BREMEN’DE EDİRNE RÜZGARI

admin

Türkiye Cumhuriyeti Hannover Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliğine bağlı olarak faaliyet gösteren Ditib Bremen Eyüp Sultan Bahçe Derneği tarafından Almanya’nın Bremen kentinde düzenlenen yaz şenliğinde Edirne rüzgarı esti.   Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Halk Oyunları Ekibi ve iki ciğer ustası ile birlikte Bremen’de Edirne’yi tanıttıklarını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Hannover Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliğine bağlı olarak faaliyet gösteren Ditib Bremen Eyüp Sultan Bahçe Derneği tarafından Almanya’nın Bremen kentinde 19-24 Haziran tarihleri arasında Yaz Şenliği düzenlendi.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Belediye Meclis Üyeleri Duygu Şener ve Şükrü Atamgüç  ile Edirne Belediye Başkanlığı Kültür Sanat, Gençlik Spor Kulübü Folklor ekibi ve 2 ciğer ustası  Türkiye Cumhuriyeti Hannover Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliğinin davetlisi olarak Bremen’e giderek düzenlenen Yaz Şenliği’nde Edirne’yi tanıtma fırsatı buldular. Edirneli heyet halk oyunları gösterileri ve  meşhur Edirne tava ciğeri sunumlarıyla şenlikte adeta Edirne rüzgarı estirdi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan ESB cami derneği Başkanı Harun Sapmaz, 16 yıldan beri yaz şenlikleri düzenlediklerini belirterek, “Bu etkinliklerimizi zenginleştirmek için Türkiye’miz ve bölgelerimizden folklor ekibi getirdiğimiz gibi yağlı güreş yarışmaları düzenledik. Bu sene gelen Edirne ekibi bize şeref verdiler“ diyerek, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a ve destek olan tüm sponsorlarına teşekkür etti.

AMACIMIZ BREMEN-EDİRNE ARASINDA DOSTLUK KÖPRÜSÜ OLUŞTURMAK

Edirne ekibi ise açılışta Türk Bayrağı ve Edirne Belediye Başkanlığı Sancağı ile ziyaretçileri selamladı. Konuşmasına Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın selam ve sevgilerini getirdiğini belirterek başlayan Dr. Tanrıkulu, “Sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyuz. Türkiye’de Edirne’den geçerken ciğerimizi yemeden yolunuza devam etmeyin, misafirimiz olun. Orta Avrupa’da Almanya ve Balkanlar‘da çok fazla etkinlikler yaparak Edirne‘mizi tanıtıyoruz. Bu anlamda Bremen’de  yaşayan Türkler ve Edirneli dostlarımız, bizleri dönem dönem bu gibi etkinliklere çağırdıkları zamanda tabi ki memnuniyetle geliyoruz. Edirne ve Bremen’in karşılıklı tanıtılması ve her iki şehir arasında bir gönül bağı kurulması bizim için çok önemli. Daha önce Kırkpınar yağlı Güreşleri ve folklor ekipleriyle geldiğimiz Bremen’e bu sene  folklor ciğer ekibimizle geldik. Yani gastronomide öne çıkan Edirne Tava Ciğerini burada tanıtacağız. Burada 1. Ciğer Festivali de olur. Edirne’de  ciğer ve bando festivalleri  yapıyoruz. Bu yıl  Edirne’de 9. Kez  düzenlemiştik“ dedi.

Edirne Belediyesinin sosyal ve kültür anlamında da öne çıkan bir belediye olduğunu belirten Tanrıkulu, “ Türk kültürünü Almanlara tanıtmak olduğu gibi Türklerin hasretini de bir nebze gidermek için buradayız“ diye konuştu.

Türk ekibi Yaz Şenliği boyunca katılımcılara müzik ve ciğer ziyafeti verdi.

TANRIKULU YAZ ŞENLİĞİNİ DEĞERLENDİRDİ

Almanya dönüşünde Bremen’de kentinde düzenlenen Yaz Şenliği’ni değerlendiren Tanrıkulu, “Bremen’de adeta Edirne rüzgarı esti. 22 plakalı otobüsümüzü görenler otobüsle ve bizimle hatıra fotoğrafı çektirmek istedi. Başkanımız Recep Gürkan’a defalarca teşekkür ettiler. Festivalde halk oyunları ekibi Edirne yöresine ait oyunları oynarken; orada yaşayan Edirneliler duygu dolu anlar yaşadılar. Edirneli olup o bölgede işletme sahibi olan dostlarımızla tanıştık. O bölgedeki konsolos yardımcıları, eğitim ataşeleri ile tanıştık. Kendilerini Edirne’ye davet ettik. Orada Türkçe yayınlanan gazeteler var, ulusal medyanın orada yayınlanan baskıları var. Haberler yaptılar. Duygu dolu anlar yaşadık. Avrupa’da ve Balkanlarda Edirne’yi tanıtmak istiyoruz. Bu anlamda da bu tür fuarlar ve organizasyonlar çok kıymetli. Resmi Bayramları orada birlikte kutlama sözleri de aldık. Edirne’mizi her yerde tanıtma imkanımız oluyor, bu da bizi mutlu kılıyor” dedi.

 725 total views,  2 views today

Next Post

Mültecileri taşıyan minibüs kaza yaptı 10 ölü

Meriç’te Kaza 10 Ölü, 30 Yaralı Meriç ilçesinde göçmenleri taşıyan 80 HH 267 minibüs kaza yaptı. Kaza sonucu 10 kişi öldü, 30 kişi de yaralandı. Konuyla ilgili Edirne Valiliğinde yapılan açıklamada; “26.06.2019 günü saat 04.45 sıralarında Meriç İlçemiz Büyük Doğanca Mahallesinde durumundan şüphelenilen  bir araca  Jandarma Komutanlığı ekiplerimizce “dur” ihtarında […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp