Böyle Toplantılar Daha Çok Yapılmalı

admin

Edirne Sanayicileri ve İşadamları Derneği  (EDSİAD) toplantısına katıldım. Bu tür ekonomik kapsamlı toplantıları sonuna kadar izledim. Böylece verilmek istenen mesajı öğrenme merakımı gidermiş oldum.

EDSİAD üyeleri ile birlikte toplantıya katılan Dışişleri Bakanlığı temsilcisi Elçi Metin Kılıç  burada  yaptığı konuşmada büyükelçi ve elçilerin görevini detaylı şekilde dile getirdi. Kılıç’ın ifadesine göre  büyükelçi ve elçilerin ülkelerin kalkınması açısından çok önemli görevleri var.

Bağlı oldukları ülkelerin güvenliğinin yanında  ticari ve ekonomik  sorunları ile ilgilenen, özel ve kamu sektörü kanalıyla yapılacak ticari bağlantıları sağlanmasına katkı yapan Elçiler günümüzde  en önemli bürokratların arasında yer alıyor.

Edirne’mizde görevli bir Dışişleri Bakanlığının bir elçisinin bulunması Edirne’miz açısından büyük şanstır.

    Bu şansı çok iyi değerlendirip fırsatlardan yararlanmak bizim bürokratlarımızın, meslek kuruluşlarımız ve işverenlerimizin gayretine bağlı.

    Elçilik kanalıyla gelecek ticari imkanlar, bölgemiz sanayicileri tarafında değerlendirip bölgemiz ekonomisine katkı  yaratılmalı.

   Edirne coğrafi konumu itibariyle sayısız haklara sahip.

   Avrupa ile köprü olan bir yerde bulunuyor. Stratejik bir konumu var. Karayolları, demiryolları Enez kanalıyla deniz yolu bağlantısı bulunuyor.

Kentin turizm bakımından da önem kazanması UNİSCO kanalıyla bir dünya kenti olması,beşeri yapısının Avrupa ile uyum sağlayacak düzeyde çağdaş  bir kent  olması nedeniyle bu imkanların değerini bilen yatırımcıların ilgi alanına girecek.Bugünden dahi bunun izlerini görmeye başladık.Çeşitli bölgelerden ve yurtdışından  gelen heyetler Edirne’de yatırım olanaklarını araştırıyorlar.

    Elçi Kılıç, gecede yaptığı konuşmasında bu konuya tüm hatlarıyla değerlendirdi. Uzakdoğu ülkeleri için, Ülkemiz  özellikle Edirne’nin önemli bir ticaret merkezi olabileceğini,  burada kuracakları tesislerle Avrupa ile ticaret imkanlarını daha da artacağına inandıklarını söyledi.

Bu  neyin uyarısı. “Edirneliler, yerli girişimcilerimiz uyumayın sermayelerinizi birleştirin.  Başka bölgelere gidecek ticari imkanları sizler değerlendirin” uyarısında bulundu. Bunun için bölge ile ilgili  ticari faaliyetlerde söz sahibi olan  dışişleri  elçimiz  bulunuyor. Bu azımsanacak bir imkan değil.

   Bu tür bölgemize yarar sağlayacak toplantıların daha geniş kesimlere duyurulması gerekir.Böyle dar kadrolar kapsamında kalması halinde bölgemizin ticari fırsatları bir bakmışız ki, elimizden uçup gitmiş.

Bundan sonra yapacak bir şeyimiz kalmaz “Sudan çıkmış balığa” döneriz. Elçimiz Metin Kılıç’ın çeşitli toplantılarda dile getirdiği  önerilerini çok iyi izlemek yurtiçi ve yurt dışı ticari potansiyeli iyi değerlendirip, bölgemizin yararına kullanmak gerekir. Böyle ticari konuların tartışıldığı toplantılar daha sok yapılmalı EDSİD dışında kuruluşlarımızca da gündeme taşınmalıdır.

      Halkın geniş kesiminin bilgilenmesinin yolları aranmalıdır. Bu fırsatlar her zaman ele geçmez. “Edirneli girişimciler bir araya gelmiyor ortaklaşa hizmet yapamıyorlar”  suçlamalarını boşa çıkarmak, bölgesel sanayicilerimizin  gayretine bağlıdır. Üzerimizdeki “ölü toprağı atıp” biz de diğer iller gibi başarılı oluruz” dediğimiz el ele verdiğimizde Başarılı olmamak için hiçbir neden kalmayacak.

 230 total views,  2 views today

Next Post

Rumeli TV’de program yapan” Abbas Trakya’da” Ekibi Edirne’deydi

Rumeli TV’de  her hafta Cuma,Cumartesi ve Pazar günleri  yayınlanan Yunus Bülbül’ün düzenlediği Abbas Trakya’da programının bu haftaki bölümü Edirne’de gerçekleştirildi. Programı düzenleyen Yunus Bülbül Edirne’de çarşıları  dolaşarak esnaflarla  halk röportajları yaptı. Bu arada nükteli konuşmaları ile halkın ilgisini çeken Bülbül, Sini  Kebap  salonunu ziyaret etti ve kebap yedi. Edirne’nin cana […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp