelmesiyle firmaların maaş ödemelerinin aksadığını söyleyen Türkmen, ayrıca bankaların kredileri de geri çağırabileceklerini belirtti. Haciz öncesi ödeme emri dahi gönderilmediğini vurgulayan Türkmen, “Zaten işler, tahsilatlar kötü. Bu böyle son darbe oluyor. Hesabında para olan mükellef de pek bulamayacaklar. Sen umduğun tahsilatı yapamayacaksın ama işletmelerin iflas etmesine neden olacak hamle yapıyorsun” dedi.
Uygulamaya Sosyal Medyada büyük tepki var
Uygulama devreye girdiği andan itibaren Bankaya giden ve hesabına E-HACİZ konduğunu fark eden esnaf Sosyal medyadan olaya tepki göstererek bu mağduriyetin bir an önce giderilmesini istedi.

 349 total views,  2 views today

Next Post

PTT PERSONELİNE İLK YARDIM EĞİTİMİ

İlk Yardım Eğitim Merkezi ile Türkiye’deki ilk üç belediyeden biri olan Edirne Belediyesi, PTT Personeline İlk Yardım Eğitimi verdi. Edirne PTT Başmüdürlüğü, Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı İlk Yardım Yönetmeliği gereğince personeline İlk Yardım Eğitim verilmesi için Edirne Belediyesi’nden talepte bulundu. Söz konusu talebi değerlendiren İlk Yardım Eğitim Merkezi ile Türkiye’deki ilk […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp