BÖYLE DOSTLUK OLUR MU?

admin

       İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı İslam Dini’nce en kutsal bir ay olara kabul edilir. Bu bir ay süresince İslam ülkelerinin ve ülkemizin dört bir yöresinde camilerde verilen vaazlarla Müslümanlığın  bize önerdiği kardeşliği, insanların bir biri ile dost olması vurgulanıp İslam dininin bunu  zorunlu kıldığı anlatılır.

   Aslında tüm dinlerin ana hedefi de toplumlarda huzuru, güveni kardeşliği sağlamaktır.  Çevremize baktığımızda halkımızın arasında bu dostluk telkinleri bu kutsal günlerde çok yararlı oluyor. Her ne kadar, bazı yörelerde hayvanları otlatma yüzünden çıkan kavgalar ölümle sonuçlansa da, tencere tava çalıyor diye komşunuzu gammazlayın denilse de, bu ayın hürmetine şefkatine yıllardır aralarında kan davası olan aileler arasında barış sağlanabiliyor.

Esasen halkımız her alanda  birlik ve beraberlik içinde olmaya dostça yaşamaya yatkın. Önemli olan tepedeki kavgaların son bulması, siyasilerin halk arasında nifak tohumu ekmelerinin önlenmesi.

Siyasi liderlerin hiç olmazsa bu ayda konuşmalarına çeki düzen vermeleri, halk arasında düşmanlığı körüklememeleri,bu konuşmaların halk arasında yaratacağı etkileri dikkate almaları gerekmez mi?

Ne yazık ki, siyasi liderler bu konuda duyarlı değil.

Her akşam ağızlarından dostluğa çağrı yerine, husumeti körükleyici halkı kutuplaştıracak sözcükler saçılıyor.

    Bir tarafta İslam dininin halka duyurulan kardeşlik çağrıları, diğer yanda siyasilerin halk arasında husumeti körükleyecek dostlukla bağdaşmayan sözleri.

Halkımız kime inansın? Camideki dostluk vaazlarına mı, yoksa siyasilerin nutuklarına mı? Bunların hangisi dinimizin kuralları ile bağdaşıyor.

 Her ne kadar bölgemizde dostluğu huzuru zedeleyici önemli sorunlar olmasa da, ülkemizde ve çevremizdeki ülkelerde yeterli huzurun olduğunu söyleyebilir miyiz?

İnsanlarımız iftar saatlerinde siyasilerin birbirini iğneleyici halkı kutuplaştırıcı sözlerinden bıktı usandı. Dostluk havasının yaygınlaşması kalıcı hale gelmesi için önce başımızdaki siyasilerin buna özen göstermeleri gerekir.

    Siyasetin kutsal din alanında kullanılması ne büyük sakıncalarının olduğunu anlamak için çevremizdeki ülkelere ve yurdumuzda bu konuda yaşanan acı olayları hatırlamak yeterli. Bakıyoruz çevremizdeki din kardeşlerimiz olan ülkelerde din mezhep uğruna her gün onlarca insan ölüyor.

Günahsız insanlar bu olayların kurbanı oluyor. Kutsal alanlar bombalanıyor. Bu ülkelerde huzur ve güvenin eseri yok.

Bunların arasında tek huzurlu ülke Türkiye. Eğer siyasilerimiz politikalarını bu ülkelere göre dizayn ederlerse,  taraf olurlarsa yarın bu ülkelerde yaşanan huzursuzlukların ülkemize de yansımayacağını kim garanti edebilir?

   Bizim gelecek hedefimizi bu ülkenin kurucuları çok iyi belirlemiş. Medeniyetin, kalkınmanın hangi kanallardan sağlanacağını defalarca dile getirmişler. Onların uyarılarını yok sayarak, kaos ortamından kurtulamayan, yıllardır birbiri ile kavga halinde olan, doğal kaynaklarını emperyalistlere peşkeş çeken onursuz  bir avuç insanın yönettiği,halkın bundan nasibini almadığı ülkeleri örnek almak bize ne yarar getirir.

Bu ülkelerin bizlere İstiklal Savaşı öncesi ve Kıbrıs olayları sırasında yaptıklarını unutmamalıyız. Dindaşlarını bir kalemde satabilen bu ülkeler ancak başları dara düştüğünde dost görünüyorlar. Aslında Türkiye’nin  böyle demokrasinin esamisi okunmayan ülkelerle  daha mesafeli olması onların iç çekişmelerine alet olmaması gerekmez mi? Bizim onların sahte dostluklarına ve yardım sözlerine ihtiyacımız olmamalı. Geçmiş tarih bunun örnekleri ile dolu Yeter ki ders almasını bilelim.

                              ÖZLÜ SÖZLER

   Nice insanlar gördüm üzerinde elbisesi yok.Nice elbiseler gördüm           içinde insan yok  

 141 total views,  2 views today

Next Post

DEMİRCİLER VE KAYNAKÇILAR ESNAFI İFTARDA BULUŞTU

 Edirne Sanayi Sitesi,  Demirciler ve Kaynakçılar Esnafları iftar yemeğinde bir araya geldi, Oda Başkanı Hayri Sunterler, burada yaptığı konuşmada  her yıl  Ramazanda iftar  düzenlemeyi gelen haline getirdiklerini, belirterek katılan esnaf arkadaşlarına teşekkür etti     Edirne Sanayi Sitesi Demirciler ve Kaynakçıları Odası Esnafları, geleneksel iftar yemeğinde bir araya geldi. Demirciler ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp