Bu Bir Bayrak Yarışı

admin

Edirne Ticaret Borsasında karın kırana geçen bir seçim yaşandı. Bir yanda üç dönemdir borsa başkanlığını yürüten ve çok önemli bir görev sayılan Türkiye Odalar Birliğinde görev alan Mustafa Yardımcı, diğer yanda “bir kurama yeni kan yeni dinamik yönetim gelmeli” diye yola çıkan Özay Öztürk’ün genç dinamik kadro.

Bu tür kuruluşlarda mevcut yönetimleri değiştirecek güce ulaşabilmek çok güç. Bu kuruluşlarda yönetime gelenler daha sonraki seçimlerde yerlerini sağlama almak için seçecek kadroları kendi görüşlerine göre dizayn ediyorlar.

Bu çemberi yararak eski yönetimi değiştirebilmek çok zor.

Nitekim Edirne Ticaret Borsası üye adedine baktığımızda geçen seçime oranla büyük artış olduğu gözlendi. Bu üyeler daha ziyade yönetimin onayı ile yapılıyor. Üye yapılma nedeni ise mevcut yönetimin yeniden seçilmesi imkânını sağlamak, garantiye almak. Yardımcı ve arkadaşları üye sayısını arttırarak işini bu dönemde de sağlamlaştırmayı düşündü.  Bu konuda tüm imkânlar elindeydi.

Onun onayı olmadan bir işlem yapılması söz konusu alamazdı. Buna karşın rakibi Özay Öztürk ise seçim öncesi yeni üye kazandırmanın ötesinde mevcut üyelerle bire bir görüşerek, Borsa’da yapmak istediği yenilikleri yapmayı amaçladığı hizmetleri anlattı. Bugüne kadar görünen eksiklikleri, yanlışlıkları vurguladı.

Basın toplantısında yaptığı konuşmasında da bunları gördük. Yardımcı’nın basın toplantısındaki kahve sohbetini andıran ona buna çatmanın ötesine geçmeyen argo sözlerden oluşan konuşmasına karşılık Özay,  somut verilerle, yapmak istediklerini net olarak açıklayarak kamuoyuna duyurdu. Ekibinin de faal olması üyelerle yakın temas kurulması sonucu, daha önceleri Yardımcı’nın lehine gibi görünen seçim kazanma şansı Öztürk’ün bu çalışmalarından sonra Özay’ın lehine döndü.

Bu başarıda Yardımcı’nın konuşmalarında T.Birlik, Ziraat Odası, ETSO, Edirne Belediyesi gibi kurum yetkililerini karşısına alması bu konuda  dostluğu yansıtmayan  konuşmasının da etkisi olduğu inkar edilemez.

Kuşkusuz Yardımcı, en büyük destekçisi TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun seçim öncesinde Edirne’ye gelip kendisine Edirneliler için müjde vereceği beklentisi içindeydi.

Hisarcıklıoğlunun işlerin yoğunluğundan veya Yardımcı’nın seçimi kaybedeceğini düşündüğünden olacak ki seçim sırasında Yardımcı’ya bu destek gelmedi.

Bu dahi Yardımcı’nın seçimi kazanma şansının düşük olduğunu gösteriyordu. Nitekim bu yönde beklenen de oldu. Yıkılmaz denilen Mustafa Yardımcı’nın Ankara destekli yönetimi bu seçimle son buldu. Bu aslına bakılırsa bir başlangıç bir milat olmalı.

Böyle kurumlarda yönetimlerin değişmesinde yarar var. Bu görevler bayrak yarışı gibidir. Bayrağı teslim alan daha çok koşmak ilerlemek ister. Bunu yapmadığı zaman ondan da bir başkasının bayrağı alacağı endişesi ile daha aktif          görev yapmak ister. Kurumlarımızda “ Bu görevde ben istediğim kadar kalırım” anlayışı son bulmalı.

Kendisini o göreve getirenlerin bir gün o görevden alabileceklerini gözden ırak tutmamaları gerekir. Kurum yöneticiliği için bu tür yarışlar hizmette başarıyı getirmeyi sağlamalıdır.

Çiçeği burnunda yeni Başkan Öztürk ve ekibi görevi devralıp işe koyulduğunda vaat ettiklerini gerçekleştirmek zorundadır. Vizyon sahibi bir işadamı olarak bilinen Özay Öztürk’ün bu görevi başarı ile yapacağına inanıyorum.

Üyeler de böyle bir kanıya varmış olacaklar ki güçlü bir adayı destekleme yerine gelecekleri için daha yararlı olacağına inandığı bir adaya Öztürk’e oy verdiler.

Böylece kimsenin yerini garanti gibi görme alışkanlığını kendisini kral gibi görme tutkusunu da yok etmiş oldular.

Bu gelişmeler kurumlarımızda her şeye rağmen yönetimlerde demokratik değişimin habercisi olmasını dileriz. Bu tür yeni kan değişiminin diğer kurumlarımıza da yansımasını arzu ediyor. Özay Öztürk ve ekibine başarılar diliyorum.

ÖZLÜ SÖZLER

Söylediklerini kabul etmeyebilirim; ama, söyleme hakkını, ölünceye kadar desteklerim.

                                                                                                       Voltaire 

 72 total views,  2 views today

Next Post

İddiayı Kaybeden Muhtardan Baklava İkramı

Edirne Merkez Değirmenyeni Köy Muhtarı Güngör Yüksel Edirne Ajans Sahibi Necmi Engin ile girdiği bir tepsi baklava iddiasını  kaybetmesi sonucu   vaadini yerine getirip  Edirne Ajans  personeline  bir tepsi baklava ikramında bulundu. Edirne Ticaret Borsası Seçimini Mustafa Yardımcı’nın kazanacağı iddiasında bulunan Değirmenyeni Köyünün çalışkan Muhtarı Güngör Yüksel ile Özay Öztürk ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp