Böyle olmamalı

admin

fikri_yalin_koseSeçime 10 gün gibi bir süre kala ülkemizde ilginç ve hoş olmayan görüntülere tanık oluyoruz. Bazı yerlerde devlet gücü ile iktidar partisinin iç içe olduğu birlikte çalıştıkları yolunda iddialar seçime gölge düşüreceğe benziyor.

            Bakıyorsunuz bir bayan milletvekili adayı sokak ortasında kurşunlanıyor. Devletimiz kimine analık kimi partilere babalık yapıyor. Ülkede olup bitenleri objektif olarak görüp bunun sonunda ülkenin gidişinden endişe edenler olduğu gibi,  tüm bu olumsuzlukları görseler dahi görmek istemeyenler olabilir.

Haksızlıklara ilgisiz kalanlar doğrunun doğru olduğu kanıtlansa dahi bunu kabul etmek istemeyenler, seçim dönemlerinde küçük çıkarlar için onurundan ödün verenlerin olması, toplumun sırtından geçinmeyi başarı sayanların bulunması demokrasimizin geleceği ve ülkemizin geleceği için olumsuz sinyal veriyor.

Hangi partiye mensup olursak olalım, seçim dönemleri hepimiz açısından önemli bir demokrasi sınavı gibidir.

O gün geldiğinde seçimde vereceğimiz oylarla geleceğimizi oyluyoruz. Bu oylamada futbol takımı tutar gibi, hareket edip, siyasi görüşümüz açısından yapılan yanlışlıklara körü körüne göz yumarak aslında bu hatalara ortak olmuyor muyuz?  Bu mantık hangi siyasi parti mensupları arasında olursa olsun sorgulanması gerekmez midir?

Halkın hür iradesi ile ülke yöneticilerinin belirlendiği demokratik ülkelerde iktidarların sonsuza kadar görevde kalacakları konusunda bir güvenceleri yoktur.

Avrupa ülkelerinde bakıyorsunuz bir dönem halkın oyları ile iktidar olup hizmet veren siyasi partilerin bir süre sonra halkın güvenini yitirdiklerini,  bunun toplumun oyları ile onay almaması sonucunda bu siyasi partiye ders vermek için uyarı amacıyla bu kez güvenini farklı siyasi partilere yönelttiğini görüyoruz.

Bu ülkelerde siyasi geçişler iktidar değişimleri ülkemizde görüldüğü gibi sancılı ve demokrasi dışı yöntemlerle olmuyor. O ülkelerde herkes halkın iradesine her zaman saygılı davranıyor. Hiçbir parti seçim dönemlerinde kendisine ayrıcalık beklemiyor.

Demokrasinin gereği de bu değil midir?

                    KİMSE YANLIŞ HESAP YAPMASIN

            Siyasi parti yetkilileri bakıyoruz kazanacakları milletvekilleri sayısını açıklarken parmak hesabı yapıyorlar. Bunu hangi kıstasa göre yaptıklarını bu hesaplarının nasıl yapıldığı konusunda endişeler var.  Eğer bu haberlerde kulaklarına yandaşlarının fısıldadıkları sözleri dikkate alırlarsa bu hesap onları yanıltabilir.

Hiçbir parti yandaşı böyle seçim dönemlerinde kendi partisinin aleyhinde tavır alması mümkün değildir. Bu kadrolar siyasette taraf oldukları o gözle sorunları yorumladıkları için destek verdikleri milletvekiline farklı gerçekleri söylemeye cesaret edemezler.

            Duyduklarından işine gelebilecek o siyasi parti yararına olacak sözleri ve önerileri benimserler. Onun dışında olanları rakiplerinin yalan haberi palavra olarak kabul ederler.

Bu tek yanlı anlayış çoğu kez o partinin aleyhine sonuç verir. Milletvekili aday adaylığı döneminde, daha önceleri belediye başkan adaylığı süresinde “nabza göre şerbet” verip partisine yaranmak için adaylara doğru olmayan bilgi pompalayanların seçim sonunda nerelerde olduğunu görüyoruz.

Onun için Milletvekili adaylarının kendi yandaşlarının fikirlerinden ziyade karşıt görüşte olanların da bilgilerini kendileri hakkında görüşlerini gözden geçirmesi, bunlardan doğru bulduklarını benimsemeleri, onlardan da ders çıkarmaları gerekir.

Bu günlerde böyle siyasi parti simsarları piyasada milletvekili adaylarına olduğundan farklı aslı astarı olmayan bilgiler vererek umut aşılıyor, başarı grafiklerini yücelterek umut pompalıyorlar. Milletvekili adaylarının kulaklarını çınlatıp böyle kimselerin boş vaatlerine kanmamalarını öneririm.

            Sakın ola siyasilerimiz “yanımdakiler bana en doğru bilgileri aktarıyor, onların dışında bilgilere önerilere akıl hocalarına ihtiyacım yok” diye yanılgıya düşmesinler. Bu kişiler genellikle akıntıya kürek çeker destekledikleri adaylara karşı objektif ve doğru bilgi veremezler. Bu kişilerin aslında o görevde olmalarının gerçek sebepleri de budur. Eğer destek verdikleri adaylara gerçekleri tarafsızca söylemeye kalkarlarsa o zaman da görevleri sona erer.

               ÖZLÜ SÖZLER

            Bir inana yapılacak en büyük kötülük ona umut verip sonra hiç bir şey olmamış gibi gitmektir.

                              Friends

 100 total views,  2 views today

Next Post

AB’yi Öğreniyorum Bilgi Yarışması il finali gerçekleştirildi

Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği’nin mali işbirliği kapsamında 2011 yılı IPA-1 programından finanse edilen ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın faydalanıcısı olduğu, kısa adı ile “Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi” 25 Aralık 2014 tarihinde Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü sorumluluğunda uygulanmaya başlanmıştır. Bakanlığımız Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün 20/03/2015 […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp