BOŞ VER YAV!

admin

fikri_yalin_koseBaşımız sıkıştığında bir açmaza girdiğimizde çaremiz tükendiğinde, daha fazla üzülmemek, kahrolmamak için bölgesel şive ile genellikle ” boş ver yav” sözcüğünü kullanırız. Bu   bir rahatlama bir teselli sözüdür. Bölgemizde uzun yıllar kullanılmış halk arasında önemini korumuş bir sözcük.

Ben de günlük yaşamımda başım sıkıştığında içim bunaldığında, sonuçsuz sorunlar gündeme geldiğinde genellikle bu sözcüğü kullanırım.

Kaybedilen bir şeyin geri gelmeyeceğini hesap edersek onun için hayıflanmaya üzülmeye hiç gerek yoktur.

Bunu günlük yaşantımızın her safhasında görebiliriz. Beklediğin bir şey gerçekleşmez. Koşullar uygun gitmez önüne beklemedik engeller çıkar. Kısaca “evdeki hesap çarşıya uymaz” o zaman üzülüp yakınmana hiç gerek yoktur. Bu durum karşısında Boş ver yav der geçersin.

Bazılarına bu sözcük yavan gereksiz gelebilir. Fakat günlük yaşamımızın gerçeği bu. Eğer bazı kaybedilen şeylere boş ver diye hoşgörü ile karşılamazsak. O zaman yaşamımızı zehir etmiş oluruz. Haksız da olsak haklı havasına girip her hakkı kendimize mal etmek isteriz.

CAMİYE DADANAN HIRSIZ

Köyün birinde camiye bir hırsız dadanır. Cemaat Allahüekber dediğinde hırsız camideki ayakkabıları çalıyormuş.

Bu bir süre devam etmiş. Sonunda cemaat hırsızı yakalar. Hırsıza ne ceza verelim diye düşünürler. Birisi onu imam yapalı fikrini ortaya atar. Böylece hem pişmanlık duyar hem de gözümüzün önünde olur der.

Böylece hırsızı imam yaparlar. Köyden uzak kalan birisi köye geldiğinde “ hırsız ne yapıyor. İmam olunca hırsızlık azaldı mı diye sorar.köylüler “ne azalması daha da arttı.İmam olan hırsız yerine iki adam tutmuş. Ayakkabıları onlara çaldırıyor. Kendisi de camide “hırsızlık haramdır” diye vaaz veriyor”deler.

     BELEDİYE’DEN NEMALANANLAR TELAŞTA

Edirne Belediyesinden daha önceleri nemalananlar aydan aya bankamatik ile para kazananlar bugünlerde telaştalar.

Bu tür kolay sağlanan gelir kaynakları yeni Belediye Başkanı tarafından kesilen, bankamatik hesapları kapananlar aynı haklara kavuşmak için yeni yollar, yeni numaralar arayışındalar.

Belediye’nin bugünkü kısıtlı imkânları ile bu kişilerin eski haklarına kavuşması bugün için pek mümkün görünmüyor.

Bunun için emeksiz geçim sağlayanlar,  eski hakları elde edebilmek için şu günlerde tüm imkânlar zorlanıyorlar. Bankamatik simsarları kolay,  emeksiz gelir sağlama alışkanlığında olanlar, paranın yüzü tatlı,  bu haklarından kolayca vazgeçecek gibi görünmüyorlar.

Bunlar kim diye merak edenler olabilir. Belediyenin ilgili kurumlarından bunların listelerini alabilirler. Sayıları o kadar çok ki, saymakla bitmez. Belediye Başkanı Recep Gürkan bu tür gelir sağlayanların haklarını kısıtlaması oldukça zor olacak gibi görünüyor. Buna direnip kolay geçim kaynaklarına çomak sokarsa ilk zamanlar zora girse de zamanla huzura kavuşacaktır. Bu sağlanır mı bilemeyiz zamanla sonuçları göreceğiz. Aynı kaynakları elde etmek için çevresinde pervane gibi dönenlere baktığımızda işinin oldukça zor olduğunu bunlardan kolaylıkla kurtulamayacağı endişesini taşıyoruz.

Buradan belediye Başkanı Recep Gürkan’ın kulaklarını çınlatmak istedik.Haberi ola…

 106 total views,  2 views today

Next Post

Leyleklere Hasret Kaldık

Daha önceki yıllarda evlerin bacalarına yuva yapan, baharın habercisi olan, bazılarınca hacıların yolunu izlediği için “Hacı baba” olarak tanımlanan leyleklerin sayısı her geçen gün azalıyor. Çevre kirliliği ve yaşam alanlarının azalması ile leyleklerin gagaları ile yaptıkları” tak tak” seslerini duyamaz hale geldik. Siyah beyaz renkli, uzun bacaklı ve uzun gagalı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp